CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

25. 01. 2021

0 komentářů

Nižší důvěra v ekonomice

 

Důvěra podnikatelského sektoru i spotřebitelů v lednu po přestávce opět poklesla. Po prosincovém zlepšení, které bylo ovlivněno krátkým rozvolněním, se už v lednových náladách plně odrazil třetí lockdown.

Loading



 


Pokles důvěry se týká prakticky všech odvětví, nicméně zhoršení nálady v průmyslu bylo více méně jen symbolické. Je to další potvrzení faktu, že toto největší tuzemské odvětví prochází druhou či třetí vlnou s mnohem menšími následky, než tomu bylo na jaře. Poptávka je sice hlavní překážkou pro růst výroby, avšak dokonce menší než v závěru roku 2019. V průmyslu navíc dál panují silná pozitivní očekávání, pokud jde o vývoj poptávky a zaměstnanosti v dalších třech měsících. Není sice zatím tak úplně jasné, jak na něj dolehne německý lockdown, avšak i v tamním průmyslu zůstává alespoň podle indexu nákupních manažerů situace zatím stabilizovaná.
Dílčí zhoršení nálady je patrné i ve stavebnictví, které je už od jara na sestupné dráze. Zvlášť negativní jsou aktuálně očekávání firem, pokud jde o poptávku v nejbližších třech měsících. Stavebnictví navíc dál zůstává ve vleku nedostatku zaměstnanců, který trápí necelou třetinu firem. Nejistotu v tomto odvětví mohou vytvářet obavy z krácení veřejných i soukromých zakázek z důvodů rozpočtových omezení, respektive investičních škrtů.
Vyšší míra pesimismu panovala v úvodu roku i v obchodě. Nepochybně zrcadlí třetí lockdown a poměrně vzdálenou perspektivu návratu do předkovidových kolejí. Totéž se ostatně dá říct i o celkovém výsledku služeb, kde ovšem už v tříměsíčním horizontu panují velmi silná očekávání růstu poptávky. Na tomto horizontu totiž firmy v podstatě počítají s rozvolněním a návratem zákaznického zájmu.
A na závěr je tu ještě spotřebitelská důvěra, která logicky v dané situaci poklesla s tím, jak rostou obavy ze zhoršení ekonomické situace, nezaměstnanosti a inflace.
Celkově lednové výsledky důvěry v české ekonomice překvapivě nevyznívají. Dávají velkou naději, že si průmysl udrží svoji stabilizační roli v době pokračujícího lockdownu a díky němu se nebude ekonomická situace dál hrotit. Extrémně špatná jako na jaře rozhodně není ani důvěra firem ve službách, takže opakování loňského druhého kvartálu se z pohledu měkkých dat jeví jako nepravděpodobné.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *