Pátek 21. ledna. Svátek má Běla.

Akciové fondy táhne Turecko

Investice 29.04.2014 | 17:30 0 Komentářů

V dubnu se Indexu ICZ podařilo poněkud vzpamatovat ze ztrát z předešlého měsíce a nakonec se dostal do černých čísel. Nejúspěšnější byly fondy zaměřené na turecké a brazilské akcie, nejvíce propadly biotechnologie.

Index ICZ si ve svém druhém měsíci (ke dni 20.4.2014) připsal výkonnost 1,42 % a po dvou měsících je tak v plusu 1,07 %. Dobrý měsíční výsledek dosáhl index i přesto, že v posledních dvou týdnech ztratil index 0,99 %.

Největší podíl na pozitivním měsíčním výsledku mají fondy zaměřené na turecký akciový trh, konkrétně HSBC GIF Turkey Equity A EUR (měsíční výkonnost 20,24 %, celkově 13,87 %), Parvest Equity Turkey (měsíc 18,64, celkově 12 %) a ESPA Stock Istanbul (měsíc 15,34 %, celkově 10,68 %). Dalších šest nejvýkonnějších fondů je zaměřeno na akciový trh Brazílie, resp. Latinské Ameiriky s převahou brazilských akcií. Desátým nejvýkonnějším fondem v dubnu byl fond HSBC GIF Indian Equity A USD, který si připsal zhodnocení 10,86 %. Zmiňované tři nejvýkonnější fondy okupují také první příčky v celkové výkonnosti, mezi ně se na třetí místo dostal pouze fond Amundi Funds Equity India Infrastructure s celkovou výkonností 10,69 %. Tomuto fondu se dařilo zejména v březnu, kdy byl nejvýnosnějším fondem.  

Turecké akcie jsou podle odborníků v současnosti v kurzu, ale to nemusí platit napořád. Zemi, a potažmo akciovým trhům, pomohly výsledky voleb, v nichž sice vyhrál autoritářský režim staronového premiér Erdogana, ale poměrně jednoznačný výsledek voleb uklidnil investory. Z krátkodobého hlediska patrně pomáhá zemi také skutečnost, že pozornost většiny médií se dnes soustředí na konflikt Ruska a Ukrajiny a možné nepokoje a problémy v Turecku šly na vedlejší kolej. Z ekonomického hlediska si pak svět stále neví rady co s Čínou (Rychlý růst? Pomalý růst?), nejistá je také ekonomická situace v USA (Růst? Pokles? Pokračování QE? Konec QE?) a i Evropa investorům motá hlavy svým vyhrožováním o spuštění velkého kvantitativního uvolňování. Brazílie pak v současnosti může spoléhat na poměrně pozitivní sentiment na komoditních trzích. Pro obě země, a potažmo pro rozvíjející se trhy jako celek, však stále platí, že vysoké výnosy jsou vykoupeny vyššími riziky.

Na druhém konci výnosového spektra pak stojí akcie ze sektoru biotechnologií. Ty byly ke konci minulého roku miláčkem investorů a patřily k nejvýnosnějším sektorům, v poslední době je ale situace zcela odlišná. Již na konci roku se spekulovalo o tom, jestli na biotechnologiích nenafukuje bublina, přičemž současný vývoj dává těmto spekulacím zapravdu. Přestože dnes nelze mluvit o stejné situaci, jaké jsme byli svědky na konci minulého tisíciletí, biotechnologie, a s nimi i index Nasdaq, kterému nepomáhají ani propady některých sociálních sítí apod., od začátku března výrazně ztratily i v porovnání s indexem S&P 500.

Dva nejztrátovější fondy, a to jak za poslední měsíc, tak i celkově, investují právě v oboru biotechnologií. Fond Franklin Biotechnology Discovery ztratil v dubnu 17,31 % a celkově je v mínusu 12,15 %, fond ESPA Stock Biotec pak zaznamenal v dubnu ztrátu 14,23 % a od začátku sledování indexu pak investorům prodělal již 9,81 %. Na spodních příčkách se kromě biotechnologií drží také fondy investující do ruských akcií, což je vzhledem k situaci na Ukrajině zcela logické.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.