CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

09. 11. 2021

0 komentářů

Evropská bankovní federace a SAS pomáhají bankám po celém světě bojovat proti finanční kriminalitě

 

Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) odhaduje, že každý rok se prostřednictvím celosvětových finančních systémů vypere 800 miliard až 2 biliony dolarů. To je neuvěřitelných 2 – 5 % celosvětového HDP. Evropská bankovní federace (EBF) sdružující 32 národních bankovních asociací v Evropě, které zastupují téměř šest tisíc bank se zhruba 2,6 milionu zaměstnanců, uzavřela partnerství se společností SAS, světovým lídrem v oblasti analýzy dat a umělé inteligence, s cílem omezit praní špinavých peněz.

Loading



 

„Rychle se vyvíjející obchod a technologie činí konvenční metody boje proti praní špinavých peněz (AML) neúčinnými a vyžadují inovativnější přístup k boji proti finanční kriminalitě,“ řekl generální ředitel EBF Wim Mijs. „Budoucnost AML je v používání inovativních technologií a sdílených řešení, která v praxi zlepšují úsudek odborníků a odhalují úplný obraz složitých zločineckých sítí. Jsme přesvědčeni, že spolupráce se SAS nám pomůže připravit naše členy a širší bankovní komunitu na tuto novou realitu.“

„Banky obecně uznávají umělou inteligenci jako změnu při odhalování praní špinavých peněz. Ale většina z nich se stále snaží tuto technologii správně uchopit a porozumět tomu, jak ji optimálně využít,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku. „Ve spolupráci s EBF ukážeme bankám praktické postupy, které posunou jejich myšlení nad rámec pouhého zaškrtávání příslušných kolonek. Se správným přístupem může AML přinést zásadní transformaci v celé šíři funkcí bank v oblasti podvodů a řízení rizik.“

V Evropské unii, navzdory stále rostoucímu počtu zpráv o podezřelé činnosti, ukazují údaje z Europolu, že v letech 2009 až 2014 nebylo zabaveno více než 1,1 % majetku získaného trestnou činností. V boji proti tomuto znepokojivému trendu zavedla Evropská komise v červenci nový balíček opatření proti praní špinavých peněz. Kromě jiných změn se banky a další povinné osoby budou muset poprvé řídit přímo společným předpisem. V nadcházejících letech také začne fungovat nový evropský úřad pro boj proti praní peněz.

Mezivládní organizace pro finanční kriminalitu Financial Action Task Force (FATF) letos v lednu varovala, že pandemie covid-19 umožnila zločincům využívat mezery v digitální identitě. Přibližně ve stejnou dobu provedly společnosti SAS, KPMG a Asociace certifikovaných specialistů na boj proti praní špinavých peněz (ACAMS) celosvětový průzkum více než 850 členů ACAMS zaměřený na dodržování strategie AML během pandemie. Třetina finančních institucí uvedla, že v reakci na covid-19 urychlila přijetí umělé inteligence a strojového učení za účelem dosažení souladu s AML.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *