CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

Text: redakce

01. 02. 2021

0 komentářů

Českým investorům se v minulém roce dařilo

 

Průměrný český investor, a to i s ohledem na jeho konzervativnější povahu, dosáhl loni ročního zhodnocení 5,86 %. Vyplívá to z vývoje Indexu českého investora CII750. Index pravidelně sestavuje Fincentrum & Swiss Life Select na základě 750 fondů, které jsou pro českého investora běžně dostupné. Při jeho výpočtu sleduje nejen výnosnost fondů, ale i jejich váhy v celkovém investičním portfoliu v České republice.

Loading



 

Po prvním kvartálu loňského roku se podílové fondy v České republice ocitly podle Indexu českého investora CII750 hluboko v záporné hodnotě -9,92 %. Po zbytek roku se však českému investorovi poměrně rychle dařilo umazávat ztráty a na výchozí nulové zhodnocení dosáhl již počátkem října.

„Pro konečný kladný výsledek se ukázal jako rozhodující dynamický růst podílových fondů z posledních dvou měsíců minulého roku. Výkonnost Indexu dodávaly ve čtvrtém čtvrtletí především akciové oproti dluhopisovým fondům. I s ohledem na konzervativnější povahu českého investora je celoroční dosažená výkonnost velmi dobrá,“ uvedl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

 

Zdroj : CII750, Swiss Life Select a Thomson Reuters, vychází ze základu k 31. 12. 2019

 

REKLAMA

Ve fondech bylo možné loni vklad zdvojnásobit, ale také přijít o třetinu

Mezi jednotlivými fondy samozřejmě panovaly velké rozdíly. Nejlépe si vedl fond Allianz Gl Artificial Intelligence AT (H2-EUR), který dosáhl ročního zhodnocení 102,9 %. Více jak 50% výnos si připsaly ještě další tři fondy, a to Invesco Global Consumer Trends A Acc CZK hgd, Schroder ISF China A A Acc USD a Franklin Technology A (acc) EUR. Na opačném konci žebříčku se ocitly zejména dva fondy (NN (L) Energy X Cap CZK Hedi a Schroder ISF Global Energy A Acc), které investory „připravily“ o více než třetinu vložených finančních prostředků.

 

Tabulka: Deset nejvýnosnějších a deset nejméně výnosných fondů za rok 2020

Tabulka ukazuje na umístění fondů podle jejich roční výkonnosti přepočtené do české koruny.
Zdroj : Swiss Life Select a Thomson Reuters

REKLAMA

 

Východní Asie, USA i e-commerce

Uplynulý rok představoval na finančních trzích bezprecedentní jízdu plnou zvratů. V celoročním bilancování se nejlépe dařilo akciím z asijského regionu, konkrétně z Číny, Jižní Koreje a Tchaj-wanu. Dobře si vedly i hlavní akciové indexy v USA, zvláště pak technologické tituly. V rámci ekonomických omezení kvůli protikoronavirovým opatřením se stále častěji skloňoval termín „stay-at-home-economy“.

„Prim hrály akcie společností, které se dokázaly přizpůsobit prostředí e-commerce. Znatelné oblibě se těšily i společnosti zohledňující princip udržitelnosti. S tím souvisí i zaměření nejúspěšnějších aktivně řízených fondů v Indexu českého investora CII750. Na předních příčkách vidíme fondy, které dokázaly svým investorům zhodnotit vložené prostředky lépe, než mohla nabídnout výkonnost sledovaných akciových a dluhopisových indexů,“ komentuje vývoj Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

V uplynulém roce se dařilo akciovým titulům v USA a na vybraných asijských trzích. Na spodních příčkách se nachází akciové indexy ze zemí Brazílie, Kolumbie, Británie či Ruska. Globální akciový index vyrostl o 14,34 %. Úspěšné byly sektory technologií a zbytné spotřeby. Naopak nejslabší byl energetický a finanční sektor či vybraná průmyslová odvětví.

„Na předních místech se umisťovaly fondy z oblastí technologií, spotřeby a sektorů udržitelnosti a obnovitelných zdrojů. Dobrou výkonnost pak obecně předvedly fondy geograficky zaměřené na USA, asijsko-pacifický region a severní Evropu včetně Nizozemí a Německa,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Globální trh bezpečnějších korporátních dluhopisů investičního ratingového pásma posílil za rok o 10,4 %, zatímco rizikovější dluhopisy vysokých výnosů zhodnotily o 7 %. Vládní dluhopisy si globálně polepšily o 9,2 %. České státní dluhopisy například přinesly výkonnost kolem 5 %.

V rámci ostatních tříd aktiv se slušně zhodnotily cenné kovy. V uplynulém roce zlato vyrostlo o 25 %. Stříbro si dokonce připsalo až 47 %. Naopak u komodit výrazně ztrácela ropa přibližně 20 %, což táhlo energetické fondy dolů.

Z pohledu měn pomáhalo evropským akciím zhodnocující se euro, zatímco americký dolar spíše znehodnocoval investice v USA. Index porovnávající americký dolar proti šesti předním světovým měnám totiž za rok oslabil zhruba o 7 %. Druhá půle roku pak převážně svědčila fondům zajištěným do české koruny, a to především proti americkému dolaru.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *