CZK/€ 24.735 -0,06%

CZK/$ 22.795 -0,26%

CZK/£ 29.035 -0,10%

CZK/CHF 24.969 -0,04%

Text: Redakce

30. 12. 2021

0 komentářů

Roman Lux: Český bankovní trh dokáže rychle přebírat nápady a inovace z ostatních zemí

 

Roman Lux. Zdroj: Deloitte

Jaká má český bankovní trh v rámci Evropské unie (EU) specifika? „Zásadní rozdíl vidím v „regionálnosti“ místních hráčů. Většina bank má silného zahraničního akcionáře a soustředí se tak pouze na český trh. Ostatní lokální hráči, snad s jednou výjimkou, vzhledem ke své velikosti postrádají ambici k expanzi a snaze hrát zajímavější roli alespoň ve středoevropském regionu,“ vysvětluje v rozhovoru Roman Lux, odborník na bankovní sektor společnosti Deloitte.

Loading 

Je český bankovní trh v rámci řekněme států střední a východní Evropy něčím „jiný“?

V první řadě patří český bankovní trh k nejstabilnějším a zejména nejziskovějším sektorům nejen ve střední a východní, ale i celé západní Evropě. Vysoká ziskovost se odráží i v jedné z nejnižších hodnot nesplácených úvěrů a celkovém finančním zdraví sektoru či ve schopnosti bankovních domů dostatečně investovat do inovací a digitalizace. Právě i oblasti nových trendů, kvalitě bankovních služeb patří lokální trh k předním hráčům na evropském trhu.

Čím se liší od států západní Evropy a v rámci EU jako takové?

Z globálního pohledu tady velký rozdíl nevidím. Dlouhodobě probíhá rostoucí penetrace bankovních služeb napříč celou společností. V objemu jejich využívání se už dostáváme na úroveň západní Evropy. V posledních letech došlo i k často diskutované konvergenci v oblasti cen u většiny bankovních produktů.

Zásadní rozdíl vidím v „regionálnosti“ místních hráčů. Většina bank má silného zahraničního akcionáře a soustředí se tak pouze na český trh. Ostatní lokální hráči, snad s jednou výjimkou, vzhledem ke své velikosti postrádají ambici k expanzi a snaze hrát zajímavější roli alespoň ve středoevropském regionu.

REKLAMA

Český trh je také poměrně koncentrovaný, vždyť více než 80 % bilanční sumy je pod správou šesti největších hráčů a u zisku to činí téměř 85 %.

Český bankovní sektor stále patří mezi ty nejstabilnější v rámci Evropské unie. Čím je to dáno?

Po očistném procesu v 90. letech a vstupu řady zahraničních akcionářů, jako byla Erste Group či KBC, dostal sektor potřebnou kapitálovou podporu a zejména došlo k zásadnímu transferu know-how jak řídit tak komplexní a strategickou oblast ekonomiky.

Vysoká ziskovost českých bank po roce 2000, rostoucí a fungující ekonomika pak vytvořily prostor pro transformaci celého bankovního trhu a posunuly jej na západoevropskou úroveň.

Dalším impulsem byl vstup nízkonákladových bank před rokem 2010. Jejich model sice nebyl dlouhodobě udržitelný, ale dodal stagnujícímu sektoru dynamiku a další podnět, kdy tradiční domy byly nuceny k přeměně na agilnější hráče s obrovským důrazem na zákazníka a kvalitu poskytovaných služeb.

REKLAMA

Poslední střípek mozaiky vidím v uměřené politice ČNB. U řady jejích kroků můžeme polemizovat o jejich načasování a intenzitě, ale jsem přesvědčený, že ČNB má zásadní podíl na současné úrovni našeho bankovního sektoru a skutečnosti, že patří mezi přední trhy v celé EU.

České banky byly od počátku krize velmi aktivní ve snaze podporovat své klienty a předcházet problémům, ať už se to týkalo úvěrových moratorií a individuálního přístupu ke klientům. Byl zde nějaký rozdíl oproti situaci v jiných zemích EU?

Nástup pandemie byl tak bezprecedentní případ, že nemohl nechat nikoho nečinně přihlížet. Nicméně reakce jednotlivých bank byla podřízena prostorem, který jim vytvářelo legislativní a regulační prostředí. A zde se domnívám, že s ohledem na další země EU mohla být reakce a podpora rychlejší.

Každopádně samotný sektor se s pandemií vyrovnal nadmíru dobře, a to jak díky ekonomice celého hospodářství, tak i efektivitě celého bankovního trhu.

Jak vidíte budoucnost bankovního sektoru například za deset let?

Jsem přesvědčený, že rostoucí trajektorie našeho bankovního trhu bude pokračovat. Ať se jedná o konvergenci k zemím EU v objemu využívání bankovních služeb, udržení nadprůměrné profitability a finanční zdraví celého sektoru či rostoucí digitalizaci a podílu bezhotovostních plateb. Osobně vidím český trh mezi TOP 10 sektory v cele Evropě.

Změny očekávám v pokračující konsolidaci českého trhu. Pro akcionáře řady menších a středních bank je setrvání v současné pozici pouze ztrátou hodnoty a další vlna konsolidací je jen racionální a nezbytné rozhodnutí.

Vzhledem k úrovni místních hráčů bych zároveň uvítal, kdyby některá z lokálních bank překročila hranice a začala hrát významnější roli v celém regionu.

Jak si stojíme v digitalizaci bankovnictví a obecně v rámci revoluce 4.0 oproti jiným zemím v EU?

Český bankovní trh asi není tím nejinovativnějším trhem v Evropě, ale dokážeme velmi rychle přebírat nápady a inovace z ostatních zemí a nebojím se, že bychom o tuto schopnost přišli.

Lokální trh stále zatěžuje také poměrně komplikovaná architektura IT systému a je nezbytné pokračovat v investicích do její transformace. Tyto nutné (a na první pohled často neviditelné) investice jsou nezbytnou podmínkou schopnosti bank rychle reagovat na změny v poptávce a potřebách klientů a dovednosti uvést na trh nový produkt s rozumnými náklady a v co nejrychlejším čase.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Co sledovat u investic do finančního sektoru v době klesajících úrokových sazeb

Tradiční názor tvrdí, že klesající úrokové sazby jsou pro finanční akcie negativní, protože snižují úrokový výnos. To je však přílišné zjednodušení, které se může ukázat jako nepravdivé. Finanční společnosti jsou různorodou skupinou, v níž banky tvoří pouze jednu část, a mezi jednotlivými společnostmi existují významné rozdíly, které ovlivňují […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 05. 2024

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabízí investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *