Sobota 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Akciové fondy: Turecké svítání

Turecko - Istanbul - mešita

Akciovým podílovým fondům se v únoru dařilo. Index ICZ pravidelného investování posílil o 3,78 % na 1 146,4 bodu. Nejvíce rostoucí byly fondy zaměřené na Turecko. To tak po pokusu o puč a upevnění autoritativního režimu prezidenta Recep Tayyip Erdoğana zažívá návrat na výsluní.

Pro konzervativní investory není v současné době nízkých úrokových sazeb na trhu místo. Jen málokteré aktivum v současnosti dokáže vydělat. Jedním z nich jsou akcie a akciové podílové fondy. A těm se daří nadmíru dobře. Peněz je hodně a investoři hledají, kam je uložit. Akcie jsou dnes první volbou. Dokládá to i růst Indexu ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

index-icz-unor-2017

Zdroj: Investujeme.cz

Index ICZ roste již osmý měsíc v řadě. V únoru 2017 přidal 3,78 % na 1 146,4 bodu. Za růstovou šňůru pravidelné investice do akciových fondů zhodnotily již o 19,32 %. A přestože se index v průběhu času dostal až pod hranici 900 bodů a v roce 2015 ztratil celých 300 bodů, což odpovídá přibližně ztrátě 30 %, od svého založení roste Index ICZ průměrně o 4,66 % ročně.

Akciové investice nejsou vhodné pro krátkodobé uložení finančních prostředků. V období krize, nejistoty či dalších nepříznivých okolností na trhu dokáží výrazně propadnout. V dlouhém horizontu ale představují jedno z nejvýnosnějších finančních aktiv. Minimální investiční horizont do akcií či akciových podílových fondů by měl činit 5 let, během nichž je případný propad akcií zpravidla kompenzován předešlým či následným růstem.

Pravidelná investice navíc snižuje riziko špatného načasování. V případě poklesu trhu při pravidelné investici naopak investor nakupuje ve slevě. Nezbytné je ale nepanikařit a při poklesech se investice nezbavovat.

Tabulka 1: Deset nejvíce ziskových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Zhodnocení mezi 20. 1. 2017 a 20. 2. 2017

HSBC GIF Turkey Equity A EUR

12,96%

Parvest Equity Turkey

12,68%

ESPA Stock Istanbul

12,22%

Pioneer Funds – Latin American Equity

11,98%

AMUNDI FUNDS EQUITY BRAZIL

11,78%

Franklin Gold and Precious Metals Fund (USD)

11,67%

HSBC GIF Brazil Equity A USD

11,03%

Aberdeen Global – Indian Equity

10,51%

Aberdeen Global – Brazil Equity (USD)

10,40%

Parvest Equity India USD

9,91%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Na prvních třech příčkách mezi nejziskovějšími akciovými fondy uplynulého měsíce se umístily tři fondy zaměřené na turecké akcie. Turecko v uplynulém období prožívalo obtížné období, které se promítlo i do cen tureckých akcií. Nejprve se jednalo o nezdařený puč, po němž autoritářský prezident Recep Tayyip Erdoğan zahájil čistky v opozici a upevnil svou moc.

Následně se zintenzivnil počet teroristických útoků v Turecku, kdy největší zasáhl v prosinci mezinárodní letiště v Istambulu, při němž zahynulo 44 lidí. Policie po něm zatkla 235 osob, nejen z řad podezřelých, ale též z politické opozice. Situace v Turecku by ale mohla být ještě horší – začátkem ledna turecký ministr vnitra Süleyman Soylu oznámil, že bezpečnostní složky v roce 2016 zabránily 339 teroristickým útokům.

Turecké fondy byly v lednu 2017 nejvíce propadající a nedařilo se jim již několik měsíců. Únorový růst tak může být pouze korekcí v předešlém klesajícím trendu a nemusí se jednat o celkový obrat situace na tureckém trhu.

Zato Brazílii a s ní Latinské Americe se daří již několik měsíců. Obrat nastal po mnohaměsíčních propadech ještě před Olympiádou v Rio de Janeiru, která sice byla mnohem dražší, než se původně předpokládalo, a po níž zůstává řada sportovišť ladem, ale přesto zřejmě nastartovala skomírající brazilskou ekonomiku – a nebo přinejmenším investorům ukázala, že zde Brazílie je.

Tabulka 2: Deset nejvíce ztrátových akciových podílových fondů v uplynulém měsíci

Podílový fond

Znehodnocení mezi 20. 1. 2017 a 20. 2. 2017

Parvest Equity World Energy

–3,88%

FF – Italy A-ACC-Euro

–3,54%

NN (L) Energy (CZK)

–3,24%

Generali Fond ropy a energetiky

–2,62%

Raiffeisen Energie-Aktien

–2,58%

NN (L) Telecom (CZK)

–2,39%

CS EF Italy B

–2,23%

Pioneer Funds – Italian Equity

–1,62%

FF – Global Telecomm. A-ACC-EUR

–1,16%

Parvest Equity World Telecom

–0,97%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

V problémech se naopak zmítá energetika a Itálie. Prosincové italské referendum o změně ústavy a s ním spojená oznámená demise premiéra neprospělo sice především italským bankám, ovšem negativní dopad pocítila (a stále pociťuje) celá italská ekonomika. Politická nejistota ekonomice rozhodně nesvědčí.

V následujícím období bude v Evropě poměrně rušno. Ve Francii se rozběhla na plno předvolební kampaň a nejvíce je slyšet extrémistka Marine Le Penová, která chce vyvést Francii z eurozóny a euro nahradit frankem. Navíc po vzoru Velké Británie hodlá nadnést otázku referenda o setrvání v Evropské unii.

I v sousedním Německu se letos chystají volby. A podpora tmelu Evropské unie Angely Merkelové se pomalu drolí…

Investujete do akciových podílových fondů?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.