CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 23.377 -0,22%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.385 -0,16%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 01. 2023

0 komentářů

Bezpečnostní situace ve světě zvýší náklady podnikání

 

Munich Re nedávno oznámila, že hodnota pokrytých pojistných událostí v roce 2022 dosáhla 120 miliard dolarů. Průměr této hodnoty za posledních pět let je 97 miliard dolarů. To znamená skokový nárůst téměř  o 24 %.

Loading 

Příčinou tohoto zvýšení jsou převážně přírodní katastrofy, jako například škody způsobené hurikány a povodněmi. Přes veškeré vznosně deklarované politické závazky v ochraně životního prostředí to nevypadá, že by se na této příčině mělo v nejbližších letech něco výrazně změnit. Dalším hlubokým důvodem pro setrvačnost tohoto zvýšení jsou hluboké ekonomické problémy chudých zemí a chudých miliard obyvatel této planety, kteří nutně potřebují potraviny, bydlení a cenově dostupné energetické zdroje.

Což vede k dalšímu velkému problému současnosti, totiž energetické bezpečnosti. Agrese Ruska na Ukrajině tento problém zvýraznila a obnažila v jeho plné nahotě. Zároveň také ukazuje na nutnost posílit bezpečnost jako takovou, ne pouze energetickou, a to hlavně v oblastech zvýšeného napětí, jako jsou Evropa a Dálný východ.

Japonsko již oznámilo meziroční zvýšení svých výdajů na obranu v roce 2023 o 26,3 %, z 0,96 % HDP na 1,19 % HDP, s tím, že v roce 2027 by tyto výdaje měly dosáhnout 2 % HDP.  Nárůst je zdůvodněn nejsložitější a nejkomplexnější bezpečnostní situací v regionu od konce Druhé světové války. Podobně Německo zvýšilo své výdaje na obranu o 16 % oproti roku 2022, což je největší meziroční zvýšení od konce Druhé světové války. A není pochyb, že další státy budou následovat.

Bezpečnostní situace ve světě, viděno z různých úhlů pohledu, je komplexní a nepředvídatelná. Pořádek zajišťovaný OSN se s ruskou agresí přes noc zhroutil a nový globální bezpečnostní systém se prozatím nerýsuje. To ve spojení s přírodními a sociálními riziky zvyšuje komplexitu, se kterou musí soukromý byznys pracovat ve svých plánech a vzít její důsledky v potaz.

Komplexita je vždycky drahá, proto je úkolem každého byznysu ji snižovat jak nejvíce je možno. V nejbližší budoucnosti se však zřejmě díky zhoršené bezpečnostní situaci skokově zvýší, a s ní se zvýší i náklady podnikání. Nepůjde o nic jiného než o zvýšené náklady na bezpečnost.

REKLAMA

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 16 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Jsou lidé s duševním onemocněním nepojistitelní?

Deprese, schizofrenie nebo bipolární porucha. Právě proti těmto potížím by se měli mít na pozoru především mladí lidé ve věku od 20 do 29 let. Podle aktuálních dat Správy sociálního zabezpečení je v této skupině bezmála polovina invalidních důchodců s duševním onemocněním. Klíčová je podle expertů uvědomělost a včasná […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Stát chce i nadále vybírat windfall tax. Hrozí žaloby menšinových akcionářů ČEZ

Ještě loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *