Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Peter Lynch – úspěšný chameleon

Investor, který se dokáže přizpůsobit podmínkám na trhu a proto jej nazývají i chameleon. Vedl jeden z nejúspěšnějších podílových fondů Fidelity Magellan Fund, přičemž hvězdou a legendou se stal za pouhých třináct let.

Když dostal na starosti podílový fond Magellan v investiční společnosti Fidelity Investments, měl pod správou 18 milionů dolarů. Po třinácti letech, když už byl legendou, spravoval jeden z největších podílových fondů na světě s majetkem pod správou 14 miliard dolarů. Za tu dobu dokázal Lynch s fondem vydělat investorům průměrně bezmála 30 % ročně, a to i přesto, že například v roce 1987 vydělal pouze jedno procento, protože namísto nákupu levných akcií musel vyplácet investory, kteří se rozhodli ve velkém vybírat peníze z fondu. V jedenácti případech z třinácti překonal v roční výnosnosti index S&P 500.

Dobří učitelé

Peter Lynch k investicím přičichnul již v mladých letech, kdy si musel po smrti otce najít práci a začal dělat caddyho v golfovém klubu nedaleko Bostonu a potkával se s lidmi, kteří se věnovali investicím (jedním z nich byl dokonce prezident společnosti Fidelity, v níž se nakonec stal legendou). Dosažené dovednosti využil při své první investici do akcií společnosti Flying Tiger, která se ukázala velmi úspěšnou invsticí..

Ve společnosti Fidelity začal dělat rok po ukončení školy v Bostonu a o dva roky pak vystudoval univerzitu v Pensylvánii. Po dvou letech vojenské služby nastoupil natrvalo do Fidelity a v roce 1977 se stal díky svým schopnostem šéfem fondu Magellan. Po úspěšných třinácti letech se v roce 1990 rozhodl ukončit svou aktivní kariéru.

I když už dnes Lynch není aktivním manažerem fondu, ve společnosti Fidelity vykonává funkci poradce „na částečný úvazek“ a především se věnuje výchově mladých investorů. Podobně, jako je tomu i u jiných úspěšných a bohatých investorů, věnuje poměrně velké peníze na charitu. Dobrým příkladem jeho přístupu ke vzdělání je skutečnost, že 10 milionů dolarů věnoval škole, kde získal vzdělání – Boston College. Dalším typickým rysem úspěšných a chytrých investorů je vůle podělit se o své zkušenosti a myšlenky s jinými investory, což v případě Petera Lynche znamená tři knížky s názvy „One up on Wall Street“, „Beating the Street“ a „Learn to Earn“. Knihy jsou samozřejmě povinností pro investory, kteří chtějí vědět, jak investují nejúspěšnější investoři historie, nebo u poslední jmenované pro mladé, začínající investory.

Umí se přizpůsobit jako chameleon

Peter Lynch je někdy označován jako chameleon, protože je schopen přizpůsobit se různým situacím na trhu a dokáže z nich těžit. Jedním z jeho základních pravidel je investovat pouze do toho, čemu investor rozumí. V tom se podobá dalšímu gigantovi mezi investory, Warrenu Buffettovi, podobně jako v tom, že investoři by měli uvažovat v dlouhém horizontu. I když akcie nevydělá za jeden, nebo dva roky, nemusí to znamenat, že jde o špatnou investici. „Pokud pomineme překvapení, akcie jsou relativně dobře předvídatelné v horizontu 20 let. Ale pokud se rozhoduje o tom, jestli budou dole, nebo nahoře v rámci dvou až tří let, můžete si hodit mincí,“ tvrdí Lynch.

Rovněž mají s Buffettem podobný pohled na různé předpovědi analytiků a jejich poslouchání a řízení se nimi při investování. Jak sám říká, „pokud strávíte 13 minut sledováním analýz a předpovědí, promrhali jste minimálně 10 minut.“ Sám Lynch mimo to, že investuje do toho, čemu rozumí, vybírá především menší akcie, které mají dobrý byznys model, jsou zdravé a nejsou mezi investory velmi známé. Velmi velký význam přikládá výzkumu, který je základem pro výběr kvalitních akcií a je nutné mu věnovat dostatek času – sám neměl problém pracovat v podstatě bez přestávky a být stále v kontaktu s řediteli a manažery společností, do nichž investoval. Opatrnost je samozřejmě na místě a investor by měl být schopen svou investici „obhájit“.

Důležitou vlastností investora by měla být schopnost poučit se ze svých chyb. Ani ti nejlepší se nevyhnou ztrátovým investicím a výjimkou není ani Peter Lynch. Každý investor musí počítat s tím, že dříve nebo později se bude muset vyrovnat s velkou ztrátou. Ani Lynch samozřejmě není výjimkou a známými případy takových velkých ztrát jsou například společnosti SafeScript Pharmacies nebo ACLN Ltd., které sice vypadaly jako zajímavé investiční příležitosti, ale nakonec skončily krachem. Tyto případy pouze dokazují, že i na první pohled dobrá investice se může skončit neúspěchem, a to i když investor neudělá velkou chybu. Jak říká sám Lynch, „nejdůležitějším orgánem investora je žaludek. Mozek na akciový trh má každý, ale ne každý na to má žaludek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.