CZK/€ 24.210 +0,23%

CZK/$ 20.786 +0,38%

CZK/£ 27.734 +0,40%

CZK/CHF 25.859 -0,02%

30. 04. 2015

BIG EXPERT – Největší světová ekonomika v prvním čtvrtletí téměř stagnovala

 


 

Radek Pavlíček, Roklen360

Americká centrální banka na včerejším středečním zasedání FOMC zhoršila hodnocení ekonomiky a ponechala úrokové sazby beze změny v rozmezí 0–0,25 %. Centrální banka především upozornila na zpomalení hospodářského růstu z 2,2 % na 0,2 %, zatímco analytici očekávali pouze mírné zhoršení k 1 %. Díky slabšímu prvnímu čtvrtletí odstranil měnový výbor časová vodítka, která by mohla naznačit navýšení úrokových sazeb.

Včerejším šokem pro finanční sektor byl růst největší světové ekonomiky v prvním čtvrtletí. Pod téměř stagnaci se podepsal propad investic a exportu. Na první čtvrtletí se tak zřejmě dostavil efekt silného amerického dolaru. Ke slabým výsledkům přispěly i dočasné faktory, jako například zimní počasí, ale také pracovní spory, které se však podařilo vyřešit. Dopad nízkých cen ropy se pak podepsal na americkou těžbu, kde propadly investice do odvětví téměř o polovinu.

Fed upozornil na inflaci, která je i nadále pod stanoveným 2% cílem a to díky nízkým cenám energií a poklesu importu. I přes zpomalení v zaměstnanosti během prvního čtvrtletí se drží svých cílů, tj. dosažení 2 % jádrové inflace a plné zaměstnanosti. Do druhého čtvrtletí pak signalizuje mírné zotavení.

Možné navýšení úrokových sazeb však nebylo vyloučeno na příštím zasedání. Klíčová úroková sazba v USA by měla být však podle centrálních bankéřů navýšena, až bude patrné další zlepšení na trhu práce a inflace bude ve střednědobém horizontu směřovat ke 2 %.
clipboard0686

REKLAMA

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

* Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů). **) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.  

* * Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala/, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík/CYRRUS, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/Generali Investments CEE, obhospodařovatel fondů ČP INVEST, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Radek Pavlíček/Roklen360, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta /X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Loading


Související články

Bude Nvidia spasitelem nebo ničitelem?

Ačkoliv se výsledková sezóna chýlí ke konci, čeká nás možná její nejdůležitější okamžik. Ve středu večer reportuje výsledky za třetí čtvrtletí Nvidia, nejhodnotnější společnost světa. Její čísla budou mít dopad daleko za hranice technologického sektoru, protože Nvidia se stala symbolem celé AI revoluce i barometrem sentimentu investorů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstck

19. 11. 2025

Přízrak regionálních amerických bank je zpět a má podobu švába

Když uvidíte švába, tak jich někde pravděpodobně bude více. Tolik aktuální hláška respektovaného generálního ředitel JP Morgan J. Dimona na adresu aktuálních problémů menších regionálních amerických bank. Některé z nich vykázaly nečekaně vysoké ztráty plynoucí z jejich úvěrové expozice a jejich akcie se dostaly pod výrazný prodejní […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstck

20. 10. 2025