CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

7 komentářů

Akciové fondy si tentokrát pěkně vyšláply

 


 

Na kratší sváteční týden překvapí nejen pěkných 550 milionů, ale poprvé (co paměť poslední doby sahá) v týdenním přeboru zvítězily akciové fondy. Veni, vidi, vici nového talentu se ale nekoná – jeho téměř 200 milionů korun jsou totiž prodeje za celý měsíc.

Jinde však zvítězil rozum a do vlády jde návrh daňové reformy s nezměněným 6měsíčním testem na kapitálové výnosy.

Takže se můžeme vrátit z oblak zpátky na zem, přestože i bez deformace statistik by nebyl týdenní výsledek nijak zničující a smíšené s akciovými fondy by zajištěným daly na frak. Jen na přepisování historických tabulek našich přeborů si musíme ještě počkat.

Tradiční obrázek je v kratším týdnu pouze malován trochu vyšisovanými barvami: jen necelých 50 milionů do fondů peněžního trhu je opět tlumeno odlivem 80 milionů z IKS peněžního trhu PLUS. K němu dochází opakovaně a je zřejmě zdrojem oněch výstavních přísunů do sesterských balancovaných. Klientům Komerční banky, možná i jejím poradcům, patří potlesk; SocGen je sice na prodej, ale její dcera se možná probouzí.

Odliv z dluhopisových fondů se tentokrát snížil na pouhých 24 milionů korun zásluhou ČPI korporátních dluhopisů, který si přes 30 milionů připsal. Není špatný, ale šok dostane každý, kdo se podívá na výkonnosti – donedávna otloukánek ČSOB Dluhopisových příležitostí má za týden skoro procento, za půl roku 9,38 %, takže ročních 8,31 %. A pak, že dluhopisy nenesou! Jen se musí vsadit na ty správné, takže ještě přidejme ISČS Trendbond s ročními 5 % a IKS Dluhopisový PLUS přes 6 %.

REKLAMA

Mixy se snaží, alespoň v Komerčce
Opět se nejlíp smál IKS Fénix smíšený s více než 60 miliony, dalších 40 milionů dodaly oba Balancované, z nichž se snaží zejména ten starší dynamický. Aby ne, vždyť při pohledu na tříletý (doporučený) horizont vidíme výkon skoro neuvěřitelných 25 % ročně, což jej staví na piedestal supervítěze nad všemi horizonty.

Ostatní mixy ale zřejmě ještě spí zimním spánkem, tentokrát příliš nepomohly ani realitní fondy, které naopak ukázaly svou odvrácenou tvář, když na výkonnosti přes 2 % ztratily. Ale snad se to prý jen shromažďují miliardy eur na úpis nových akcií rakouského ImmoEast.

Zajištěné fondy tentokrát nepředváděly žádné zázraky, protože necelých 160 milionů je těžký podprůměr. Vítězství tak dokonce padlo do klína vytrvalci Max 9 s necelými 50 miliony. Ale pozor, a trať vyrazila povodeň ČSOB Vodního bohatství 2, jehož zahřívací pramínek zvládl zatím také jen 50 milionů, ale vzpomeňme na jeho staršího bratra. Ten jako bájný Budulínek dokázal vypít za 15 dní miliónů korun – takže ho museli "odstavit" předčasně.

Nový fond jde na východ i jih
ČSOB je mateřskou stájí novinky, o níž byla zmínka v úvodu a která se teprve nyní objevila v reportu AFAM. ČSOB svou nabídku totiž už od 10. dubna rozšířila o akciový fond Střední a Východní Evropa s unikátní regionální alokací zaměřenou na nastartovaný ekonomický růst 35 zemí regionu. Z nich 14 buď již přistoupilo k EU nebo jsou kandidáty. Tedy sázka na konvergenční efekt výnosového potenciálu regionu, navíc současně značně široká regionální diverzifikace. A jen kontrolní otázka – jak vysoký má vstupní poplatek? Poradcům by se asi nelíbil 2,5 %, ale klientům?

REKLAMA

Jeho prodej více než 190 milionů je tedy součet za celý měsíc, ale také to znamená, že se prodával, zatímco ostatní podobně zaměřené fondy stovky milionů ztrácely. Nyní se situace zřejmě jaksi uklidnila, alespoň ISČS Sporotrend již zase začal prodávat, přestože 15 milionů je při jeho velikosti jen almužna. Nu a 3 miliony do ještě většího ING českého akciového spíš pro zasmání.

10 milionů stále ještě odplulo z KB Akciového a 8 milionů z ISČS Global Stock FF. Suma 250 milionů korun do akciových fondů je přesto všechno pěkným květnovým výdobytkem.

Kde je větší šance?
Emerging markets jsou stále na pěkné růstové trajektorii, i když teplota v reaktoru povážlivě stoupá. Tomu odpovídá i nárůst hodnot jejich akciových teploměrů. Například akciové trhy Brazílie, Ruska, Indie a Číny, které dostaly souhrnné pojmenování BRIC, dokazují i svůj vyrovnaný potenciál – za období od jara 2003 do současnosti, tedy za poslední 4 roky, zhodnotily všechny čtyři na téměř trojnásobek své tehdejší hodnoty (v lokálních měnách).
Ale závidět nemusíme, protože na jaře 2003 se náš index PX pohyboval jen kolem 500 bodů, zatímco nyní na úrovni kolem 1800 bodů, tedy na víc než 3,5násobku.

Akciový průzkum bojem
Týden byl na akciových trzích jakýmsi tréninkovým ringem. Pořád není jasno, kdo a kdy dostane do nosu – býci zatím z nudy tančí čtverylku, ale s medvědem se těžko boxuje.

REKLAMA

Třeba hned v pondělí si po ránu PX vyzkoušel, jak chutná 1835 bodů, ale pak zaváhal. Přesto začátek týdne vypadal optimisticky: na asijské trhy proudí kapitál a akciové indexy stále stoupají a celkový MSCI Asia-Pacific Index šplhal na další rekord. Jen čínský index CSI 300 v úterý propadl o 1,8 %.

Středa: u nás čekání na ČEZ (za půlhodinu skočil o 2 % na maximum, kam vytáhl i index) v Americe čekání na FED. I tam se trh dočkal… po jednodenní přestávce ve středu znovu vrátily k dobývání maxim.

Čtvrtek táhl jak ČEZ (jemuž UBS zvýšila cílovou cenu p dalších 14 % na 1200 Kč) i bankovní tituly, a tak PX zazvonil až o 1850 bodů, po obědě ale spadl řemen a odpoledne vyplivl celý motor, když Wallstreetský semafor přeblikl na červenou. A hanbou rázem zrudla i celá Evropa.

Podraz přišel od naklíčeného zrní, zisk největšího amerického prodejce biopotravin společnosti Whole Foods Markets nesplnil totiž očekávání analytiků a jeho akcie propadly o 11,2 %. Navíc importní ceny vzrostly nejvíce od začátku roku, což snížilo pravděpodobnost, že FED sníží úrokové sazby. Nepomohla ani optimistická čísl z trhu práce (počet prvních žádostí o podporu v nezaměstnanosti neočekávaně klesl na 297 tisíc z předchozích 306 tisíc, zatímco analytici očekávali nárůst na 315 tisíc). Také přišly obavy, že maloobchodní tržby v dubnu poklesly – to vše odpálilo pád – nejhorší za 2 měsíce. Asie hned akvírovala chřipku a celkový MSCI Asia-Pacific Index oslabil o výrazných 0,8 %.

Ovšem Citigroup zvyšuje cílovou cenu ČEZ z 1100 Kč na 1250 Kč a výkup stále pokračuje. Navíc Citi má velkou autoritu!

Pátek tedy potažen černým suknem a Evropa nervózně přešlapovala se zatajeným dechem: čekala na Ameriku. Dočkala se, s úlevou si oddechla a odpoledne ještě stihla poskočit. To Praha už nestihla, takže čtvrteční rekord poněkud vypelichal. I Amerika ovšem svou minikorekci odpracovala jen zčásti, takže květnová partie je stále otevřená!

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kurzy - akcie - peníze - mince

Rok 2018 ve zpětném zrcátku: Koruna zachraňuje akcie

Letošní rok je pro investice zlomový. Končí období hojnosti a začíná strádání. Nedařilo se většině akciových trhů. Alespoň částečnou náplastí na nevydařené investice může být oslabování koruny.

Text: Petr Zámečník

19. 12. 2018

ČNB - peníze - 1000 Kč - CZK - české koruny - lupa - bankovky

Měnové riziko: Prokletí české koruny?

Česká koruna představuje pro české investory riziko. Nechce-li investor investovat pouze v českém rybníku, musí koruny směnit nejčastěji za eura či dolary. Výsledkem je, že i úspěšná investice může skončit špatně, když koruna posílí. Má smysl si měnové riziko zajistit? A jak je […]

Text: Petr Zámečník

22. 08. 2018

Vzrůstající sazby ovlivní volatilitu EUR/USD

Úrokové sazby v Evropě a Asii předbíhají růst sazeb v USA. V důsledku toho index amerického dolaru spadl na své tříleté minimum. Zatímco rozdíl ve výnosech se pohybuje ve prospěch eura, USD i nadále čelí medvědímu cenovému efektu a pravděpodobně bude v poklesu pokračovat.

Text: Redakce

07. 02. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Miroslav Piták

  14 května, 2007

  Na uvedeném odkazu je k dispozici k 10.5.2007 statitistika regionálních, sektorových, komoditních indexů a spot cen komodit.

  http://sweb.cz/Miroslav.Pitak/Akciove_indexy-100507.xls

  S pozdravem M.P

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  14 května, 2007

  Bohužel již delší dobu nejen já pozoruji, že ze stránky http://www.sweb.cz/…. nelze stahovat soubory. Stahování přes link z http://www.edisk.cz je po přechodu na novou verzi znevýhodněno, a proto stahování statistik bude umožněno přes vstup do schránky.
  Po změně verze edisku se změnil i způsob přihlašování. Kdo má ode mě přihlašovací údaje, ať mi pošle e-mail, abych mu poslal nové přihlašovací údaje.

  S pozdravem M.P.

  Odpovědět

 • L.Konecny

  14 května, 2007

  Čína se dnes obává prasknutí bubliny akcií nebo aspon korekce -15%.
  Obvyklá dnesní otázka lidí ve mestech : “ koupils akcie ? “
  Behem týdne si otevrelo 1,5 milionu Čínanu nové akciové konto.
  Schanghai index stoupl minulý rok +130% a letos 1.1.-11.5.07 +50%.
  Čínani kupují akcie slepe , nevedice temer nic o fundametu akcii ( asi tak jako lidi v ČR , kde je taky zcela neznámé P/E P/S P/B PEG , anebo lidi nezajímá ).

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  14 května, 2007

  Wau, to je snad podruhe v historii tohoto webu, co plne souhlasim s Vasim prispevkem. 😉 Sice netusim, jestli je to 1,5 milionu. Ale souhlasim, ze na Cine si jeste hodne lidi vylame zuby. :-))

  Odpovědět

 • Mario

  14 května, 2007

  o pivo, že letos to nebude?:-))

  Odpovědět

 • Michal Kára

  14 května, 2007

  Mozna bude, mozna nebude. To je na bublinach nejhorsi, ze muzou prasknout zitra stejne dobre jako pote, co udelaji dalsich +300%…

  Odpovědět

 • L.Konecny

  14 května, 2007

  Mne by ale zajímalo , kde najíti graf cen bytu a domku na Costa Blance.
  A kolik stoji 1m2 bytu noveho a i bytu stareho na Costa Blance.
  Povida se , ze ve Spanelsku se stavi byty vysokym tempem klidne dal , i kdyz dnes 3 miliony bytu jsou prazdne a ze tedy praskne bublina cen bytu ve Spanelsku. Tak snad budou 2010 byty a domky za polovinu toho , co stoji dnes. A 2010 tam chci koupit nejlepe 100m2 byt , jestli polovina mych akcii na to bude stacit.

  Odpovědět