CZK/€ 24.670 +0,08%

CZK/$ 23.067 -0,29%

CZK/£ 29.002 +0,34%

CZK/CHF 23.990 -0,06%

Text: Karel Pučelík

01. 09. 2020

1 komentář

Bitcoin a doba pokoronavirová

 

Bitcoin je stále nejznámější a nejsilnější kryptoměnou. Jeho zastánci poukazují na možnost jeho využívání jako alternativního platidla, jiní ho využívají jako investiční komoditu. Co s vývojem bitcoinu udělaly důsledky pandemie koronaviru, kdy mnohé instrumenty postihla velká nejistota? 

Nejznámější kryptoměna bitcoin je považován za alternativní měnu i za investiční komoditu. Zastánci první možnosti vyzdvihují nezávislost měny na institucích, a proto ji považují za poměrně bezpečnou. Schopnost uchovávat hodnotu tak měl bitcoin možnost předvést v době pandemie, kdy řada investičních instrumentů upadla do velké nejistoty.

„Bitcoin má před sebou pořád dlouhou cestu, ale zatím to nevypadá ani vzdáleně, že by ho z ní něco svedlo. Stal se respektovaným instrumentem, tak trochu komoditou a tak trochu penězi, a to už mu jen tak nikdo neodpáře. Když přežil i svou první krizi, tak ukázal, že je zase o krok blíže dobrému uchovateli hodnoty. Zní to možná jako obecné fráze, ale musíme si uvědomit, že bitcoin vznikl na vrcholu poslední finanční krize v letech 2008 a 2009 a čekali jsme více než deset let, aby se nám ověřilo, jestli se stane nebo nestane digitálním zlatem,“ popisuje vývoj nejslavnější kryptoměny ekonom Dominik Stroukal.

Na vývoj po vypuknutí pandemie samozřejmě musela cena bitcoinu reagovat – podobně jako ostatní aktiva, vzpomeňme například na dění na akciových trzích. „Bitcoin ještě digitálním zlatem není, ale ukázal kritikům, že v krizi se na něj můžou obrátit. Pochopitelně, na začátku problémů klesl, ale to i akcie, zlato a většina světových měn. Následně ale začal růst, což mnohé překvapilo. Když se investoři rozkoukali a viděli, že propad byl sice citelný, ale ne katastrofický, začali se do bitcoinu vracet. Dnes jsme tak na téměř rekordních hodnotách, když uvážíme, že nad 12 tisíci dolary se bitcoin držel jen měsíc na přelomu let 2017 a 2018. Bitcoin se ukázal v dobrém světle a jeho fanoušci můžou být spokojeni. Odměnou jim je nyní vyšší cena,“ pokračuje Stroukal, který o kryptoměnách napsal několik odborných publikací.

Dominance pokračuje

Bitcoin se v za poslední léta stal téměř synonymem slova kryptoměny. Na trhu je ale řada dalších digitálních platidel, i když bitcoin ve většině ohledů jednoznačně vede. Zdá se, že s jeho dominancí nic neudělala ani nedávná nejistota. „Cena bitcoinu s sebou táhne nahoru i alternativní kryptoměny, altcoiny. Není to nic nového, podobný trend jsme zažívali už v minulosti. Nicméně bitcoinová dominance, což je vyjádření podílu Bitcoinu na celém koláči hodnoty všech kryptoměn se pohybuje nyní kolem 60 %, což je téměř dvojnásobek nejnižších hodnot před více než třemi roky. Bitcoin je stále s přehledem číslo jedna,“ potvrzuje Stroukal.

REKLAMA

„Že bude dominance nyní v období růstu klesat, je přirozené, protože zainvestovaný milion do bitcoinu pohne s jeho cenou dnes už minimálně, zatímco milion v neznámé kryptoměně zvýší její hodnotu a tedy hypoteticky hodnotu všech mincí klidně tisíckrát, i když v realitě by se všechny za tuto cenu neprodaly ani náhodou. Ve skutečnosti je tak bitcoinová dominance bitcoinu ještě mnohem vyšší. Nejistota tak méně známé kryptoměny stlačovala dolu rychleji než bitcoin, když ale odpadla, tak jdou rychleji nahoru. Nesmíme ale zapomínat, že je to z velké části u malých kryptoměn jenom iluze,“ uzavírá ekonom.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nezávislost bitcoinu

Jak moc je bitcoin napojen na současné úrokové sazby Fedu?

Bitcoin vznikl jako kryptoměna, která by měla být plně nezávislá na monetárních a reálných veličinách světové ekonomiky. Alespoň tak si to řada investorů představuje. Bitcoin slouží jako ochrana proti inflaci i proti negativním ekonomickým šokům v současné ekonomice. Opravdu to tak ale […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.