CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 04. 2024

0 komentářů

Akciové trhy rostly v březnu i celém prvním čtvrtletí na obou stranách Atlantiku a jsou na historických maximech

 

Ekonomika v USA šlape nad očekávání dobře. Očekávaná recese, byť mělká, se nekonala ani konat nebude. Naopak se zvyšují odhady tamního růstu. Navíc akciové trhy podporuje šílenství, které se strhlo kolem umělé inteligence (AI). A navíc bude levnější financování s výhledem na očekávání uvolňování měnových podmínek.

Loading 

Akciové trhy zaznamenaly v březnu slušný růst a potěšily investory

Pražský index PX v březnu vzrostl o +3,98 % m/m a zvítězil tak v pomyslném závodu s ostatními burzami. Evropský index STOXX Europe 600 za březen zvýšil svou cenu o +3,77 % m/m a zámořský S&P500 vzrostl o +3,11 % m/m. Oba indexy končí březen na svých historických maximech. PX sice na absolutní maximum nedosáhl, ale je nejvýše za posledních 16 let. K dosažení rekordu mu ale chybí ještě téměř třicet procent.

Z jednotlivých titulů si v Praze nejlépe vedla Erste Group. Zakončila březen růstem o +11,42 % m/m. Za tím mohou být silné výsledky a výhled. Navíc je podporou nečekaný odkup vlastních akcií. Pojišťovna VIG a ČEZ jsou zhruba na poloviční výkonosti. VIG přidala +6,62 % m/m a ČEZ +4,49 % m/m. U ČEZu může být za růstem spekulace na zrušení speciálních daní (WFT), ale ani zveřejněné výsledky nebyly špatné, právě naopak. Navíc indikují opět vysokou dividendu. Velmi slušně si v březnu vedla také Komerční banka, kdy její cena posílila o +2,94 % m/m, a Philip Morris ČR s růstem +1,93 % m/m.

Oslabily zejména méně likvidní akcie Gevorkyan (-5,15 % m/m) a Primoco (-8,04 % m/m).  Zde mohlo jít o korekci růstu a vybírání zisků poté, co obě emise vstoupily na hlavní trh pražské burzy a slušně posilovaly (Gevorkyan na konci roku a Primoco na konci ledna). Z ostatních lehce cenu korigovaly Colt CZ (-0,81 % m/m), Kofola (-0,37 % m/m) a Moneta (-0,97 % m/m).

Výkonnost akciových trhů za první čtvrtletí 2024

Za celé první čtvrtletí, tedy od začátku roku je PX index silnější o +7,15 % q/q. To je zhruba stejný výkon jako ve zbytku ostatní Evropy reprezentované indexem STOXX Europe 600, který přidal +7,15 % q/q. Nejlepší byl ovšem americký širokopásmový index S&P500 se ziskem +10,16 % q/q.

REKLAMA

V prvním kvartále hrály prim a index táhly vzhůru zejména banky

Hvězdou za první kvartál, respektive od začátku tohoto roku je Komerční banka. Její cena doslova vyskočila o vysokých +15,94 % q/q. Jen v těsném závěsu skončila Erste Group. Přidala +15,51 % q/q. A z třinácti týdnů tohoto roku jen dvakrát klesla, jinak prostě jenom roste. Prakticky stejný výkon doručil svým akcionářům také Colt CZ se ziskem +14,88 % q/q. Výhled je na vysoký růst, který se skládá z organického růstu a také růstu pomocí oznámených akvizic. Pojišťovna VIG (+11,54 % q/q) dokázala také vyrůst o dvojciferné číslo. Moneta (+8,97 % q/q) těžila z lepších než očekávaných výsledků a vysoké dividendy.

Oslabil ČEZ (-12,68 % q/q). Politické riziko odrazuje z našeho pohledu investory, a to přes silné výsledky a solidní dividendu. Od začátku roku oslabily ještě Gevorkyan (-8,51 % q/q) a Kofola (-2,17 % q/q).

Autor: Bohumil Trampota, analytik Komerční banky

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Průzkum: Drobní investoři se obracejí od ESG

Podle průzkumu mezi českými drobnými investory více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *