CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

Text: redakce

13. 04. 2021

1 komentář

Bitcoin se dostal na historický cenový rekord

 

Foto: Shutterstock

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny bitcoinu pokořila 13. dubna 2021 dopoledne své historické maximum. Předchozího maxima dosáhla přesně před měsícem, 13. Března 2021, kdy se bitcoin prodával až za 61 742 dolarů. Aktuálně se bitcoin prodává za více než 62 tisíc dolarů za kus.

Loading



 

Bezprostředním důvodem opětovného cenového vzestupu bitcoinu je chystaný vstup na burzu společnosti Coinbase Global, která provozuje největší kryptoměnovou burzu v USA – Coinbase. K debutu na burze Nasdaq by mělo dojít už zítra, tedy 14. dubna 2021. Šlo by o historicky první vstup na burzu některé z významných společností z oboru kryptoměn, resp. kryptoaktiv.

Přímé zalistování – levnější vstup na burzu

Coinbase Global plánuje vstoupit na Nasdaq prostřednictvím přímého zalistování, tedy nikoli prostřednictvím primárního úpisu akcií. Při přímém zalistování firma, jež na burzu vstupuje, nespolupracuje s investiční bankou tak, jako při primárním úpisu. Vstup na burzu bez asistence upisující investiční banky je levnějším způsobem získání kapitálu, avšak cena akcie je v takovém případě výsledkem výhradně jen působení tržní poptávky a nabídky.

V rámci přímého zalistování se na burze prodávají pouze vlastnické podíly stávajících zaměstnanců dané firmy nebo jejích dosavadních investorů, kteří se tyto podíly nebo jejich část rozhodli po přeměně v akcie nabídnout veřejnosti. Na rozdíl od primárního úpisu akcií, kdy vznikají zcela nové akcie dané společnosti – proto se někdy hovoří o „primární emisi“ –, v případě přímého zalistování se pouze již existující podíly mění na veřejně obchodovatelné akcie. Tudíž nedochází ke vzniku nových vlastnických cenných papírů, pročež ty stávající nejsou ani „rozředěny“.

Coinbase Global uvádí, že přímé zalistování upřednostňuje před tradičnějším postupem primární emise z toho důvodu, že „demokratizuje přístup a příležitosti pro všechny investory“. Přímé zalistování však roste poslední dobou na popularitě šířeji. Uplatnily jej při vstupu na burzu také třeba Spotify nebo Slack. Minimálně z části za jeho stoupající oblibou stojí to, že firma vstupující na burzu nemusí platit tučné poplatky upisující bance (či bankám), čímž pádem ovšem ani není upisovatelem nastavena upisovací cena.

REKLAMA

Vstup Coinbase na burzu je jedním z milníků kryptoměn

Středeční zahájení veřejného obchodování s akciemi kryptoměnového online tržiště Coinbase je jedním z nejdůležitějších milníků v celé více než dvanáctileté historii kryptoměn. Dává totiž možnost vézt se na růstové vlně kryptoměn i těm, kteří mají za to, že tato růstová vlna není opřena o skutečnou vnitřní hodnotu kryptoměn, ale je jen výsledkem přechodné mánie či módním výstřelkem. Stejně jako když ze zlaté horečky profitovali i ti, kteří se domnívali, že v dané oblasti těžby žádné zlato není – profitovali tak, že prodávali krumpáče a lopaty.

Dokud budou existovat lidé, kteří věří, že kryptoměny v čele s bitcoinem mohou ustavit nový alternativní platební a transakční „ekosystém“, bude se dařit i burzám jako Coinbase. A bude se tedy také dařit akcionářům těchto burz, i když třeba samotnému bitcoinu či jiné kryptoměně nevěří. I když tedy například nevěří, že by kryptoměny mohli nahradit konvenční měny typu eura či dolaru.

Coinbase není žádné „škvrně“. Podle předběžných výsledků za letošní první čtvrtletí by měla vykázat tržby 1,8 miliardy dolarů. To je více než 1,67 miliardy dolarů, kterou ve čtvrtém loňském utržila společnost ICE, majitel newyorské burzy.

Nejde však jen o velikost Coinbase, ani jen o to, že její akcie představuje obdobu krumpáče v době zlaté horečky. Investorům totiž také umožní uplatnit metody tradičních financí ve stále poměrně novém světě kryptoměn a kryptoaktiv. Modely diskontovaného hotovostního toku ve světě kryptoměn samy o sobě nelze uplatnit, pokud nedojde k výraznějšímu sblížení s tradičním světem financí, jaké představuje třeba právě nadcházející vstup kryptoměnové burzy Coinbase na tradiční burzu Nasdaq.

REKLAMA

Krok v prolínání „klasických“ financí a kryptoměn 

Na akcie Coinbase půjde uplatnit jak modely tradičních financí, tak i tradiční ukazatele typu podílu „P/E“, který zachycuje poměr ceny za akcii k zisku na akcii. Samozřejmě tím pádem hrozí i to, že se ukáže, že akcie Coinbase jsou nadhodnocené. Což může znamenat, že se investoři začnou výrazněji obávat nadhodnocení i samotných kryptoměn. Jejich cenové výkyvy jsou nyní výsledkem spíše různých psychologických vln, které nejsou exaktně příliš podchyceny. To však vstup Coinbase na burzu alespoň částečně změní.

Burzám se daří, nejen když aktiva, která se na nich obchodují, rostou, nýbrž i když klesají. Vysoká kolísavost kryptoměn, která stále odrazuje řadu zejména konzervativnějších investorů, je tak vlastně základem ziskovosti Coinbase. Pro akcie burzy, jako je Coinbase, je nejhorší stabilita. Ta totiž zpravidla vyvolává útlum obchodní aktivity na burze, jež je pro ni klíčovým zdrojem ziskovosti.

I konzervativní investor do akcie této burzy uvítá, pokud aktiva, s nimiž se na ní obchoduje, tedy kryptoměny, budou co možná nejrozkolísanější.

Navíc, i pokud by nakonec místo bitcoinu začala světu kryptoměn – a nakonec možná i světu jako takovému – dominovat jiná kryptoměna, akcionář Coinbase opět nezapláče. Jeho akcie bude zhodnocovat, ať se bude na burze dominantně obchodovat s bitcoinem nebo jinou z tisíců dalších kryptoměn.

Vstup Coinbase Global na burzu každopádně dále popularizuje a legitimizuje bitcoin a další kryptoměny v očích nejširší veřejnosti. Lze tak předpokládat, že tento krok opět zvýší povědomí nejširší veřejnosti o kryptoměnách i její ochotu do nich část svých peněz vložit. Je tak pravděpodobné, že cena bitcoinu brzy výrazně pokoří i svůj dnes dosažený historický rekord.

Autor: Lukáš Kovanda, člen Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonom Trinity Bank, redakčně upraveno

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Neměl už bitcoin (asi 300x) dávno skončit? :-)

    13 dubna, 2021

    Kdo chce o bitcoinu něco opravdu vědět a ne jen tak plácat pověry:

    seznamzpravy.cz/autor/alex-pilar-849

    alza.cz/bitcoin-odluka-penez-a-statu

    youtube.com/playlist?list=PLGJQS0h-wqLQqIZ6U6gn5jsaUsjUqi1Bt

    Odpovědět