29. 04. 2024
Týden ve znamení Fedu a ČNB začíná
Začíná týden sice zkrácený (o středeční svátek práce), ale zato důležitý – plný událostí v čele se zasedáním Fedu a ČNB. Americký Fed ponechá sazby beze změny a s vysokou pravděpodobností naznačí, že jejich pokles v tuto chvíli vzhledem ke strnulé inflaci a silným číslům z trhu práce rozhodně není za rohem. My v tuto chvíli očekáváme v USA dva poklesy sazeb po 25bps do konce roku – rizika jsou ale jednoznačně vychýlena směrem k delšímu pobytu sazeb na vyšších úrovních (na opačných trzích se již někteří investoři začali obávat eventuálního růstu sazeb).
Vedle zasedání Fedu bude pro pohyby globálních výnosů důležité sledovat také páteční dubnová čísla z amerického trhu práce – předpokládáme, že přírůstek pracovníků mimo zemědělství zpomalí na 193 tisíc (z 303 tisíc). Pokud však doprovodné statistiky z trhu práce (nezaměstnanost, dynamika mezd) zůstanou silné, nebude to pro dolar pravděpodobně výraznější negativní impuls.
Na eurodolaru také nakonec mohou sehrát důležitou roli čísla z eurozóny. Na prvním místě půjde o inflaci, kde celkové číslo může zůstat bez významnějších změn (2,5 %), zatímco jádrová inflace pravděpodobně dál zvolní (na 2,7 % z 2,9 %). To se euru dvakrát líbit nemusí, stejně tak jako relativně slabý výsledek HDP za první kvartál 2024 (náš odhad je +0,1 % q/q po stagnaci na konci roku 2023).
V Česku samozřejmě bude hrát prim čtvrteční zasedání ČNB. Předpokládáme širokou shodu na poklesu sazeb o dalších 50 bps z 5,75 % na 5,25 %. Klíčové bude ovšem vyznění nové prognózy, výsledek revizní prověrky přirozené úrokové míry a doprovodné komentáře členů bankovní rady. Prověrka přirozené úrokové míry pravděpodobně k žádné revoluci nepovede. I když mají centrální bankéři pocit, že by měla být rovnovážná sazba výše, zdá se, že hlavní scénář prognózy bude dál pracovat s přirozenou sazbou 3 % (1 % reálná sazba + 2 % inflační očekávání) a bude “pouze” doplněn alternativními scénáři.
Celkové by však hlavní scénář květnové prognózy měl ukazovat (vzhledem ke slabší koruně a jiným počátečním podmínkám) na vyšší trajektorii sazeb než v únoru. Také čekáme spíše lehce jestřábí doprovodné komentáře akcentující pro-inflační rizika (vzhledem k prognóze).
Autor: Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance