Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Analýza fondu: Templeton Global Total Return

Dluhopisový fond Templeton Global Total Return je vhodný jak pro malý kapitál, tak pro velké investice. Využívá aktivní management bez ohledu na srovnávací index. Svou povahou je to vhodný adept pro dluhopisovou část portfolia v aktuálních podmínkách.

Spousta drobných investorů např. s kapitálem 1000 Kč měsíčně si často nemůže dovolit rozkládat investici mezi více než dva fondy, pro většinu z nich to není ani žádoucí. Dobré portfolio se dá vytvořit i s dvěma fondy, a sice tím správným globálním akciovým a dluhopisovým. Velmi důležité je také samozřejmě rozložení mezi tyto dva fondy. Dnes si představíme slavný fond z dílny společnosti Franklin Templeton. Je zaměřen na státní i firemní dluhopisy z celého světa.

Templeton Global Total Return je na trhu od roku 2003 a koupit ho můžete v několika měnových variantách. Zajištění do české koruny zatím bohužel chybí, z mého pohledu ovšem rostoucí poptávka českých investorů donutí zastoupení Franklin Templeton v budoucnu zajistit i tento fond. V jeho čele stojí Michael Hasenstab ověnčený spoustou cen v rámci správy prostředků na dluhopisovém trhu spolu s asistující manažerkou Sonal Desai.  

Tabulka 1: Základní data fondu Templeton Global Total Return

Základní data (31. 7. 2014)

Správce fondu

Franklin Templeton Investments

ISIN usd

ISIN eur

ISIN R chf

LU0170475312

LU0260870661

LU0450468185

Typ fondu

Dluhopisový

Vznik fondu

29. 08. 2003

Velikost

35 251 mil. USD

Zdroj: Franklin Templeton Investments

Portfolio a strategie fondu

Strategii fondu vystihuje již jeho název. Snaží se vydělávat bez ohledu na aktuální vývoj na trzích. Toho dosahuje díky velmi aktivní správě, přičemž se snaží pracovat jak s durací, rizikem úvěrového selhání i měnovými pohyby.

Duračnímu riziku neboli citlivosti na pohyby úrokových sazeb se snaží předcházet řízením doby do splatnosti. V současnosti tak drží dluhopisy s krátkou splatností, při růstu úrokových sazeb by tak byly méně citlivé na růst.

Riziko úvěrového selhání neboli skutečnost, že nominální hodnota dluhopisu nebude splacena, je hlídáno standardně díky důkladné fundamentální analýze.

Ne zcela standardní je to, jak fond pracuje s měnovým rizikem. Aktivně sází na určité měny, naopak jiné zcela významně podvažuje. Například v současnosti výrazně nadvažuje americký dolar, jihokorejský won či malajsijský ringgit. Na druhé straně díky politice japonské centrální banky sází proti jenu, k podobnému kroku se dost možná chystá i Mario Draghi a Evropská centrální banka. I na tuto situaci je fond připraven.  

Graf 1: Složení dle splatnosti Templeton Global Total Return

templeton-global-total-return-01

Zdroj: Morningstar, data platná k 30. 6. 2014

Fond je řízen velmi aktivně, což dokazují výrazné odchylky od srovnávacího indexu. Nebavíme se o malých odchylkách, ale opravdu o cíleném řízení v rámci desítek procent. Michael Hasenstab v tuto chvíli věří např. Jižní Korei, Uruguai, Mexiku, Maďarsku atd. Všechny tyto země mají ve srovnávacím indexu téměř nulové zastoupení.

Portfoliu dominují s 60 % státní dluhopisy investičního stupně. Průměrný rating dluhopisů je na úrovni BBB, tedy ještě stále v investičním stupni, ale riziko je zde vyšší než u běžných dluhopisových fondů.

Graf 2: Složení dle regionů Templeton Global Total Return

templeton-global-total-return-02

Zdroj: Franklin Templeton, data platná k 31. 7. 2014

Co nám říká statistika

Alfou i omegou při výběru dluhopisového fondu jsou durace a aktuální výnos do splatnosti. V době, kdy hrozí růst úrokových sazeb, hledáme fondy s nízkou durací. Díky tomu pak tento růst nebude mít tak významný dopad na ceny dluhopisů v portfoliu. S hodnotou 1,5 roku se Templeton Global Total Return řadí mezi nejlepší v kategorii z tohoto hlediska.

Zároveň ovšem hledáme dostatečně vysoký výnos do splatnosti. Ten je aktuálně okolo 5 %, pokud od něj odečteme roční nákladovost fondu, jsou nejbližší vyhlídky ohledně výnosu na úrovni pod 4 % p.a.

Graf 3: Vývoj hodnoty podílového listu Templeton Global Total Return (USD varianta)

templeton-global-total-return-03

Zdroj: Podílové-fondy.com

Jako u většiny dluhopisových fondů i u Templeton Global Total Return je třeba varovat před výkonností posledních let. Patří mezi nadstandard ve své kategorii, což dokazuje i pětihvězdičkový rating od Morningstar, ale v nejbližší době určitě není možné opět se dočkat průměrného dvouciferného ročního zhodnocení, podmínky na trhu tomu nepřejí.

Celková nákladovost je na úrovni 1,41% p.a., oproti fondům v dané kategorii je to lehký nadprůměr. Ovšem v tomto případě považuju zhruba dvě desetiny procentního bodu za oprávněné.

Tabulka 2: Historická výkonnost fondu Templeton Global Total Return v CZK

Templeton Global Total Return

jednotlivé roky

2007

–3,92%

2008

3,27%

2009

27,19%

2010

17,30%

2011

3,90%

2012

16,04%

2013

8,08%

2014

6,04%

kumulované výsledky

1 měsíc

3,92%

6 měsíců

10,41%

1 rok

18,71%

3 roky p.a.

14,07%

5 let p.a.

13,40%

10 let p.a.

7,88%

Zdroj: Morningstar, data platná k 22. 08. 2014

Celkové hodnocení

Jak jsem již psal v úvodu, fond Templeton Global Total Return je pro mě v současné době vhodný pro malé i velké investice. Tím myslím, že je vhodný pro investory, kteří svým kapitálem nejsou schopni dělit pravidelné investice do více než dvou fondů. Pro dluhopisovou složku je dle mého názoru velmi dobrým kandidátem.

Neztratí se ovšem ani v portfoliu majetnějších investorů. Je to velmi aktivně řízený fond se zaměřením na globální dluhopisy. Svou rizikovější povahou se snaží vydělávat ve všech časech. Těžko říci, jestli si udrží svůj vysoký rating a zda bude Michael Hasesnstab pokračovat ve svých skvělých výkonech. Povahou dluhopisů je to ovšem fond, který může investorům v dnešních podmínkách přinést dobré výsledky, je to ale také o jejich disciplíně.

Autor působí jako junior investiční poradce FINEZ Investment Management a manažer projektu Podílové-fondy.com.

Jak hodnotíte fond Templeton Global Total Return? (známkování jako ve škole)

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

6 komentářů: “Analýza fondu: Templeton Global Total Return”

 1. Vlk napsal:

  Článek mi taky připadá trochu zvláštní, ale z jiného důvodu. V úvodu autor píše o drobném investorovi, který má k dispozici pouze nízkou částku, „např. pouze 1000 Kč měsíčně“. Podle prospektu fondu (http://www.fran­klintempleton­.cz/downloadsSer­vlet?docid=gr5d880×) je ale minimální počáteční investice 5000 USD a minimální následná investice 1000 – ale ne Kč, rovněž USD. To mi nepřipadá jako reálné řešení pro drobného investora…

  • Filip napsal:

   Záleží, přes koho budete kupovat. Třeba Conseq umožňuje režim 10k Kč první investice, 500 Kč následná investice, což už splňuje podmínky pro drobné investory.

 2. Karafiát napsal:

  Zase jsme to nezvládli, že? Oni se furt snaží proslavit a proslavují se stále negativně, dělaji si ostudu ve Finez. Rozumný člověk z Evropy nebude živit žádné americké manažery fondů a žádné americké investiční společnosti vysokým poplatkem z jejich hovězího fondu. Když psal André Kostolány, že manažeři fondů jsou mladíci, kteří nemají o záludnostech burzy ponětí. Rozumný člověk z Evropy nebude nikdy s pomocí fondu, i bez fondu investovat do akcií z J.Koreje, Mexika, Uruguaje, Maďarska a Malajsie, jak činí tento hovězí fond. Rozumný člověk z Evropy si koupí, když má ušetřen 1.000 euro, krásné akcie s uspokojivou dividendou z indexu DAX, Eurostoxx nebo Dow Jones a později za další 1.000 euro zas. A má pak každý měsíc radost z nějakých dividend.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.