CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 +100,00%

01. 08. 2022

0 komentářů

Ranní restart České spořitelny: ČNB – 5 důvodů alespoň pro symbolické zvýšení

 

Ve čtvrtek nás čeká zasedání ČNB: poprvé bude předsedat bankovní radě Aleš Michl a premiéru budou mít i tři noví členové.

Loading



 

Tak, co tady máme: 1) vyšší inflaci, než ČNB čekala, a to sazby podle základního scénáře měly být už nad osmičkou; 2) tlak na oslabení koruny a díky tomu docela svižný pokles devizových rezerv; 3) neukotvené inflační očekávání firem, které se dostaly už na sedm procent a díky tomu v některých položkách rostoucí ceny, které neodpovídají růstu nákladů; 4) k tomu přidejme stále riziko přechodu na temnou stranu inflace a potřebu tomu zabránit; a 5) bohužel i otázky ohledně kredibility ČNB po jmenování nového guvernéra podpořené nešťastnými výroky, které finanční trhy docela znejistily. Taková kombinace si vyžaduje zvýšení sazeb alespoň o 50 bodů. Nicméně takový konsensus nyní nová bankovní rada asi nenajde. Minimálně to naznačují poslední komentáře a rozhovory. I symbolické zvýšení sazeb o 25 bodů by alespoň snížilo tlak finančních trhů. Nicméně je možné, že k tomu nedojde a někteří opatrnější členové bankovní rady budou chtít čekat na podzim.

Česká ekonomika podle prvního odhadu ČSÚ vzrostla ve druhém čtvrtletí o 0,2% mezičtvrtletně a o 3,6% meziročně. Vzhledem k tomu, že se čekal q/q pokles, tak překvapení. Neznáme zatím strukturu, jednotlivé složky. Jirka k tomu napsal: „Data jsou výrazně překvapivá, když jsem naopak čekal mezičtvrtletní pokles HDP ovlivněný válkou na Ukrajině, vysokými cenami energií a zhoršenou spotřebou domácností.“ Stačí se například podívat na platební bilanci a je jasné, že příspěvek zahraničního obchodu, který byl hluboce negativní už v 1Q, se ve 2Q ještě mohl zhoršit. Maloobchodní tržby také procházejí korekcí z březnových úrovní.

„Je možné, že data jsou také ovlivněna dalšími silnými necyklickými faktory jako výdaje uprchlíků, volatilita počtu dovážených čipů pro automobilový průmysl apod. Vzhledem ke značným nejistotám se nedají vyloučit výrazné budoucí revize dat.“ „Podle komentáře ČSÚ přispěly k meziročnímu růstu investice a spotřeba. Zajímavý bude (po zveřejnění vývoje složek) také odhad vývoje změny stavu zásob, protože ten se stal v poslední době klíčovým přispěvatelem k růstu HDP. Na jedné straně jsou v zásobách rozestavěné budovy a nedokončená auta, na druhé straně ale nedávný výrazný růst zásob zvyšuje nejistotu do budoucna, protože takto vysoké hodnoty nejsou z pohledu střednědobého makro vývoje adekvátní a udržitelné.“ „Ve druhé polovině letošního roku čekáme pokles HDP a s tím, že i nadále čekáme recesi, která ale oproti prvním odhadům bude o několik měsíců opožděná (původně se čekal pokles HDP již právě ve 2Q). Ekonomiku dolů potáhne především klesající spotřeba domácností a zahraniční obchod z důvodu očekávaného zhoršení vývoje globální ekonomiky. K oživení by ale mohlo dojít již příští rok po zimě.“

Ve stejné době německá ekonomika mezičtvrtletně stagnovala, zatímco celá ekonomika EMU vzrostla o 0,7%. A americká ekonomika je oficiálně v technické recesi, protože po mezičtvrtletním poklesu v 1Q přišel i pokles ve 2Q. I přes rozdílné růsty HDP na obou stranách Atlantiku jsou negativní překvapení na podobných úrovních. Jinými slovy, jsme blízko obratu. Minimálně v tom smyslu, že prognózy začnou počítat s poklesem ekonomik. A jak se stalo už mnohokrát, tak pesimismus finanční trhy přeženou a opět přijde série pozitivních překvapení. Ostatně tyhle cykly známe.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *