CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Karel Pučelík

25. 02. 2020

0 komentářů

Argentinská partička pokeru

 

Argentina má problémy s vysokými zahraničními dluhy, nezaměstnaností a vysokou inflací. Nový prezident si na pomoc zavolal zástupce Mezinárodního měnového fondu, aby o výši dluhu jednali.

Loading 

Argentina má opět finanční problémy, díky vysokému zahraničnímu dluhu zemi hrozí bankrot. Slovo „opět“ je přitom opravdu na místě, vždyť Argentina zbankrotovala ve své (ne až tak dlouhé) historii devětkrát. Naposledy v roce 2001, kdy nepomohly ani liberální reformy Dominga Cavalla, které původně vypadaly jako možná cesta z ekonomických problémů.

Současné vedení státu, které od konce minulého roku představuje prezident Alberto Fernandez, se snaží, aby se černý scénář v dohledné době neopakoval. Zatím má třetí největší jihoamerická ekonomika k další krizové epizodě poměrně „dobře“ nakročeno. Trápí ji vysoká nezaměstnanost i inflace, která již pokořila hranici padesáti procent.

Kvůli tomu do Argentiny přijely špičky Mezinárodního měnového fondu, aby jednaly, jak argentinské ekonomice ulevit. I přestože MMF Argentině poskytl od druhé poloviny minulého století desítky dohod a půjček, má globální instituce sídlící ve Washingtonu v jihoamerické zemi nevalnou pověst. I při zmíněné návštěvě protestovaly tisíce lidí za smazání zahraničních dluhů.

(Ne)chybějící plán

Argentinská vláda chce po MMF další finanční balíček. Má to ale (minimálně) jeden háček. Měnový fond chce ještě před ujednáním dalšího bail-outu vidět nějaký plán na ozdravení ekonomiky, která potřebuje zásadní strukturální reformy. Z ekonomických dějin Argentiny je poznat, že vážné krize nejsou náhodným nedopatřením. Nový levicový prezident Fernandez ale zatím s žádným komplexním řešením dosud nepřišel. Místo toho se chystá zvýšit daně, zmrazit ceny a zvyšovat platy.

REKLAMA

Připravený plán však podle svých slov prý připravený má.  Serveru Bloomberg ho ovšem citoval, že „nechce oznamovat v průběhu jednání,“ a přirovnal rozhovory k partičce pokeru.  Fernandez, který navazuje na do jisté míry populistickou a levicovou peronistickou tradici, původně chtěl situaci vyřešit do konce března, což se ale z dnešního pohledu nejeví jako příliš reálná možnost.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *