Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Akciové fondy drží při zemi Rusko a drahé kovy

Podílové fondy v uplynulém měsíci příliš radosti investorům neudělaly. Výnos při pravidelném investování klesl o 0,04 % a Index ICZ poklesl na 1080,3 bodu. Ke dnu byl tažen především fondy zaměřenými na Rusko a na drahé kovy.

Index ICZ v posledním měsíci oslabil o 0,04 %. Nejedná se tak o velkou ztrátu. Mezi pěti akciovými fondy s největší ztrátou se ale nacházejí dva zaměřené na Rusko (tratily 6,3 % a 5 %) a dva se zaměřením na těžařské společnosti, přičemž největší ztrátu zaznamenali těžaři zlata a drahých kovů (-13,7 %).

V letošním roce se nejvíce daří podílovým fondům zaměřeným na Indii. Dva indické fondy z dílny Amundi a GE Money již v indexu překonaly zhodnocení ve výši 26 % a připisovaly kolem 7 % i v posledním měsíci.

Graf 1: Index ICZ

index-icz

Ukrajinská krize náladě trhů nepřidává

Vojenský konflikt na Ukrajině klidu trhů nepřidává. Po oznámeném příměří si akciové i měnové trhy sice oddechly, ale klid zbraní nevydržel dlouho. Finančním trhům neprospívá ani zostřování sankcí uvalených na Rusko za jeho účast a pomoc ukrajinským separatistům.

Napětí mezi Ruskem a západními zeměmi se navíc dále stupňuje. Kromě odvetných opatření proti sankcím uvaleným na Rusko v podobě zákazu dovozu vybraných potravin se začínají objevovat „technické potíže“ v dodávkách plynu na Slovensko a do Polska. V zimní sezóně by prý ale měly být dodávky plynu zajištěny…

Alibaba bez loupežníků

Investiční trh v uplynulém měsíci zažil největší primární úpis (IPO) akcií v historii. Na americkou burzu v New Yorku vstoupila čínská společnost Alibaba a upsala akcie v ceně přes 25 mld. USD po využití opcí. Dala přednost New Yorku před technologickou burzou Nasdaq, která měla technické potíže při úpisu akcií sociální sítě Facebook v roce 2012. A zatím se jí daří.

Alibaba již před úpisem zvyšovala rozpětí upisovací ceny z 60 – 66 USD na 66 – 68 USD a nakonec akcie prodala za horní rozpětí. Ti, kdo si Alibabu koupili, ovšem nelitovali. Hned v prvním dnu obchodování (minulý pátek) se cena přiblížila ke 100 USD a následně zakončila na 93,89 USD, tedy s růstem přes 38 %.

Evropská centrální banka rozjíždí rotačky

Začátkem září oznámila Evropská centrální banka (ECB) zahájení kvantitativního uvolňování, tedy masivního tisku peněz. Centrální bance se nelíbí nízká inflace, která hrozí přehoupnutím do deflace. To by mohlo mít za následek další zpomalení ekonomiky a návrat do recese.

Kvantitativní uvolňování se líbí investorům. Tisk peněz znamená, že peněz bude více. Tím jich zbyde více i na investice. Peníze navíc budou levné. Inflace se investoři příliš obávat nemusí, neboť drží často reálná aktiva. Inflace je nepříznivá pro věřitele, tedy např. pro majitele dluhopisů, ale vlastníky akcií či komodit trápit nemusí. Rostou-li ceny, rostou i ceny akcií, které představují podíl na reálných podnicích s reálným majetkem a know-how.

Tisk peněz Evropskou centrální bankou ovšem bude mít negativní dopad na euro, které bude oslabovat. I to by mohlo ale podpořit evropskou ekonomiku – za vývoz mimo eurozónu obdrží evropské společnosti více eur. Ostatně podpora ekonomiky byla motivem i České národní banky k oslabení české koruny v listopadu 2013, které bude držet nejméně do roku 2016.

Investujete do akcií?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.