CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

05. 05. 2022

0 komentářů

Jak investují Češi v porovnání se Slováky? Výsledky průzkumu vás překvapí

 

Zatímco Češi k investování a tomuto odvětví celkově přistupují značně sebekriticky, Slováci využívají v drtivé většině hlavně tradiční investiční produkty, ale zároveň přiznávají, že by mohli investovat i lepším způsobem. Převládá názor, že by své úspory také dokázali zhodnocovat efektivněji, ale z investování mají obavy a pro investiční rady si stále chodí do bank nebo k investičním poradcům. I taková je finanční gramotnost Slováků. Vyplývá to z průzkumu, který si na začátku roku nechala vypracovat investiční platforma Fondee. Český startup na Slovensko expandoval teprve nedávno, a už dnes se těší z prvních stovek spokojených klientů. Průzkum v Česku zpracovala agentura Instant Research na vzorku 505 respondentů. Ve stejné době Fondee zpracovalo průzkum i na sousedním Slovensku. Postarala se o něj agentura 2muse a proběhl na reprezentativním vzorku 556 respondentů. Jaké jsou mezi Čechy a Slováky rozdíly a v čem naopak uvažujeme a jednáme stejně?

Loading



 

Překvapivě stejné výsledky jsme získali v otázce investování jako takového. 67 % Čechů a stejně tak 67 % Slováků za poslední dva roky investovalo alespoň jednou. Obě skupiny respondentů (Češi: 51 %, Slováci: 52 %) se shodly na tom, že by mohly investovat či spořit ještě lépe.

Značné rozdíly přicházejí v oblasti penzí, na které Češi nahlíží o něco optimističtěji než Slováci. Na otázku, zda předpokládají, že budou mít od státu dostatečný důchod, 36 % Slováků odpovědělo rozhodně ne, zatímco u Čechů to bylo 24 %.

Jedním z cílů Fondee je zvyšovat finanční gramotnost, aby lidé pochopili, že investování je dnes již jakousi nezbytností, pokud si chce člověk zajistit například i důstojný důchod.

Jsou to právě mladí klienti, kteří na investičním trhu nemají tolik zkušeností, aby se v situaci, které čelíme – stárnutí populace či inflace –, uměli rozhodovat správně. Našim klientům, kteří zpočátku ani nemusí mít dostatečné know-how, prakticky stačí nastavit trvalý příkaz, aby do svého investičního portfolia mohli investovat pravidelně – a o vše ostatní se postará tým našich specialistů. To, jestli se i my dočkáme důchodu, je reálné téma, proto kdo chce prožít svůj důchod důstojně, musí na něj myslet co nejdříve. Je alarmující, že na důchod si dnes spoří ani ne čtvrtina Slováků,“ komentuje situaci Jan Hlavsa, CEO a spoluzakladatel Fondee.

REKLAMA

A jaké důvody nás přivádějí k investování? Zatímco u Čechů mezi hlavní důvody patří zabezpečení se na důchod (32 %), spoření pro děti (29 %), rozumné využití našetřených úspor (26 %) či samotná inflace (23 %), u našich východních sousedů se první příčky značně liší. Na první místo se u Slováků dostalo rozumné využití zděděných finančních prostředků (33 %), následně spoření na důchod (24 %), inspirace od přátel, kteří také začali investovat (18 %) a zájem o inovativní online investiční platformy (14 %).

Důvody investování se tedy značně různí. U Čechů je hned druhý nejdůležitější bod investování spoření peněz pro děti s počtem dotázaných až 29 %, zatímco stejný důvod pro investování uvedla jen 2 % dotázaných Slováků.

Silným důvodem pro Slováky není ani stále rostoucí inflace. Jako důvod k investování ji uvedlo jen 6 % dotázaných.

A co rozumné využití našetřených úspor? Zatímco se na tomto důvodu shodlo až 26 % dotázaných Čechů, u Slováků to bylo jen 5 %.

Podívali jsme se také na možné bariéry investování.

Slováci se v porovnání s Čechy cítí být více finančně gramotní, zatímco Češi jsou k sobě kritičtější. Až 40 % respondentů označilo, že nerozumí investicím, v případě Slováků jde jen o 22 %. Celkově se však dotázané skupiny na možných překážkách shodly. Za rizikové považuje investování 29 % Čechů a 21 % Slováků. 20 % Čechů a stejně tak 20 % Slováků chtějí mít peníze vždy po ruce a mají obavy, že při investování nebudou mít potřebnou částku hned k dispozici.

Právě s posledním argumentem se setkáváme denně. Přitom si někdy stačí jen dohledat relevantní informace. Například ve Fondee mají naši klienti po požádání své úspory zpět na běžném účtu do 48 hodin, a jsou jim tedy k dispozici prakticky ihned. Věřím, že i díky našim iniciativám bude postupně stále více lidí rozumět svým vlastním financím a bude s nimi umět i rozumně naložit. Stále platí, že čím dříve člověk začne myslet na svou budoucnost, tím lépe,“ uzavírá Hlavsa.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *