Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Evropská bankovní federace a SAS pomáhají bankám po celém světě bojovat proti finanční kriminalitě

Banky 09.11.2021 | 12:29 0 Komentářů

Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) odhaduje, že každý rok se prostřednictvím celosvětových finančních systémů vypere 800 miliard až 2 biliony dolarů. To je neuvěřitelných 2 – 5 % celosvětového HDP. Evropská bankovní federace (EBF) sdružující 32 národních bankovních asociací v Evropě, které zastupují téměř šest tisíc bank se zhruba 2,6 milionu zaměstnanců, uzavřela partnerství se společností SAS, světovým lídrem v oblasti analýzy dat a umělé inteligence, s cílem omezit praní špinavých peněz.

„Rychle se vyvíjející obchod a technologie činí konvenční metody boje proti praní špinavých peněz (AML) neúčinnými a vyžadují inovativnější přístup k boji proti finanční kriminalitě,“ řekl generální ředitel EBF Wim Mijs. „Budoucnost AML je v používání inovativních technologií a sdílených řešení, která v praxi zlepšují úsudek odborníků a odhalují úplný obraz složitých zločineckých sítí. Jsme přesvědčeni, že spolupráce se SAS nám pomůže připravit naše členy a širší bankovní komunitu na tuto novou realitu.“

„Banky obecně uznávají umělou inteligenci jako změnu při odhalování praní špinavých peněz. Ale většina z nich se stále snaží tuto technologii správně uchopit a porozumět tomu, jak ji optimálně využít,“ uvedl Petr Šlajchrt, Country Director společnosti SAS Institute pro Českou republiku. „Ve spolupráci s EBF ukážeme bankám praktické postupy, které posunou jejich myšlení nad rámec pouhého zaškrtávání příslušných kolonek. Se správným přístupem může AML přinést zásadní transformaci v celé šíři funkcí bank v oblasti podvodů a řízení rizik.“

V Evropské unii, navzdory stále rostoucímu počtu zpráv o podezřelé činnosti, ukazují údaje z Europolu, že v letech 2009 až 2014 nebylo zabaveno více než 1,1 % majetku získaného trestnou činností. V boji proti tomuto znepokojivému trendu zavedla Evropská komise v červenci nový balíček opatření proti praní špinavých peněz. Kromě jiných změn se banky a další povinné osoby budou muset poprvé řídit přímo společným předpisem. V nadcházejících letech také začne fungovat nový evropský úřad pro boj proti praní peněz.

Mezivládní organizace pro finanční kriminalitu Financial Action Task Force (FATF) letos v lednu varovala, že pandemie covid-19 umožnila zločincům využívat mezery v digitální identitě. Přibližně ve stejnou dobu provedly společnosti SAS, KPMG a Asociace certifikovaných specialistů na boj proti praní špinavých peněz (ACAMS) celosvětový průzkum více než 850 členů ACAMS zaměřený na dodržování strategie AML během pandemie. Třetina finančních institucí uvedla, že v reakci na covid-19 urychlila přijetí umělé inteligence a strojového učení za účelem dosažení souladu s AML.

Tagy banky peníze

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.