CZK/€ 24.725 -0,02%

CZK/$ 23.416 +0,10%

CZK/£ 28.639 -0,16%

CZK/CHF 24.478 +0,42%

Text: Karel Pučelík

25. 02. 2020

0 komentářů

Argentinská partička pokeru

 

Argentina má problémy s vysokými zahraničními dluhy, nezaměstnaností a vysokou inflací. Nový prezident si na pomoc zavolal zástupce Mezinárodního měnového fondu, aby o výši dluhu jednali. 

Argentina má opět finanční problémy, díky vysokému zahraničnímu dluhu zemi hrozí bankrot. Slovo „opět“ je přitom opravdu na místě, vždyť Argentina zbankrotovala ve své (ne až tak dlouhé) historii devětkrát. Naposledy v roce 2001, kdy nepomohly ani liberální reformy Dominga Cavalla, které původně vypadaly jako možná cesta z ekonomických problémů.

Současné vedení státu, které od konce minulého roku představuje prezident Alberto Fernandez, se snaží, aby se černý scénář v dohledné době neopakoval. Zatím má třetí největší jihoamerická ekonomika k další krizové epizodě poměrně „dobře“ nakročeno. Trápí ji vysoká nezaměstnanost i inflace, která již pokořila hranici padesáti procent.

Kvůli tomu do Argentiny přijely špičky Mezinárodního měnového fondu, aby jednaly, jak argentinské ekonomice ulevit. I přestože MMF Argentině poskytl od druhé poloviny minulého století desítky dohod a půjček, má globální instituce sídlící ve Washingtonu v jihoamerické zemi nevalnou pověst. I při zmíněné návštěvě protestovaly tisíce lidí za smazání zahraničních dluhů.

(Ne)chybějící plán

Argentinská vláda chce po MMF další finanční balíček. Má to ale (minimálně) jeden háček. Měnový fond chce ještě před ujednáním dalšího bail-outu vidět nějaký plán na ozdravení ekonomiky, která potřebuje zásadní strukturální reformy. Z ekonomických dějin Argentiny je poznat, že vážné krize nejsou náhodným nedopatřením. Nový levicový prezident Fernandez ale zatím s žádným komplexním řešením dosud nepřišel. Místo toho se chystá zvýšit daně, zmrazit ceny a zvyšovat platy.

REKLAMA

Připravený plán však podle svých slov prý připravený má.  Serveru Bloomberg ho ovšem citoval, že „nechce oznamovat v průběhu jednání,“ a přirovnal rozhovory k partičce pokeru.  Fernandez, který navazuje na do jisté míry populistickou a levicovou peronistickou tradici, původně chtěl situaci vyřešit do konce března, což se ale z dnešního pohledu nejeví jako příliš reálná možnost.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Světová ekonomika na rozcestí: Zvolíme raději recesi, abychom zabránili stagflaci?

Čtyři měsíce po zahájení bojů na Ukrajině lze jednoznačně říct: jde o konflikt, který patrně bude trvat dlouho, a již nyní narušil globální ekonomickou rovnováhu. V tomto složitém prostředí snížila společnost Coface ve svém pravidelném hodnocení „Coface Barometr“ hodnocení rizik 19 zemí, z toho 16 evropských – […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

28. 06. 2022

Správné nastavení pojištění invalidity? Tak trochu oříšek

Nastavit správně pojištění invalidity je oříšek. Cena by měla být až na druhém místě, jenže zároveň se musí vejít do klientova rozpočtu. „V prvé řadě je třeba vybírat mezi pojištěními invalidity z jakýchkoli příčin, nespoléhat se pouze na jeho úrazové varianty. A i samotné úrazové pojištění či pojištění trvalých […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

27. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.