CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

Text: Daniel Kuchta

24. 11. 2008

13 komentářů

Absolutní návratnost – pouze zbožné přání?

 


 

Kladná výkonnost při jakýchkoli podmínkách na trzích je snem každého investora. Do relativně nedávné doby mohli do fondů, které se snažily svým investorům vydělat jak při růstu trhů, tak i při jejich poklesu, investovat pouze majetní a institucionální investoři. Umožňovaly jim to hedge fondy, které díky omezené regulaci a relativně volné investiční strategii, mohly ve větším měřítku investovat do různých derivátů a spekulovat na pokles cen akcií, nebo dluhopisů. Základem je vždy dosahovat nadprůměrného výnosu při minimální volatilitě.

Před několika lety začaly některé investiční společnosti nabízet podobné fondy určené retailové klientele. Strategie celkové, nebo absolutní návratnosti (total return, resp. absolute return) má za cíl dosahovat kladné výkonnosti bez ohledu na to, jak se vede porovnávacímu indexu, nebo trhům, na nichž fondy primárně investují. Posledním typem fondů, které chtějí dlouhodobě překonávat index, jsou target return fondy (fondy s cílovou výkonností), které si dávají za cíl překonávat vybraný index.

Portfolio manažeři těchto fondů se snaží dosahovat kladného výnosu buď investováním do různých tříd aktiv a změnou jejich poměru v portfoliu podle toho, jak se jednotlivým trhům daří. Druhou často používanou strategií, hojně používanou také u zmiňovaných hedge fondů, je long/short strategie. Při ní manažer investuje jak do nástrojů, u nichž předpokládá růst, tak do těch u nichž očekává pokles. Správnou kombinací pak může dosáhnout nadprůměrného výnosu a zejména profitovat také v dobách, kdy se na trzích objeví býčí trend.

Kladný roční výnos nehledejte

Bohužel, výkonnost fondů, do nichž je možné u nás investovat pouze dokazuje, že dobrá myšlenka nemusí vždy znamenat dobrý výsledek. Lákadlo pro investory do Absolute, Total, nebo Target Return fondů ve formě kladného výnosu „za každého počasí,“ nebo překonávání benchmarku, totiž v současné bouři na finančních trzích jaksi nefunguje a ukazuje se pouze jako dobrý marketingový tah, než skutečnost.

Například fond ABN Amro Absolute Return Bond Fund vedený v euru ztratil za poslední rok téměř jedenáct a půl procenta, i když jde o konzervativní dluhopisový fond.

REKLAMA

Ještě hůř jsou na tom fondy Credit Suisse Bond Fund Target Return denominované v euru, švýcarském franku a dolaru. Největší ztrátu ve výši téměř třiceti procent za rok zaznamenal eurový klon fondu. Ve švýcarském franku ztratil ve stejném období přes dvacet pět procent a roční ztráta dolarového fondu je 23,73 %. Fondy investují do dluhopisů s různou rizikovostí, což se jim nakonec vymstilo. Fondy nedosahovaly výtečné výkonnosti ani v minulých letech, ale udržovaly si alespoň nízkou volatilitu. Největší ztráty ale zaznamenaly před zhruba dvěma měsíci, když krize na úvěrovém trhu dosahovala vrcholu.

Ve stejném období zaznamenaly největší ztráty fondy Franklin Templeton. Fond Templeton Global Total Return ztrácí přes 15 %, Templeton Euro Total Return je v mínusu bezmála 19 % a Franklin US Total Return je ve ztrátě skoro šestnáct a půl procenta. V delším horizontu jsou navíc fondy Franklin Templeton velmi volatilní kvůli měnovému riziku.

Trochu lépe je na tom pro eurové investory fond Total Return Currencies od Pioneer Investment, který ztrácí „pouze“ tři procenta, jeho dolarový klon však už ztrácí přes 14 %. Fond Julius Baer Total Return Bond ztrácí za poslední rok 2,12 %.

Korunový fond UniEuro Renta Absolute Return v posledním roce ztratil kolem jednoho a půl procenta. Tento fond vznikl v roce 2006 jako korunově zajištěný klon fondu UniEuro Renta Absolute Return německé investiční společnosti Union Investment. Nabízí ho Českomoravská stavební spořitelna.

REKLAMA

Vzhledem k výsledkům uvedených fondů v porovnání například s výnosy evropských vládních dluhopisů lze konstatovat, že fondy ani zdaleka nesplňují své předsevzetí přinášet investorům zajímavé výnosy překonávající trh.

Lépe na tom s výkonností nejsou ani smíšené fondy. Fond Credit Suisse Total Return Asia Pacific ztrácí za rok třicet procent, přičemž jen za poslední půlrok ztratil více než 28 %. Globálně zaměřený Credit Suisse Total Return Global ztrácí přes sedm procent a fond se zaměřením na trhy BRIC zaznamenal za rok propad o více než dvacet procent.

Fond Global Total Return od MFS International vedený v dolaru ztratil za rok čtvrtinu, v euru ztratil přes deset procent. Fond Total Return Defensive od Pioneer Investment, který do akcií může investovat až 75 % majetku, ztratil za poslední rok bezmála osm procent, dolarová verze pak skoro 22 % a fond Total Return Dynamic skoro pět procent.

Mezi smíšené fondy můžeme zařadit také dva fondy fondů Raiffeisen A.R. globální balancovaný a Raiffeisen A.R. Emerging Markets. První jmenovaný za poslední rok ztratil skoro šest procent, fond zaměřený na rozvíjející se trhy pak zaznamenal ztrátu 12,5 %.

Akciový fond Absolute Return Growth od společnosti Fortis ztratil za uplynulý rok šest a půl procenta a Absolute Return Equity Europe si vedl vcelku dobře, když je za rok v mínusu pouze 1,43 %. Vzhledem ke ztrátám akciových indexů ve výši kolem 50ti procent nejsou tyto výsledky až tak špatné, k absolutnímu kladnému výnosu však mají stále poněkud daleko.

Jak je z výsledků patrné, i v případě fondů se strategií absolutní návratnosti musí být investoři při svém výběru hodně opatrní. Všechny fondy totiž nejde hodit do jednoho pytle a konstatovat, že neplní svůj cíl, i když na druhé straně jsou výnosy téměř všech fondů nabízených u nás za poslední rok skutečně tristní. I když je zkoumání pouze roční výkonnosti poněkud zjednodušené a v delším horizontu by mohly fondy dosahovat kladných výnosů, je v tomto případě na místě. Právě za poslední rok totiž mohly fondy dokázat, jak se dokáží vyrovnat se situací na trhu a přinášet svým investorům slíbený výnos i v době, kdy prakticky všechny třídy aktiv zaznamenávají negativní výnosy.

Loading

Vstoupit do diskuze 13 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • FL

  24 listopadu, 2008

  Ty fondy jsou opravdu uzasnej byznys,vzhledem k tomu,ze se nazyvaji \“profici\“ neumi nic moc jineho nez hloupe o par % kopirovat index, vetsinou, a jsou silne v minusu. kdejaky zkusenejsi pripadne profi trader s klidem i za techto podminek v plusu :-)Pokud nekdo vite o hedge fondech-jez stoji za prozkoumani sem s nimi,pro zajimavost.

  Odpovědět

 • Anonym

  24 listopadu, 2008

  FL, prave u techto fondu neni cilem kopirovat index. Tady trochu pletete pojmy a dojmy.

  A vytahovat se, ze kdejaky zkusenejsi trader je v plusu… az budete mit za sebou ne pul roku, ale pet let uspesneho obchodovani, pak si muzete dovolit podobna slova. 😉

  Odpovědět

 • obchodnik

  24 listopadu, 2008

  za zminku stoji ty top hedge fondy, ktere jsou ale pro tebe nedostupne. j i par velikostne mensich a velmi uspesnych, ale v celkovem poctu to pak dava stejne cislo, ktere ukazuje, ze jsou ted v prumeru -15% (tusim, nechce se mi to hledat)

  Odpovědět

 • FL

  24 listopadu, 2008

  Obchodniku,precti si to poradne,ja psal k prozkoumani,nikoliv k investovani,informace jsou snad dostupne kazdemu

  Odpovědět

 • obchodnik

  24 listopadu, 2008

  budes se muset jeste hodne ucit. ne nejsou dostupne kazdemu a ty informace neco stoji. rozhodne nejsou zadarmo.

  Odpovědět

 • Jonáš

  24 listopadu, 2008

  Od nejlepsích hedgefondu sveta je snad polovina -50% a total return fondy, co slibují výnos v kazdém roce jsou snad -30% v mínus, zkusenejsí traderi a pan FL jsou asi -60% v mínus a opravdu zkusení traderi a opravdu zkusení investori jsou snad -50% v mínus za posledních 12 mesicu. Ale nic se nedeje, do plus je-li potreba +100%, to muze býti uz za 1 mesíc dosazeno, az prijde ta silná rally za nekolik hodin.

  Odpovědět

 • FL

  24 listopadu, 2008

  Co to kecate Jonasi,ja nejsem zadnych -60%
  pravda,je pozde v noci a unava s demenci utoci a pak povidate tohle

  Odpovědět

 • Michal Kára

  24 listopadu, 2008

  No, porad lepsi nez jisty pan Ladislav Konecny, ten musi byt ted tak -90%. Jeste ze ho zadny fond nezamestnal, to by byli jeho podilnici chudaci 😉

  Odpovědět

 • Anonym

  24 listopadu, 2008

  Aktualni rocni mezivysledky jsou negativni, takze cil vydelavat za kazdeho pocasi neni splnen. To je pravda. Ale myslim, ze odsuzujete den pred vecerem a bez vysvetleni duvodu. Zejmena u dluhopisovych fondu jde pouze o docasny stav, kde momentalni negativni vykonnost je vykoupena vyssim vynosem dluhopisu do splatnosti. Uvidite, ze az se situace na financnich trzich trochu stabilizuje (az poklesnou urokove spready), povyroste hodnota dluhopisu v portfoliu a razem budou vysledky vypadat jinak.

  Mimochodem z clanku neni patrne, zda uvadene vynosy jsou po prepocteni do korun, nebo v mene fondu.

  Fondy, ktere jsou zamereny na akcie, mohly vydelat v podstate jedine za predpokladu, ze cely rok drzely short pozice. A takovych mnoho neni. Najdeme par hedge fondu, ktere takto vydelaly a nekdy velmi velmi slusne vydelaly. Ale naprosta vetsina jich je hluboko ve ztrate. A opet si do nich klidne vsichni kopnete. Podobne si muzete kopnout i do me, vsichni klienti FINEZ Investment Management jsou nyni na rocni periode take ve ztrate a nekdy hluboko ve ztrate.
  Ale chybi zde odpoved proc. Ztrata v mezivysledku jeste neznamena prohru. Mnoho akciovych hedge fondu je hluboko ve ztrate, protoze o co vic chteji vydelat v budoucnu, o to vic nyni musi byt ochotni obetovat kratkodobym ztratam. Mnoho ctenaru asi rekne, ze nastoupili prilis brzy, ze meli shortovat atd. Jiste, po bitve je kazdy general. Ono se to zpetne lehce rika. Gratuluji tem, kteri od konce lonskeho roku drzeli put opce na banky a automobilky. Par takovych znam, ale moc jich neni. Mohu jen rict, ze si u me ziskali respekt a maji muj obdiv.
  Osobne manazerum hedge fondu naprosto rozumim. Kdyz chcete na stavajici situaci hodne vydelat, musite byt ochotni jit cestou velkych ztrat v mezivysledku, protoze kupujete akcie s vyhledem na jejich budouci hodnotu, ne aby zitra vydelaly jedno procento a za mesic pet procent.
  Vetsina manazeru da prednost teto ceste pred hazardovanim s opcemi. Protoze kdyz koupite akcii, jeji cena muze klidne kratkodobe klesnout na polovinu, ale porad vlastnite tu samou akcii se stejnym vyhledem na budouci hodnotu. Meni se penezni oceneni majetku fondu, ale ne jeho majetek, ne jeho budouci hodnota. Kdyz shortujete, nebo jdete dokonce pres put opce, a netrefite se, tak muzete byt take treba 50% ve ztrate, ale nejen v peneznim vyjadreni, i vas majetek je polovicni, nevlastnite akcie (fyzicky majetek).

  Jen drobna poznamka, mluvim o akciovych value hedge fondech, ne o jinych.

  Pro ty, kteri nepochopili muj prispevek, prectete si editorial od Petra Zamecnika. Pak si zkuste odpovedet na otazku, jak se budou vyvijet akciove trhy pristich 20, 50, 100 a 200 dni a pak to zkuste jeste zvlast pro jednotlive akcie.
  Jestli se trefite, tak vas rad zamestnam ve sve firme. 😉

  Odpovědět

 • Mike

  24 listopadu, 2008

  Jde vidět že amíci vydělávají…
  http://screen.morningstar.com/FundSearch/FundRank.html?fundCategory=all&screen=trytd

  Odpovědět

 • Jan Dvořák

  24 listopadu, 2008

  Za některé informace (analýzy) se opravdu vyplatí platit 🙂

  Odpovědět

 • Dotaz

  24 listopadu, 2008

  Omlouvam se za Off Topic.

  Odpovědět

 • like.n0.other

  25 listopadu, 2008

  nedivim se, kdyz se tady po nem kazdy jenom vozi a neobjektivne kritizuje

  Odpovědět