CZK/€ 25.005 +0,04%

CZK/$ 23.223 +0,15%

CZK/£ 29.136 -0,14%

CZK/CHF 25.597 -0,09%

06. 04. 2021

0 komentářů

Slabá evropská čísla kontrastují se silným oživením v USA. Jak dopadne český maloobchod?

 

Jako by svět měl dvě tváře. Ze Spojených států přichází velmi povzbudivá ekonomická čísla, která ukazují na solidní oživení (naposledy silné payrolls), přírůstky nakažených jsou víceméně stabilizované a očkování probíhá více jak třikrát rychleji než ve většině evropských zemí.

Loading



 

Evropa nejen že je pomalejší ve vakcinaci, ale na většině starého kontinentu se rozjíždí třetí vlna pandemie – s čestnou výjimkou Česka, kde se podle posledních čísel snad daří krotit již čtvrtou vlnu. I proto poslední čísla na rozdíl od USA nevypadala nijak přesvědčivě – na globální trhy orientovaný průmysl sice pořád jede vpřed, ale maloobchod zažil na začátku roku jednu z nejstudenějších “sprch” od začátku pandemie.

A i proto v tomto týdnu budeme s napětím vyhlížet výsledky českého maloobchodu, který podobně jako v celé Evropě výrazně propadl (o 9 %). Pohled do Německa a Polska, kde už únorová čísla byla zveřejněna, nic moc optimistického nevěští – únor byl podle všeho o něco lepší, ale změna byla spíše kosmetická. A to Česko v průběhu února a zejména března prošlo daleko tvrdším pandemickým vývojem a výraznějším omezením sociálních kontaktů než sousední Německo.Vedle čísel z maloobchodu jak Německo, tak i Česko zahlásí únorová čísla z průmyslu – podnikatelské nálady dál ukazují na pokračující optimismus. Nás ale bude zajímat, zda na některá odvětví (zejména automobilky) nedoléhají výrazněji výpadky v subdodávkách, popřípadě slabší domácí poptávka daná tvrdšími karanténními opatřeními.

Kromě evropských čísel se pozornost soustředí na jarní zasedání MMF a Světové banky. Hlavním bodem programu budou pandemií rozevřené nůžky mezi vyspělým a rozvíjejícím se světem. Podle odhadů MMF většina rozvíjejících se ekonomik očkuje jen velice pomalu a nedosáhne kolektivní imunity dříve než v roce 2023. V řadě z nich přitom pandemie nastartovala rychlý nárůst zadlužení a vysála dostupné finanční rezervy. Posilující dolar a vyšší dolarové výnosy současně odsávají z těchto ekonomik zahraniční kapitál. Podle MMF tak poprvé od počátku devadesátých let hrozí výraznější nárůst globální chudoby.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabízí investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *