CZK/€ 25.335 -0,12%

CZK/$ 23.337 -0,17%

CZK/£ 29.595 -0,23%

CZK/CHF 26.550 -0,08%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 11. 2023

0 komentářů

3D printing – technologie pro obyčejný den

 

Rozpor mezi rostoucí individualizací požadavků zákazníků a úsporou nákladů při masové výrobě patří mezi zajímavé finanční výzvy dnešního podnikání. Na pomoc přicházejí revoluční technologické inovace aplikované pro obyčejný den.

Loading 

Jednou z těchto technologií je 3D printing a jeho praktické aplikace pro obyčejný den. Izraelská firma Redefine Meat již zvládla výrobu rostlinné alternativy bifteku pomocí 3D tiskárny. Španělská Novameat umí pomocí 3D tiskárny vyrobit klasické bifteky z masa. Výrobky mohou být přizpůsobené konkrétním požadavkům jednotlivých zákazníků.

Překážkou většího rozšíření 3D pringtingu v potravinářství je jeho technologické omezení na tištění výrobků pouze z tvrdých materiálů a výrobní náklady výrobků v porovnání s klasickou technologií masové průmyslové výroby. Lze ale předpokládat, že technologický vývoj bude pokračovat a povede mimo jiné k razantnímu snížení nákladů 3D printingu, podobně jako tomu bylo u každé nové generace počítačů.

Praktické využití 3D printingu není samozřejmě omezeno pouze na potravinářství. Jeho budoucí možnosti mohou být ještě překvapivější a originálnější než jeho využití v potravinářství. Český obchod s obuví Eobuv.cz ve svém kamenném obchodě během tří minut naskenuje kompletní 3D model chodidla a pak podle něj vybere optimální boty. Pokud by se naskenovaný 3D model chodidla vložil do programu výroby bot pomocí 3D printingu, posunula by se služba zákazníkovi na kvalitativně úplně jinou úroveň.

Technologický pokrok ve službách uspokojení běžných, každodenních potřeb obyčejných zákazníků je historicky známá a doložená věc. Není žádný důvod se domnívat, že by budoucnost 3D printingu měla být odlišná. Přitom je to pouze jedna z mnohých technologických inovací, které by v blízké budoucnosti mohly poskytnout překvapivě praktická řešení pro ekonomiku výroby.

Při uspokojení individualizované poptávky nastupujících generací spotřebitelů mohou tyto technologie znamenat zajímavou konkurenční výhodu.

REKLAMA

Autor: Miroslav Hošek, CEO Advanced Food Products (AFP), LLC, v USA působí na manažerských pozicích už 17 let

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zákulisí českých FKI. Co investorům mohou nabídnout?

Investiční nástroje pro kvalifikované investory (FKI) poskytují investorům pestřejší škálu investičních možností a větší flexibilitu než standardní investiční fondy, které jsou dostupné veřejnosti. Tím, že mohou diverzifikovat své portfolio do různých aktiv s nízkou korelací s tradičními akciovými a dluhopisovými fondy, představují FKI lákavou alternativu. Je však […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *