06. 06. 2023
Průmysl slábne a v druhé polovině roku ekonomice příliš nepomůže
Průmysl v dubnu lehce přišlápl brzdový pedál. Meziroční dynamika zvolnila z 2,9 % na 1,2 %. Meziročně zůstává průmysl dál v plusu zejména díky sektoru automotive – i když meziměsíčně šla produkce dolů, meziročně je díky nižší srovnávací základně stále sektor automotive ve výrazném plusu (+30 %).
Meziročně se stále v pozitivních vodách nachází i další páteřní část českého průmyslu strojírenství (0,7 %). Tam však v posledních dvou měsících došlo k výraznému poklesu produkce (zvolnění meziroční dynamiky) a zdá se, že i nové zakázky jsou na sestupu (meziroční pokles o 4,4 %). Nové zakázky jsou ostatně relativně slabé napříč celým průmyslem s výjimkou sektoru automotive a farmaceutického průmyslu. Slabé jsou zejména ty ze zahraničí, které poklesly o 1,6 % a potvrzují naše sázky na slábnoucí zahraniční obchod v druhé polovině tohoto roku.
Kapitolou pro sebe zůstávají energeticky náročná odvětví. Přes jistou stabilizaci zůstává produkce v odvětvích jako zpracování základních kovů, chemický nebo papírenský průmysl i nadále extrémně slabá.
Dnešní čísla lehce zaostala za naším očekáváním, ale v zásadě potvrzují naše sázky na pomalou stabilizaci a oživení české ekonomiky v roce 2023. Za celý rok dál počítáme s růstem blízkým nule (0,2 %). Z pohledu ČNB čísla mohou lehce nahrávat holubicím v bankovní radě, zvlášť pokud vezmeme v potaz i dynamiku mezd v průmyslu (9,6 %) a ve stavebnictví (+ 7,8 %), které již dál neakcelerovaly.
Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance