Čtvrtek 29. července. Svátek má Marta.

Akciové fondy: Zazářilo Rusko, propadákem jsou zlaté doly a Turecko

Akciovým fondům se v průběhu února dařilo. Oproti lednu letošnímu roku připsaly 4,63 % a Index ICZ pravidelných investic stoupl na rekordní úroveň 1 150,1 bodu. Největším tahounem zisků bylo kupodivu Rusko.

Akciové investice jsou určeny především k dlouhodobějšímu zhodnocování finančních prostředků. Optimální je přitom investovat pravidelně. Uplynulý rok pravidelným akciovým investicím přál. Index ICZ pravidelných investic do akciových fondů založený v březnu 2014 za jediný rok posílil o více než 15 % na aktuální hodnotu 1 150,1 bodu. Přitom jen za první dva měsíce roku 2015 připsal ke své hodnotě přes 8,5 %. To sice nezaručuje úspěch pro celý letošní rok, nicméně jedná se o slibný začátek.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování do akciových fondů

index-icz-unor-2015

Podílové fondy zaměřené na ruský trh v průběhu uplynulého roku stály na brzdě akciovým investicím. Kdokoli do nich investoval, počítal hluboké ztráty. Ovšem jak se zdá, po hlubokých propadech ruského akciového trhu a ruského rublu se investoři otočili k Rusku čelem. Nepochybně za obratem stojí i změna postoje ruského prezidenta Vladimíra Putina, který usedl k jednacímu stolu a dojednal s Ukrajinou více méně dodržované příměří.

Rusko navzdory vysokým ziskům v uplynulém měsíci ovšem zůstává vysoce rizikovou investicí. Snáší se na něj další sankce (naposledy je schválila Kanada a postihly i velké ropné společnosti) a křehkost příměří na Ukrajině je více než zřetelná, navzdory zahájení stahování těžké vojenské techniky. Boje se mohou kdykoli znovu rozhořet a v takovém případě se konec potíží ruské ekonomiky znovu vzdálí.

Tabulka 1: Deset nejvíce ziskových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Zhodnocení mezi 20. 1. a 20. 2. 2015

ESPA Stock Russia

22,10%

HSBC GIF Russia Equity A USD

21,14%

KD RUSSIA, o.p.f., IAD Investments, správ. spol., a.s.

18,96%

Parvest Equity Russia

18,76%

Pioneer Funds – Russian Equity

18,62%

Parvest Equity Russia Opportunities

18,31%

Raiffeisen Russland-Aktien

17,50%

ING (L) Invest European Real Estate*

14,00%

Franklin Mutual European CZK H1

13,60%

Parvest Equity Best Selection Euro H CZK

13,34%

Zlato je vrtkavá komodita. Zatímco ve třetí lednové dekádě dosahovala cena zlata až k 1 300 USD za trojskou unci, v průběhu února propadla zpět k 1 200 USD/oz. Není tak divu, že se nedařilo ani podílovým fondům úzce zaměřeným na zlaté těžební společnosti. Dva z nich – od investičních společností Amundi a Franklin Templeton – zaznamenaly nejhlubší propad ze všech v Česku dostupných podílových fondů. Na druhou stranu nutno podotknout, že to byly právě tyto fondy, které v lednu táhly Index ICZ vzhůru a zaznamenaly nejvyšší zhodnocení. Akciové trhy jsou vrtkavé a s kolísáním hodnoty je třeba počítat.

Nedařilo se ale ani podílovým fondům zaměřeným na turecké akcie. V Tabulce 2 jsou uvedeny i další oblasti, které utrpěly ztráty, ovšem jak v případě Brazílie, tak v případě služeb se jedná spíše o drobnou korekci než o propad hodnoty.

Tabulka 2: Deset nejvíce ztrátových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Z(ne)hodnocení mezi 20. 1. a 20. 2. 2015

AMUNDI FUNDS EQUITY GLOBAL GOLD MINES USD

–12,37%

Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD)

–9,05%

HSBC GIF Turkey Equity A EUR

–7,92%

ESPA Stock Istanbul

–7,22%

Parvest Equity Turkey

–6,83%

HSBC GIF Brazil Equity A USD

–3,30%

Parvest Equity World Utilities

–2,85%

Aberdeen Global – Brazil Equity (USD)

–2,22%

Global Stocks FF

–1,53%

ING (L) Invest Utilities

–0,86%

V následujícím období bude stále záležet na vývoji situace na Ukrajině a počínání Ruska. Nejedná se ale o jediné riziko, které může dopadnout (negativně či pozitivně) na akciové trhy. Akutní nebezpečí dalšího Řeckého bankrotu sice bylo zažehnáno, vyhráno ale ještě zdaleka není. Nový řecký plán reforem byl přijat s rozpaky a navíc ve vzduchu nadále visí otázka jeho realizace.  Pro Evropu je rizikem také deflace (nejen) v eurozóně, ale i roztáčení rotaček tisknoucích eura

Investujete do akciových podílových fondů?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.