Pondělí 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Minulý týden byl na akciových trzích opět pozitivní, už třetí v radě

Akciové trhy červenec 2020

Kromě nyní standardních zpráv o pokračování nákazy covid-19, progresu vývoje vakcíny a makroekonomických indikátorů ovlivňoval akciové trhy ještě jeden velmi důležitý faktor: začátek výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí tohoto roku. Kde by se měl naplno projevit zub pandemie a ukázat, kolik toho ukousl z hospodaření společností.

Pražská burza 

Výraznější pohyby byly na začátku týdne, kdy byl vetší zejména úterní propad, který ale vyrovnaly výkony v pondělí a středu. Zbytek týdne bylo obchodování nevýrazné bez větších pohybů. Za celý týden je PX silnější o +0,8 %.

Avast (+2,3 % t/t) opět dokázal za týden posílit a nejenže dokázal vymazat úterní (-4,5 %) propad. Je to 5. růstový týden v řadě. Slušně posiloval i Stock Spirts (+2,1 % t/t), bohužel bez kurzotvorných zpráv. ČEZ zatím nedokázal vyrovnat podividendové oslabení a za týden skončil ještě o něco slabší (-0,6 % t/t). Z bankovních domů vyčnívala Komerční banka se ziskem +1,2 % t/t. 

V samotný pátek index PX neměl jasný směr. Větší polovina společností obchodovaných na pražské burze skončila v červeném. Charakteristická byla volatilita, kdy se hodnota přelévala do pozitivního a negativního teritoria. Páteční účet se zastavil na nule.   

V pátek rostl zejména Avast (+1,9 %). Klesaly akcie Erste Group (-1,6 %), což bylo ve shodě s poklesem sektoru evropských financí. ČEZ byl celý den v mínusu, a kopíroval pokles cen elektřiny, ale na samém závěru ho nákupní objednávky dokázaly dostat na stejnou hodnotu jako ve čtvrtek.  

Také si přečtěte: Jak si vedly v červnu podílové fondy

Jak si vedly americké indexy  

Za celý týden by měl zisk hlavního amerického indexu S&P500 přesáhnout procento. Tento týden začala dlouho očekávaná událost – výsledková sezóna je tu. Tradičně se o zahájení postaraly velké banky. Jejich výsledky byly vesměs nad očekáváním trhu, i když meziroční pokles zisků je téměř 35 %. Charakteristický pro toto odvětví je masivní nárůst opravných položek a velké zisky z obchodování. Dobrý výkon indexu podpořila také lepší makrodata v podobě průmyslové produkce a maloobchodních tržeb.

Technologický index NASDAQ ustoupil z vrcholu, který dosáhl před týdnem a mírně (kolem 1 % t/t) koriguje své předchozí zisky. Zajímavý byl kvartální report společnosti Netflix, která sice čísly za 2Q20 překvapila, zejména velkým nárůstem předplatitelů, ale zklamal výhled na další čtvrtletí.

Tento týden bude pokračovat výsledková sezona za druhý kvartál. Výsledky oznámí např. IBM, Microsoft, energetické firmy (oil&gas), Philip Morris Int., která jako mateřská firma Philip Morris ČR, by mohla naznačit, jaké budou výsledky české dcery, nebo třeba zbrojař Lockheed Martin.

Také si přečtěte: Jak si vede český hypoteční trh

Jak na tom byly evropské indexy 

V pátek, krátce před koncem obchodování, to vypadalo, že liché dny byly pozitivní, kdy trhy rostly a sudé znamenaly korekci zisků. Přesto za celý týden evropské akcie měřené indexem STOXX Europe 600 přidaly téměř +1,5 %.

V pátek bylo obchodování indexu STOXX Europe 600 jako sinusoida. Nakonec, krátce před odchodem na víkend, bylo mírně vyšší (+0,1 %) než ve čtvrtek. Ostatní evropské indexy předvedly v pátek smíšený výkon. Většina segmentů byla v plusu, zejména IT, zdravotnictví a utility.


BOHUMIL TRAMPOTA, Equity Analyst, Investment Banking, Komerční banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.