CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

08. 11. 2021

0 komentářů

Co čekat od koruny po zasedání ČNB?

 

Česká koruna se po druhém překvapení ze strany ČNB opět dostala “do formy”. Díky růstu krátkých českých tržních sazeb (na 2 letech na 3,5%) posílila na konci uplynulého týdne pod 25,20 EUR/CZK. I tak další zisky nemusí být úplně jednoduché.

Loading



 


Hlavním argumentem pro pokračující zisky koruny je skutečnost, že ČNB si je jednoduše přeje. Centrální banka chce mít silnou korunu, aby ji pomohla s krocením výrazných zahraničních inflačních tlaků. V poslední prognóze ČNB počítá s posílením koruny pod 25,00 EUR/CZK do konce roku a pak s dalšími relativně rychlými zisky pod 24,50 EUR/CZK, kde by se měla koruna na nějaký čas zastavit. Pokud bude koruna slabší, bude ČNB minimálně v nejbližších měsících pravděpodobně hnát sazby rychleji ještě výš. Podle poslední prognózy by se měla centrální banka zastavit se sazbami na začátku příštího roku mezi 3,25%-3,5%, v případě slabší koruny by to pravděpodobně bylo výše. Koruně také bude časem hrát do karet skutečnost, že na začátku příštího roku bude ČNB znovu rozprodávat výnosy z devizových rezerv.Na druhé straně proti koruně bude minimálně v nejbližších měsících stát i celá řada negativních faktorů. Za prvé, v okolí 25,20 už je koruna relativně silná – od startu pandemie se nedostala pod 25,10 EUR/CZK. Za druhé, domácí exportně orientovaný průmysl je vzhledem k eskalaci napětí v subdodavatelských řetězcích pod tlakem a koruně v nejbližších měsících dvakrát nepomůže. To platí o to víc, když vezmeme v potaz míru zajištění českých exportérů, která s v posledním kvartále výrazně zvýšila a není zdaleka tak nízká jako na začátku roku 2021. A v neposlední řadě vyšší domácí sazby nemusí být pro korunu již tak velkou vzpruhou – jednak proto, že už jsou relativně vysoko a současně také proto, že výše mohou časem mířit i sazby na některých významných globálních trzích (zejména na dolarovém).

Sečteno, podtrženo koruna asi bude v nejbližších kvartálech díky ČNB dál posilovat, ale možná nakonec ne tak výrazně, jak dnes centrální bankéři očekávají.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *