CZK/€ 25.005 +0,04%

CZK/$ 23.223 +0,15%

CZK/£ 29.136 -0,14%

CZK/CHF 25.597 -0,09%

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

22. 04. 2022

0 komentářů

Co stojí za růstem inflace?

 

Česká inflace mimořádně roste. Podobný scénář lze nalézt i v dalších ekonomikách, Spojené státy ani Británii nevyjímaje.  Ovšem české statistiky jsou v mnohém horší než například v eurozóně. Růst inflace v České republice má podle odborníků vícero příčin.

Loading



 

Eurozóna v posledních měsících zaznamenává nebývale  vysoká čísla inflace. V březnu se v zemích platících eurem vyšplhala až na míru přesahující sedm procent. Největší tlaky na její růst tvoři pochopitelně energie, ale rozhodně nejen ta. V České republice však inflace vzrostla ještě více, v březnu míra vyskočila na více než 12 procent. Odborníci navíc varují, že statistiky mohou ještě povyrůst. Proč takový vývoj sledujeme?
Ekonom České spořitelny Michal Skořepa nabízí hned několik příčin k vysvětlení „naší“ inflace. „Česká inflace je vyšší než v některých jiných evropských zemích z vícero důvodů. Zaprvé, dlouhodobě napjatý český trh práce vedl doposud k tomu, že české domácnosti v roli spotřebitelů tolerovaly růsty spotřebitelských cen více, než je tomu v jiných zemích, a zároveň vytvářel ve firmách větší tlak na růst mzdových nákladů, který se pak promítal i do cen v obchodech,“ vysvětluje. „Zadruhé, značná otevřenost českého hospodářství způsobuje, že velkou roli v českých cenách hraje postpandemický nárůst cen mezinárodní dopravy a logistiky,“ dodává.

Energetika i opatrnost

Svou roli hraje také nastavení energetiky. „Zatřetí, výroba elektřiny v Česku relativně více spoléhá na plyn, jehož nedávné prudké zdražení žene nahoru cenu elektřiny pro firmy i domácnosti,“ uvádí ekonom. „Začtvrté, česká vláda je poměrně opatrná ohledně stropování cen nebo odpouštění daní. Zapáté, nezanedbatelnou roli hraje rychlý růst cen nemovitostí. Není ovšem jasné, proč je tento růst v Česku výrazně vyšší než ve zbytku Evropy,“ vyjmenovává další důvody Skořepa.
„Výkyv kurzu koruny ke slabším hodnotám po ruské invazi na Ukrajinu nejspíš zvýšil tlak na ceny pohonných hmot, ale obecněji byl příliš krátký na to, aby zdejší inflaci v dalších měsících významně ovlivnil,“ uzavírá člen vedení České společnosti ekonomické.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabízí investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *