Pondělí 06. prosince. Svátek má Mikuláš.

Burza drahých kovů chce eliminovat nepoctivé obchodníky

Na českém trhu vznikla nová burza, chce investorům a střadatelům nabídnout širší prodejní možnosti. Ujme se? A proč by jí měli investoři upřednostňovat před aukčními servery?  

Co je cílem burzy, resp. co může burza nabídnout svým klientům?

Burza Drahých Kovů (www.burzadrahychkovu.cz) přináší každému investorovi možnost nakupovat ale i prodávat investiční kovy za reálné ceny. Umožňuje kupujícím i prodávajícím obchodovat i mezi sebou, a to bez rizik aukčních serverů a provádí automatický clearing platby a zboží. Burzu Drahých Kovů provozuje SILVERUM s.r.o, jednička v importu investičního stříbra a respektovaný obchodník s drahými kovy v ČR i v EU. Nabízíme mnohaleté zkušenosti, profesionalitu, stabilní a jednoduchou platformu, testování kovu a nízký poplatek za realizované obchody.

Kdo by podle vás měl být typickým investorem, resp. prodávajícím na burze drahých kovů?

Každý kdo chce koupit anebo prodat investiční stříbro nebo zlato, si přijde na Burze Drahých Kovů na své. Nakupují a prodávají zde individuální investoři i obchodníci s drahými kovy. Investor nakoupí i prodá za reálnou cenu. Obchodník využitím Burzy Drahých Kovů získá další prodejní možnosti. Časem bude Burza Drahých Kovů dominantním prodejním nástrojem pro investiční kovy v tuzemsku.

Co všechno bude možné na burze prodávat/nakupovat? Bude možné prodávat například pamětní mince ČNB?

Burza Drahých Kovů umožňuje prodávat jakékoliv investiční zlato nebo stříbro. Tedy samozřejmě i pamětní mince ČNB. Mimochodem časem na Burze Drahých Kovů přibude i možnost nakupovat a prodávat i další kovy, jako třeba platina, palladium nebo i investiční měď.

Kdo může na burze prodávat zlato a stříbro a jaké podmínky je potřeba splnit?

Prodávat a nakupovat může každý, komu je více jak 18 let a má právní způsobilost. Právnické osoby musejí být registrovány v obchodním či jiném rejstříku. Nakupování i prodej na Burze Drahých Kovů je podmíněnou písemnou smlouvou – stejně jako u seriózních aukčních serverů ověřujeme smlouvou reálnou existenci účastníků obchodů a eliminujeme nepoctivé či fiktivní osoby. Registrovat se lze na stránkách Burzy Drahých Kovů, www.burzadrahychkovu.cz .

Jak bude probíhat vypořádání obchodů? Bude burza fungovat jako garant probíhajících obchodů? Pokud ano, jakým způsobem? 

Burza Drahých Kovů je unikátní právě způsobem vypořádání. Zboží i platby probíhají přes naše clearingové centrum. Dokud se v clearingovém centru nesejde zboží a platba, uzavřený obchod nebude vypořádán. Proto nikdo nemůže přijít ani o zboží, ani o peníze. V tom je opět rozdíl proti běžným aukčním serverům. A samozřejmě si každý kupující může otestování kovu za malý poplatek objednat již po nákupu.

Jak se bude řešit situace, když od zrealizování obchodu k předání fyzického kovu dojde k výraznému cenovému pohybu na trhu s drahými kovy?

Je to naprosto stejné jako při nákupu futures na světové burze nebo při nákupu u obchodníka s drahými kovy. Jakmile byl proveden nákup či prodej, je obchod uzavřen. Cena se už nijak nemění. Kupující zaplatí cenu, za jakou nakoupil. Prodávající dostane cenu, za kterou prodal. Vše je popsáno v instruktážních videích na www.burzadrahychkovu.cz .

Jaké jsou poplatky za obchodování?

Burza Drahých Kovů si neúčtuje poplatky za zadání zboží do prodeje atd. Existuje jediný poplatek, a to 2% z objemu obchodu. To je naše odměna za clearing atd., stejně jako se na burze hradí burzovní poplatek. Poplatek 2% z objemu obchodu hradí prodávající, tento poplatek je již zahrnut v prodejní ceně. Jo to snadné, transparentní a velmi levné.

Jak to bude s prodejem/nákupem stříbra a placením 21% DPH? Bude se muset DPH platit, a pokud ano, kdo jí bude muset zaplatit?

Celkovou cenu si stanovuje prodávající. DPH je proto věcí prodávajícího a jeho účetnictví. Burza drahých kovů je zprostředkovatel mezi prodávajícím a kupujícím. Pokud tedy bude prodávající nepodnikatel – a neplátce DPH – pak DPH vůbec neplatí. Jak si stanoví cenu, je jeho věcí. Pokud bude prodávající plátcem DPH, pak DPH odvede. Ale to je podnikatelům a plátcům DPH známo. Pokud jde o náš poplatek za vyřízení obchodu, ten je již včetně 21% DPH.

Budou ceny na burze stanoveny pevně, nebo bude možnost využít něco na způsob aukce?

Cenu si stanoví prodávající. Může stanovit cenu fixně, nebo jako odchylku od spotové ceny na světových trzích. To je ostatně způsob, jak se obchoduje na světových burzách. Nemá proto smysl dělat zde klasické aukce, tak ostatně nefungují ani světové burzy, ani prodej mezi investory navzájem. Důležité je, že cena může být zadána v eurech nebo českých korunách – proto lze obchodovat i se slovenskými účastníky. A ostatně i s dalšími účastníky z eurozóny.

11 komentářů: “Burza drahých kovů chce eliminovat nepoctivé obchodníky”

 1. Aaron napsal:

  Uz tam jsou borci z aukra. Za 2pct se jim prodava lip. Rekl bych ze nabidka se poradne rozrostla.

 2. buxly napsal:

  Taky spokojenost. Dnes na burze koupeno 2×200 Eagle, obratem prodáno o 5 Kč/ks výše. Litr dobrý, mínus 2%. Cooool!

 3. Atomic napsal:

  Funguje to bez problemu. Davam plus.

 4. Jindra napsal:

  Díky za tip, už se tam pěkně rozjela likvidita a dají se tu ulovit pěkné kousky za pěkné ceny. Dnes 500 filharmoniků :) a 2×100g AH.
  Kolemjdoucí: Co ti vadí na platformě? Podle mně je v pohodě, rychlá a přehledná.

 5. Kolemjdoucí napsal:

  Pochybuju, že to nějak ovlivní překupníky z Aukra.
  A to proto, že oni naopak anonymitu vyžadují a jejich zákazníci často také.

  Pokud někdo nelegálně podniká (jezdí do Německa pro mince a zde je se ziskem prodává), tak asi žádnou smlouvu s burzou podepsat chtít nebude. Firmu nemá a osobní identitu chce zachovat v tajnosti.

  Stejně tak bude dost kupců, kteří nechtějí, aby někde byla databáze jejich nákupů.

  Jak dlouho asi bude trvat, než si policie či finančák pošle někoho pro data?

  A ta cena: jasně, když budu kupovat někomu k svátku jednu stříbrnou minci, tak mne 2% nezajímají. Ale investor kupující masterboxy či cihly už nějaká 2% asi řeší.

  Jinak k samotné burze: ta webová aplikace je taková divná, nestandardní a těžko použitelná. A zatím to vypadá, že se tam prodávající nijak nehrnou, nabízí se tam dohromady pár uncí.

 6. Goldman von Sachs napsal:

  hezky udelany, regnul jsem si. cekam na smlouvu, videl bych tu potencial na slusne obchody.

 7. Rimmer napsal:

  … s pidifirmama z garaze 😉

 8. Misak napsal:

  Ok idea, stoji za tim kluci ze silverum, tak by to mohlo fungovat

 9. Michal Horák napsal:

  To je zajímavý nápad. Poplatek není velký a myšlenka clearingu tu nikoho nenapadla. Pokud se to rozjede, bude to asi znamenat přesun malých prodavačů z aukra na tento web.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.