CZK/€ 25.005 +0,04%

CZK/$ 23.223 +0,15%

CZK/£ 29.136 -0,14%

CZK/CHF 25.597 -0,09%

10. 09. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Nákupy v zemědělství nabývají na obrátkách

 

Zatím poslední COT (Commitments of Traders) report řeší komoditní pozice držené a změny prováděné manažery investičních fondů v týdnu do 1. září. V tomto týdnu posílil Bloomberg Commodity Index o 2,1 % a hedgové fondy zvýšily své čisté dlouhé pozice na 24 významných trzích s futures až na maximum od roku 2018. Největší objemy nákupů zaznamenaly sojové boby, kukuřice a pšenice, zatímco většina prodejů probíhala v oblasti energií, kde došlo k největšímu propadu ropy, benzínu a nafty. 

Loading



 

Toto shrnutí se zabývá pozicemi ve futures a změnami, které prováděly hedgové fondy, CTA a další spekulanti v oblasti 24 významných komoditních futures v týdnu do 1. září. Během tohoto týdne pomohly agresivní nákupy technologických akcií posílit index S&P 500 o 2,4 % na novou rekordní hodnotu. Výnosy amerických 10letých poukázek zůstávají stejné a dolar dosáhl minulé úterý v tomto cyklu nového minima.

 

Posílení drahých kovů po setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole, oslabený dolar – přinejmenším do minulého úterý – a pokračování honby za zemědělskými komoditami pomohly indexu Bloomberg Commodity posílit o 2,1 % na šestiměsíční maximum. V reakci na to zvýšily hedgové fondy a další velcí spekulanti své čisté dlouhé pozice u 24 velkých futures kontraktů o 220 tisíc lotů až na 1,9 milionu lotů, což je nejvyšší hodnota od května 2018. Zatímco nejvíc se nakupovaly sojové boby, kukuřice a pšenice, nejvíce prodejů se soustředilo v oblasti energií, kde došlo k nejmarkantnějšímu poklesu u ropy a nafty NY Harbor ULSD.

 

REKLAMA

Energetika

Všech pět energetických kontraktů zažilo čistý výprodej vedený ropou Brent a naftou NY Harbor ULSD. Ropa se za poslední měsíc navzdory několika příznivým událostem nedokázala probojovat někam výš, a tak byl celý sektor vystaven riziku vybírání zisků. V pátek se ropa Brent propadla na jednoměsíční minimum. Uškodil jí silnější dolar, slábnoucí ochota riskovat na akciových trzích a nastupující obavy z toho, že vzhledem k pomalému zotavování globální poptávky po ropě možná skupina OPEC+ navýšila produkci příliš brzy. Pondělní americký Svátek práce odstartoval období nízké poptávky a přinesl riziko kumulace zásob a rostoucího contanga. V případě ropy Brent dosáhl v pátek šestiměsíční spread od listopadu (LCOX0) do května (LCOK1) tříměsíčního maxima na hodnotě 2,7 dolaru/barel, což je známkou rostoucího převisu nabídky.

 

Nejnovější vývoj: Brent i WTI se už šestý den obchodují níž a atakují svá červencová minima na 38,50 USD a 41,40 USD. Čínský dovoz ropy se v srpnu propadl o 0,9 milionu barelů denně a Saúdská Arábie snížila říjnovou prodejní cenu ropy pro zákazníky v Asii a USA.

REKLAMA

 

Kovy

Projev předsedy Fedu Powella po setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole, který zmínil toleranci vyšší inflace a dlouhodobě nízké sazby, přispěl v týdnu do 1. září ke zvýšení cen zlata a stříbra. Spekulanti ve futures na drahé kovy však znovu projevili svou nerozhodnost. Navzdory posílení o 8,4 % zůstaly čisté dlouhé pozice ve stříbře beze změny, zatímco ve zlatě byly dlouhé pozice navýšeny o 9 % na 151 tisíc lotů. Korekce vyvolaná silnějším dolarem z minulého týdne zanechala na grafu zlata tři menší vrcholy. To naznačuje slábnoucí momentum a rostoucí riziko hlubší korekce, jakmile začnou z trhu v honbě za lepší startovní úrovní mizet nedávno otevřené dlouhé pozice.

 

Trh s mědí nebyl v minulém týdnu nijak nepoznamenán ani dolarem, ani korekcemi akciového trhu. Po drobné korekci si rychle našel podporu díky klesající nabídce na burze LME (London Metal Exchange), kde se zásoby propadly na nejnižší hladinu od roku 2005. Hlavní hnací silou je zde čínská ekonomika, která se dál zotavuje z koronavirové pandemie. Spekulanti dál sázeli na vzestup cen a zvýšili čisté dlouhé pozice v HG mědi o 11 % na 70 tisíc lotů, což je nejvíc od června 2018. Počet kontraktů sázejících na pokles se propadl na pouhých 20 tisíc lotů, nejméně od března 2017.

 

Nejnovější vývoj: Zlato od dosažení březnového minima stoupá podél trendové linie podpory, dnes je na 1930 USD, ale je tu riziko, že dojde k proražení na 1900 USD. Trh se usadil v širokém pásmu, hledá další směr a při tom sleduje dolar, reálné výnosy a vývoj na akciovém trhu. Výzvou se může stát urychlený výprodej akcií, kdy budou zlato a stříbro využity jako zdroj likvidity pro pokrytí maržových výzev a ztrát odjinud.

 

Zemědělství

Trend uplynulých měsíců pokračuje a nakupovalo se všech deset kontaktů na obiloviny a měkké komodity. V poslední době se z nejshortovanějšího odvětví stalo to nejžádanější. Tento trend vyvrcholil v posledním vykázaném týdnu, kdy spekulativní čisté dlouhé pozice ve všech deseti futures kontraktech poskočily z 239 tisíc na 634 tisíc lotů. Modře zvýrazněné pozice v tabulce ukazují kontrakty, kde čisté dlouhé pozice dosáhly maxima za 12 a více měsíců, což se týká sojových bobů, kukuřice, cukru a bavlny.

 

Obilniny za poslední měsíc výrazně posílily – přispěly k tomu obavy z rozmarů počasí, slabší dolar a výrazná poptávka z Číny. Kombinované dlouhé pozice v kukuřici, pšenici a sojových bobech jsou nyní na 214 tisících lotů, což je 325 tisíc lotů nad pětiletým průměrem pro toto období. Jindy se touto dobou z fondů zpravidla stávají čistí prodejci, protože se blíží sklizeň a nejistota mizí. Sojovým bobům pomohla silná poptávka z Číny a u kukuřice došlo k poklesu očekávaných výnosů kvůli počasí, takže se v minulém týdnu přehouply zpět do čistých dlouhých pozic.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Nejdůležitější body z letošního sjezdu akcionářů Berkshire Hathaway

Letošní sjezd akcionářů Berkshire byl v poněkud utlumené náladě, protože se tentokrát pořádal po dlouhé době bez již zesnulého Charlieho Mungera. Na Buffettovi to bylo poznat. Ovšem i letošní sjezd nabízí investorům velmi cenné poznatky a vhledy do Buffettovi mysli, ohledně trhů a ekonomiky.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Průzkum: Polovina Čechů, kteří si nespoří na důchod, na to prostě nemá

Dvě třetiny Čechů si odkládají tak, aby si mohly zpříjemnit důchod. Více než polovina lidí, kteří si z různých důvodů neodkládají, jednoduše nedisponuje dostatkem peněz, a vše obratem využije na živobytí. Ukázal to průzkum, který pro investiční platformu Portu vypracovala agentura IPSOS, zúčastnilo se jej 1050 respondentů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *