CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 08. 2023

1 komentář

Bitcoin zažívá nejhorší týden v roce 2023

 

Minulý týden se na trhu s kryptoměnami objevila kombinace několika vlivů, které vyvolaly nervozitu a bitcoin se propadl.

Loading 

Největší světové kryptoaktivum mělo na začátku týdne tendenci klesat z úrovně kolem 29 000 amerických dolarů, než ve čtvrtek došlo k propadu ceny, při kterém se bitcoin na eToro v jednu chvíli dostal pod 25 000 dolarů, což představuje téměř 14% pokles. Po počátečním výprodeji se však cena poněkud stabilizovala a nyní se obchoduje kolem 25 700 dolarů.

Podobný výprodej, i když mírnější, postihl i ether, který se oproti minulému týdnu propadl o 9 %. Kryptoměna začínala nad hranicí 1810 dolarů, než se během čtvrtečního výprodeje na eToro propadla až na 1600 dolarů. Od té doby se však cena stabilizovala a nyní se obchoduje kolem 1650 dolarů.

Nejhorší týden bitcoinu v roce 2023

Kryptoměny zažily minulý týden rozsáhlý výprodej, který byl způsoben několika důležitými trendy. Jednoznačným katalyzátorem bylo rozhodnutí společnosti SpaceX Elona Muska prodat své podíly v bitcoinech, které spustilo širší nápor na cenu kryptoměny.

Zdá se však, že za výprodej mohou i širší makroekonomické faktory. Došlo k tomu v důsledku kombinace výnosů dluhopisů, které dosáhly 15letých maxim z velké části proto, že se očekávání trhu upravila na úrovně sazeb, plus obavy mnoha investorů ze stavu trhu s nemovitostmi a širší ekonomiky v Číně.

REKLAMA

Všechny tyto faktory se spolčily, aby minulý týden poslaly cenu bitcoinu zhruba o 11 % níže, což představuje jeho nejhorší týden v roce 2023. V cenovém vyjádření jsme se však vrátili pouze na úrovně, které jsme viděli kolem června – ale z rally, která byla způsobena zprávami o bitcoinovém ETF společnosti BlackRock, se nyní většina rozplynula.

Spuštění dalších ETF na bitcoinové futures, ale spotové ETF stále v nedohlednu

Správce aktiv Empowered Funds se podle zpráv Financial Times chystá spustit tři nové bitcoinové futures ETF. Spuštění dokazuje pokračující institucionální zájem o tuto třídu aktiv, ale ponechává otevřené otázky, zda se letos dočkáme schválení spotového ETF.

ETF s futures od společnosti Empowered budou moci využít indikace trendů a držet bitcoin v býčích tržních podmínkách nebo státní cenné papíry a fondy peněžního trhu v medvědích podmínkách. To teoreticky pomůže investorům chránit kapitál na tomto volatilním trhu.

Mnozí investoři však futures ETF stále považují za horší řešení pro vlastnictví kryptoměn. Potenciální spuštění bitcoinového ETF společnosti BlackRock způsobilo na začátku léta prudký nárůst cen. Vzhledem k tomu, že většina této euforie se nyní vytratila, nové informace o situaci, kdy se nadále čeká na schválení regulačními orgány, by mohly mít na cenu – v případě, že bude schválena – mimořádně pozitivní vliv.

Síť Ethereum Network spustí nový testnet

Vývojáři Etherea ukončují testnet Goerli a spouštějí „Holesky“. Testnet v síti Ethereum je pojmenován podle pražské vlakové stanice Nádraží Holešovice. Goerli je v provozu od roku 2019 a sloužil jako testovací oblast pro velké upgrady sítě, jako je například sloučení.

Svědčí to však o tom, že pilní vývojáři této sítě ji nyní nahrazují aktualizovanou sítí testnet, která se zaměřuje na vývoj infrastruktury a protokolů. Goerli byl některými kritizován za problémy s nedostatky, které zpomalily vývoj.

Ethereum testnety jsou považovány za velmi úspěšné pro zlepšování sítě, protože umožňují vývojářům zkoušet inovace s testnet tokeny, nikoliv se skutečnými kryptoakciemi, jako je ether. Novější testnety nemají limity na testovací tokeny, což vývojářům usnadňuje simulaci velkých obchodních toků.

Autor: eToro, Simon Peters, analytik krypto trhů eToro

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

 


Související články

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • X

    22 srpna, 2023

    Líbí se mi jak už vlastně BTC nikoho nezajímá. Ještě před dvěma lety tady lidi vedli plamene diskuze a teď nic. Ma to vlastní bublinu která se podle všeho ztencuje a to je tak asi vše.

    Odpovědět