CZK/€ 24.725 -0,02%

CZK/$ 23.416 +0,10%

CZK/£ 28.639 -0,16%

CZK/CHF 24.478 +0,42%

Text: Martin Bouček

24. 01. 2008

1 komentář

Burzovní makléři v Investorském magazínu ČT24

 


 

Pane Novotný, podle upoutávky, kterou máte na stránkách pořadu, bude sobotní vydání o burzovních makléřích. Mohl byste prosím čtenářům investujeme.cz představit své hosty?
Pozvání do studia přijal Richard Skácel z Raiffeisenbank RB a Martin Vazač z BH Securities. Oba pánové patří do úplně první vlny držitelů makléřských licencí v ČR. Tedy z let 1993-1995, kdy se teprve "rodil" český kapitálový trh. Jejich dlouhé a úspěšné působení na kapitálovém trhu je jen dokladem, že plně naplnili anglické přísloví"My word is my bond" tedy volně přeloženo "Mé slovo je mým závazkem", které především v dobách uzavírání burzovních obchodů po telefonu bylo výsadou jen seriózních makléřů.

Vzhledem k tomu, jak dlouho mají pánové makléřské licence, předpokládal bych, že se dozvíme také něco z historie burzy u nás.
Určitě, oba pánové "zažili na vlastní kůži" obchodování na Burze cenný papírů Praha v původních prostorách Na Můstku, kde ještě fungoval klasický parket, tedy podobný tomu, který známe například z televizních záběrů Newyorské burzy (NYSE). Dále jsem přesvědčen, že zmíní i trochu neformální stránku tohoto adrenalinového povolání, a to proslavené makléřské večírky z let 1994-97.

Zeptám se ještě přímo na makléřské zkoušky jako takové. Dozvíme se z pořadu také, jak je složit, kdo je může složit, co je legislativní nutností?
Ano, dalším hostem bude David Rozumek z ČNB, který podrobně přiblíží jednotlivé kategorie makléřských zkoušek. Dále upozorní na jaký okruh otázek by si měl dát potenciální uchazeč pozor. Budeme se také bavit o uznávání českých makléřských zkoušek v zahraničí a jaké jsou rozdíly mezi licencovaným finančním poradcem a licencovaným makléřem.

Vím od vás, že jste také působil jako burzovní makléř a patříte do "generace" hostů- makléřů aktuální dílu IM. Jak se dnes s odstupem díváte na povolání, kterému jste se řadu let aktivně věnoval?
Povolání burzovního makléře je velice zajímavé, netrpí stereotypy, ale zároveň psychicky náročné a stresující. Proto řada makléřů včetně mě časem přešla na relativně klidnější pozice např. privátních bankéřů nebo portfoliomanažerů.

Investorský magazín: Burzovní makléři v Česku
Povolání: Burzovní makléř. Jen v České republice je jich podle licencí více než 1500. Jak se za posledních 14 let, co existuje kapitálový trh, změnili makléři a jak pohled na ně? Úspěšné složení makléřských zkoušek je prvním krokem k práci, která je plná adrenalinu a napětí a představuje šanci jít do předčasného důchodu ve třiceti. Investorský magazín v sobotu poradí, jak při zkouškách uspět .

http://www.ct24.cz/porady/investorsky_magazin/

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kurzy - akcie - peníze - mince

Rok 2018 ve zpětném zrcátku: Koruna zachraňuje akcie

Letošní rok je pro investice zlomový. Končí období hojnosti a začíná strádání. Nedařilo se většině akciových trhů. Alespoň částečnou náplastí na nevydařené investice může být oslabování koruny.

Text: Petr Zámečník

19. 12. 2018

ČNB - peníze - 1000 Kč - CZK - české koruny - lupa - bankovky

Měnové riziko: Prokletí české koruny?

Česká koruna představuje pro české investory riziko. Nechce-li investor investovat pouze v českém rybníku, musí koruny směnit nejčastěji za eura či dolary. Výsledkem je, že i úspěšná investice může skončit špatně, když koruna posílí. Má smysl si měnové riziko zajistit? A jak je měnové riziko velké?

Text: Petr Zámečník

22. 08. 2018

Vzrůstající sazby ovlivní volatilitu EUR/USD

Úrokové sazby v Evropě a Asii předbíhají růst sazeb v USA. V důsledku toho index amerického dolaru spadl na své tříleté minimum. Zatímco rozdíl ve výnosech se pohybuje ve prospěch eura, USD i nadále čelí medvědímu cenovému efektu a pravděpodobně bude v poklesu pokračovat.

Text: Redakce

07. 02. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
  • Lukas

    21 dubna, 2007

    kolik si takovy makler asi vydela? no v zadnem pripade ne tolik jako trader.

    Odpovědět