Pátek 02. října. Svátek má Olívie a Oliver.

Buďte sami sebou. Neinvestujte

Krizové a postkrizové období posledních měsíců se ukazuje jako ideální příležitost pro všechny odborníky k tomu, aby radili těm méně zkušeným, kam investovat. Jak ale potenciální a nezkušený investor zjistí, kdo je odborník a kdo pouhý šarlatán? Nijak. A jedinou radou je: raději neinvestovat.

Některým analytikům, portfolio manažerům apod. se určitě nedá upřít dobrá vůle při poskytování odpovědí na dotazy novinářů, kam investovat, na co si dávat pozor, jaká bude nálada na trzích a kde můžeme čekat nějaké překvapení. I u nás se občas najde nějaký článek na dané téma, kde se ptáme odborníků na jejich názory. Takže jdu tak trochu proti sobě. Ale budiž..

Kam mám investovat?

V poslední se mi zdá, že těch rad je už nějak moc a člověk v tom poněkud ztrácí přehled. A člověk si začíná pokládat otázky, pro koho jsou tyto analýzy, rady a tipy určeny. Odborníci sice mohou tyto rady a názory brát jako zajímavost, ale že by podle nich investovali, to sa dá očekávat jen stěží. A nezkušeným investorům to v konečném důsledku nepomůže. Protože jednak jsou z množství informací spíše zmateni. Když si v jednom článku přečtou, že letos se vyplatí investovat do blue chips, protože jsou podhodnocené a druhý se jim snaží vnutit, že nejvýhodnější budou mid a small caps, protože mají dobře našlápnuto, mají pocit, že musí vydělat na všem. Pak si ještě přečtou, že jeden investiční guru volí emerging markets, i když čeká po ziscích z minulého roku mírnou korekci, ale další machr před rozvíjejícími se trhy varuje, právě kvůli vysokým ziskům z minulého roku.

Dalo by se říct, že ideálním způsobem by byla diverzifikace, jenže pak jsou zde články o největším investičním guru, Warrenovi Buffettovi, který zase tvrdí, že diverzifikace je nesmysl. A lidé, kteří mohou investovat několik desítek tisíc, stejně na nějakou diverzifikaci asi pomýšlet nemohou.

Časování trhu je časovanou bombou

Dalším problémem množících se rad a tipů od odborníků je podle mě skutečnost, že odborníci, kteří se mají investování i všechny jeho pravidla v malíčku, dávají investorům prakticky rady na časování trhu. A to je opět v rozporu s tím, co investorům radí jiní odborníci, kteří přeci tvrdí, že akcie jsou investice na dlouhou dobu, klidně i na pět až deset let. A že přeci časování trhu je většinou právě tím, co investory sráží do ztrátových vod (horší je snad už jen investovat podle grafu, „který tak pěkně dlouho roste“).

Asi nejjednodušší radou pro ty, kteří s investováním nemají zkušenosti a každá, i relativně malá ztráta by pro ně byla nepříjemná, protože nemají na investování dostatek prostředků, je neinvestovat. Na webu s názvem investujeme.cz je to asi troufalé tvrzení a souhlasím, že asi trochu přitažené za vlasy, ale někdy mě nic jiného nenapadne.

Ale je pravda, že pokud někdo nemá čas a chuť věnovat se alespoň minimálnímu vzdělání v oboru investic, neměl by se do něj vůbec pouštět. A už vůbec ne na základě mnohých, často pochybných rad expertů. Investování není ničím, co by bylo určeno pouze pro vyvolené, ale jednou z mála rozumných rad je investovat pouze do toho, čemu rozumíme. Než se tedy člověk rozhodne pro investování, nebo ne, ať si nastuduje alespoň základní principy investování a pak se naučí je dodržovat. A různým konkrétním radám je pak lepší se zdaleka vyhnout.

Moudré rady odborníků a výhledy na příští rok investory před dopady krize většinou neochrání, ale dodržování základních investičních zásad (a hlavní je dodržovat a ne pouze nastudovat) může být v těžkých dobách plusem. A jednou z nich je řídit se vlastním rozumem.

Jak se budou v roce 2010 vyvíjet akciové trhy?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

8 komentářů: “Buďte sami sebou. Neinvestujte”

 1. Konference napsal:

  Co se tyce rady „Neinvestujte“, s tim nemohu souhlasit.

  Kdyz si bude chtit nekdo postavit domek a pritom se ve stavarine vubec nevyzna, taky mu reknete… bud se v oboru musis vzdelat, nebo zustan bydlet v panelaku, protoze stavebnim firmam nejde verit?

  Problem je jinde. Pokud ma nekdo averzi k riziku, nechce prodelat, boji se akcii apod… pak nema smysl, aby se do investovani poustel. Pro takoveho cloveka je lepsi, kdyz si necha penize doma pod polstarem. Mozna to neni nejefektivnejsi varianta (dlouhodobe je drzeni akcii mene rizikove nez drzeni hotovosti – inflace), ale to je nad schopnosti chapani mnoha lidi. Spousta lidi se ridi kratkodobymi emocemi a pak pro ne investovani neni vhodne. Rada radeji neinvestujte je tady na miste.

  Pak je tu docela pocetna skupina lidi, kterym urcita mira rizika nevadi. Jenze jak pise autor, nemaji dostatek zkusenosti a v hromade ruznych nazoru odborniku se ztraci. Takovy clovek bud musi zkouset a postupne se ucit, az se dovede sam zorientovat a utvorit si vlastni nazor, nebo se musi spolehnout na rady nekoho zkusenejsiho. Varinata „vzit odpovednost do vlastnich rukou“ je urcite vice sebeuspokojujici, na druhou stranu mnohdy neefektivni vzhledem k casu, ktery musi clovek travit analyzou dat. Varianta vyuzit zkuseneho poradce, nebo treba poslouchat nazory jednoho analytika, muze byt mnohdy efektivnejsi, nicmene je tu onen problem, jak najit toho praveho.

  Avsak podle me je to problem resitelny… staci mit dobre reference z nekolika na sobe nezavislych zdroju.

  Nejhorsi je, kdyz investor neni samostatny, ridi se nazory nekoho zkusenejsiho, ale pri tom posloucha vice lidi najednou. To je smrtelna kombinace. Bud se musi rozhodovat samostatne, a nebo poslouchat jen jednoho odbornika.

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

  • Svěrkoš Zbyněk napsal:

   Skupina „negramotný, ale ne vyloženě negativní ke všemu – leč kontaktující se na všechny světové strany, aby si ověřil správnost první výchozí informace…“ je dost početná. Jistě to není od věci, ale tihle jsou zas opačný extrém. Obvykle také mají svou Máňu ve skříni (jak praví klasik v Kulovém blesku..) a Máňa říkala, že to není směroplatný ….. 🙂 Obvykle ani nemají moc prostředků, protože jsou obecně v životě extrémně opatrní a nerozhodní….

  • Belmondo napsal:

   Přečtete-li si Kochovu knížku 80/20, pak se dočtete něco o „vsazení si na jednu kartu“. Diverzifikace sice znamená rozložení rizika, ale stejně tak snížení pravděpodobnosti, že vyděláte tolik, jako když vsadíte například na jednu kvalitní akcii. Já tak postupuji řadu let. Nesestavuji žádná portfolia, ale vždy se soustředím na přípravu (vč. analýzy rizik, nákladů/výnosů) a realizaci jedné, maximálně dvou investic. A bohatě se mi to vyplácí.

   • Konference napsal:

    Tak to si koledujete o velky prusvih. ;-))

    I dve akcie uz je urcita forma diverzifikace. Ovsem velmi nedostatecna, protoze jedna zmarena investice Vas posle do kolen.
    Kdyz si nekdo (treba vetsina podilovych fondu) tech akcii koupi 100, je to zase diverzifikace prehnana, ktera akorat odsuzuje k prumeru.
    Viz clanek:
    http://www.finez.cz/odborne-clanky/detail/diverzifikace-a-efektivni-investovani/

    Pokud sazite jen na jednu kartu, ale nesazite vse, jen cast kapitalu (… cili i zde vlastne diverzifikujete mezi akcii a hotovost), pak v takove strategii nevidim problem. Pouze to neni dlouhodobe tak efektivni jako vice diverzifikovane portfolio s reinvestovanim, slozeny urok dela v letech sve.

    Pokud sazite na jednu kartu veskery svuj kapital a vynosy reinvestujete (tedy po prodeji akcie koupite za veskery kapital vcetne vynosu zase jen jednu jedinou akcii), pak verte, ze drive nebo pozdeji skoncite na ulici. I kdybyste byl sebelepsi v analyzach a odhadech vyvoje, desetkrat Vam to vyjde, ale pak proste narazite na nejaky „Enron“ apod. Nektera rizika lze mit pod kontrolou, ale vzdycky se drive nebo pozdeji vyskytne problem, ktery neovlivnite. Proto kazdy moudry investor diverzifikuje (jen ne kazdy tomu rika diverzifikace, ale to je jen rozdil ve vykladu pojmu, ne v pristupu).

    Jan Traxler
    FINEZ Investment Management

    • Belmondo napsal:

     Doplním, na co jsem zapomněl:
     1. Nikdy neinvestuji celý svůj kapitál, nechávám si rezervu na dokupování.
     2. Nikdy neinvestuji peníze, které budu potřebovat v době následujících tří-pěti let.
     3. Vždy provádím důkladnou analýzu a vždy tímto způsobem investuji jen do silných dividendových titulů, které dobře znám.
     Závěr: Soustředění se na jednu, max. dvě investiční akce mi v posledních 12 letech umožňuje dosahovat roční ziskovosti v rozmezí 20-30% (, žádný rok jsem nešel pod dvacet procent, počítám-li i ze základu, který neinvestuji a mám jej připravený jako rezervu pro dokupování).

     • Konference napsal:

      Gratuluji, to jsou velmi dobre vysledky.

      Jeste zbyva doplnit, zda se jedna o vynosnost za rok (bez reinvestovani), nebo o rocni anualizovany vynos (s reinvestovanim).
      Vynos 20 % za rok po dobu 12 let (tedy celkem 240 %) totiz odpovida cca 7,6 % p.a. Vynos 30 % za rok po dobu 12 let (tedy celkem 360 %) odpovida cca 11,3 % p.a.

      Vy si jiste rozdil dobre uvedomujete, ale mnoho ctenaru ne.

      Kazdopadne pokud se jedna o 20-30 % p.a., pak mate muj obdiv. Pokud se jedna o vynosy za rok bez reinvestovani, tak i tak jde o velmi dobre vysledky a jeste jednou Vam k nim gratuluji (… ackoliv si neodpustim poznamku, ze dle meho nazoru nedostatecnou diverzifikaci zbytecne riskujete a jednou se spalite.)

      Hezky den

      Jan Traxler
      FINEZ Investment Management

  • hoho napsal:

   Vážený pane Traxlere,
   budete se muset smířit s tím, jací lidé prostě v Evropě jsou – a nejen v ČR.Bohužel pro Vás a podobné „lovce“, bohudík pro všechny ostatní.

 2. Konference napsal:

  Buffett netvrdi, ze diverzifikace je nesmysl. To je akorat veta vytrzena z kontextu. Buffett kritizuje prehnanou diverzifikaci… kdyz si lide kupuji do portfolia desitky akcii po par kouscich, nebo kdyz nekdo musi mit v portfoliu zastoupeny kazdy region, kazde odvetvi apod.

  Buffett je zastancem koncentrovanych portfolii a pri vyberu vychazi z fundamentalni analyzy konkretni firmy.
  Ja treba postupuji malinko odlisne a prvne si analyzuji cele odvetvi, az pote z atraktivnich odvetvi vybiram konkretni firmy.

  Jan Traxler
  FINEZ Investment Management

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.