CZK/€ 25.340 -0,08%

CZK/$ 23.267 -0,42%

CZK/£ 30.156 +0,23%

CZK/CHF 26.005 -0,04%

Text: Petr Zámečník

20. 08. 2019

0 komentářů

Bankovky pekelné banky aneb Napodobenina není padělek

 

Peníze mají moc. Někdy až magickou. Jenže užívat reálné peníze k rituálním či náboženským účelům vyjde draze. Nahradit je mohou bankovky pekelné banky.

Loading 

Vydávat peníze může zpravidla pouze centrální banka – České republice Česká národní banka (ČNB), ve Spojených státech Fed, v eurozóně Evropská centrální banka (ECB). Některé státy z daňových důvodů uznávají za „měnu“ též virtuální platidla typu bitcoin, které nemají centrální autoritu vydavatele.

Vedle klasických peněz je možné se setkat i s jejich napodobeninami. Nikoli padělky, které jsou určeny k ošálení jejich nic netušících příjemců, ale napodobeninami, které slouží k jiným účelům. A nejedná se pouze o hru Monopoly či dětský Pocker. Ve velkém jsou vydávány napodobeniny k náboženským a rituálním účelům.

Obrázek 1: Pálení bankovek pekelné banky poblíž hrobu během čínského festivalu duchů
Pálení bankovek pekelné banky

Zdroj: Wikipedia.org

REKLAMA

Co musí splňovat napodobenina bankovky

Hmotná reprodukce či napodobenina tuzemské nebo cizozemské bankovky bude zhotovena následujícím způsobem:

bude-li jednostranná, musí její délka při zachování poměru stran činit nejvýše 75 %, anebo nejméně 125 % délky reprodukované nebo napodobované bankovky (rozměrové kritérium), anebo její delší a kratší strana musí svírat úhel menší než 70 stupňů, anebo větší než 110 stupňů (kritérium velikosti úhlu svíraného delší a kratší stranou);

bude-li oboustranná, musí její délka při zachování poměru stran činit nejvýše 50 %, anebo nejméně 200 % délky reprodukované nebo napodobované bankovky (tzv. rozměrové kritérium); anebo

musí být vyrobena z materiálu nezaměnitelného s materiálem, z něhož je vyrobena reprodukovaná nebo napodobovaná bankovka. Je-li tedy reprodukovaná či napodobovaná bankovka vyrobena z papíru, považuje se za nezaměnitelný materiál materiál jiný než papír. V případě reprodukce či napodobeniny bankovky, která je vyrobena z plastu (polymeru), se nezaměnitelným materiálem rozumí materiál jiný než plast (polymer) (kritérium nezaměnitelnosti materiálu).

REKLAMA

Zdroj: Blog ČNB

Bankovky pekelné banky

Nejčastěji se k rituálním účelům využívají napodobeniny amerických dolarů. Nejčastěji je na nich připsáno „bankovka pekelné banky“ buď v anglickém jazyce (Hell Bank Note), nebo ve vietnamštině (NGÂN HÀNG ĐỊA PHỦ).

Nyní se ale začínají vyskytovat i bankovky pekelné banky jako reprodukce jednotné evropské měny euro. A to nejen v oficiálních nominálních hodnotách 50, 100, 200 a 500 EUR, ale i v neexistující hodnotě 1 000 EUR.

Některé bankovky pekelné banky se podobají jejich originálům, jiné jsou jim poměrně vzdálené. Např. na Amazon.com je možné aktuálně zakoupit bankovku v nominální hodnotě 1 mld. dolarů za pouhých 8,40 USD (plus poštovné 5 USD) označené Hell Bank Corporation. S americkým dolarem by ji mohl zaměnit jen málokdo.

REKLAMA

Obrázek 2: Bankovka 1 miliarda dolarů
Bankovky pekelné banky - 1 miliarda dolarů

Zdroj: Amazon.com

Některé bankovky pekelné banky ale mohou být snadněji zaměnitelné s reálnými bankovkami.

Obrázek 3: Příklady rituálních bankovek
příklady rituálních bankovek - 1
příklady rituálních bankovek - 2

Zdroj: ČNB

Nepřípustné napodobeniny a padělky

Napodobeniny skutečných bankovek mají pevně daná kritéria. Pokud nejsou dodržena, nemusí se ještě jednat o padělání měny. I tak ale za jejich výrobu, dovoz, prodej či držení hrozí pokuta až ve výši 1 mil. Kč.

Ovšem i v případě, kdy se jedná o napodobeninu splňující veškeré požadavky, se může její držitel dostat do střetu se zákonem. To v případě, kdy se pokusí ji udat, ať již úspěšně, či bez úspěchu. Pak by se na reprodukci pohlíželo jako na padělek a za pokus o udání padělku hrozí trest odnětí svobody od 3 do 8 let.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *