CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

12. 02. 2021

0 komentářů

Česko míří k “rozvolňování”

 

Denní počty nově nakažených se sice dál drží nedaleko hranice deseti tisíc, avšak ČR směřuje k rozvolnění. S nedělním koncem nouzového stavu zřejmě nebude možné udržet všechna stávající restriktivní opatření, a proto lze očekávat faktický konec lockdownu v některých zasažených oborech.

Loading



 


Kdo všechno a za jakých podmínek bude od pondělí moci znovu fungovat není v tuto chvíli vlastně vůbec jasné, protože o tom rozhodne teprve jednání vlády, krajů a hygieniků v těchto třech dnech. Podstatné z hlediska dalšího vývoje pandemie však nakonec bude, jak se k nově nabyté volnosti postaví obyvatelstvo. Zda si zopakuje loňskou letní zkušenost, která rozhodně nebyla zadarmo, nebo zůstane s ohledem na expandující britskou mutaci (a její další mutace) dál raději obezřetné.
K určitému zvýšení mobility v důsledku poklesu míry restrikcí však nejspíše tak jako tak dojde. Uvolnění se projeví i v tzv. Oxford Stringency Indexu, který poměřuje míru restrikcí mezi jednotlivými zeměmi, takže se třeba z hlediska aplikovaných omezení posuneme dál od přísnějšího Německa nebo Rakouska. Jaký to bude mít dopad na další vývoj pandemie nebo výkon ekonomiky nemá smysl v tuto chvíli planě spekulovat. Minimálně do té doby, než budou o víkendu jasná nová pravidla. Ještě podstatnější však nakonec bude, zda a jak se nové podmínky odrazí v dalším vývoji pandemie.
Tak jako tak „držákem“ ekonomiky by měl i v těchto dynamických časech zůstat průmysl. Alespoň podle různých průzkumů nálad nebo i starších tvrdých dat. Ta mimochodem potvrdila nejenom solidní kondici celého odvětví, ale především i vysokou míru nových zakázek směřovaných nejenom do automobilového průmyslu, ale i dalších silných oborů jako je výroba elektrických strojů a zařízení nebo strojírenství. A tak hlavním problémem průmyslu už nemusí být ani tak poptávka jako dostatek dovážených komponent. K průmyslu se ještě v prvním čtvrtletí nejspíše přidají po hladovém čtvrtém kvartálu i rozvolněné služby. Jak moc mohou vyhlížet návrat zákazníků, uvidíme už v pondělí. To už snad bude zřejmé i to, zda bude třeba přehodnocovat výhledy pro první kvartál roku.
Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *