CZK/€ 24.995 -0,12%

CZK/$ 23.189 -0,41%

CZK/£ 29.176 -0,21%

CZK/CHF 25.620 -0,19%

18. 08. 2015

0 komentářů

Slunce svítí na Visegrád. Obloha se ale může rychle zatáhnout

 


 

Nemůžeme v žádném případě tvrdit, že za to vděčíme současné vládě nebo té předešlé, protože ani v jednom případě by to nebyla pravda. Slunce totiž začalo svítit na celou střední Evropu a podle toho také vypadají ekonomická data zemí Visegrádské čtyřky.

 

Růst HDP Q2/2015

Nezaměstnanost

6/2015

Inflace

6/2015

ČR

4,3%

6,3%

0,5%

SR

3,2%

11,6%

-0,2%

Polsko

3,3%

10,3%

-0,7%

Maďarsko

2,7%

6,9%

0,4%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Když se podíváme na tato data, tak zjistíme, že region střední Evropy je momentálně tahounem celé Unie. Čemu za to vděčí? 

Je to souběh několika faktorů. Primárně je to nižší srovnávací zaklad, v porovnání s drtivou většinou jiných ekonomik. Dalším důvodem je příliv eurodotací. O jejich efektivní alokaci a dlouhodobé udržitelnosti můžeme jen spekulovat. Na HDP mají určitě pozitivní vliv.

Dalším elementem růstu ekonomik v srdci Evropy je kvantitativní uvolňování ECB a slabé euro oproti dolaru. Kurz eura totiž ovlivňuje měny těchto ekonomik ať už přímo jako u nás a na Slovensku (ČNB cílí kurz eura na 27,5 Kč/eur) nebo nepřímo (Polsko, Maďarsko).

Ostatní Evropské země si ten svůj růst částečně vyčerpaly. Například pobaltské státy mají hlavní růst za sebou, protože udělaly velmi tvrdé a efektivní reformy hned po krizi. Prudký propad HDP následoval prudký růst. Visegrád šel cestou menšího odporu a svůj „odložený“ růst si vybírá až nyní. 

Kvantitativní uvolňování se nám statisticky projevuje ve všech ukazatelích. Strukturální problémy ani zdaleka neřeší, i když je má celá Evropa a to zejména na pracovním trhu. I proto je ve statistikách stále vidět vysoká nezaměstnanost i u států, které mají solidní hospodářský růst. Dokud nebude pracovní trh flexibilnější, nezaměstnanost bude stále v některých státech přesahovat 10 a na jihu Evropy 20 procent. ECB pomáhá růstu ekonomik, tento trend je ale dočasný a až skončí program kvantitativního uvolňování, jeho efekt se vypaří jako pára nad hrncem. 

Experiment kvantitativního uvolňovaní je postavený na vytvoření pocitu „máme dost pro všechny“ nebo v našich kruzích známého výroku jednoho bývalého eurokomisaře „zdroje jsou“.  Iluze dostatku likvidity, peněz, vede k vyšší důvěře. Jakmile se spotřebitelé osmělí, začnou více utrácet a ekonomiky jedou dál. To je hlavní cíl tohoto experimentu. O tom jestli se pokus podaří, můžeme pouze spekulovat. Co je jisté, že jednou tisk peněz skončí. Jisté je také, že dnešní růst bude vykoupený zvýšenou inflací a cyklickým poklesem HDP. 

Jaroslav Brzoň

Chief Investment Officer Best Buy Investments 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *