CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

03. 09. 2020

1 komentář

Sílící euro leží ECB v žaludku. Moc s ním však nezmůže

 

Silné euro začíná ležet řadě členů ECB v “žaludku”. Podle informací deníku Financial Times se ECB bojí, že výrazné zisky eura (na frontě s dolarem) zpomalí oživení z recese nastartované pandemií COVID 19.

Silné euro sice částečně odráží lepší výsledky evropských ekonomik ve 2. kvartále a zejména pak překvapivě rychlou dohodu na mamutím záchranném balíku. Na druhou stranu je i důsledkem výrazného posunu v politice amerického Fedu. Ten přechází k cílení průměrné inflace, což bude znamenat dlouhodobě daleko nižší dolarové úrokové sazby. A tato představa byla hlavním motorem dolarových ztrát v posledních týdnech.

V srpnu eurozóna poprvé po čtyřech letech překvapivě sklouzla do deflace – ceny meziročně klesaly o 0,2 % – a rostoucí nezaměstnanost bude pravděpodobně držet inflační očekávání velice nízko. I proto zřejmě ECB příští týden sníží střednědobý inflační výhled (na rok 2022) z 1,3 % na 1,1 %…, tedy ještě hlouběji pod kýžený dvouprocentní cíl. A další zisky eura teoreticky mohou situaci ještě zhoršit. Proto hlavní ekonom Philip Lane a podle Financial Times i řada jeho kolegů přemýšlí nad tím, co s tím.

Popravdě však v tuto chvíli moc se silným kurzem nad rámec slovních intervencí udělat nemůže. Nejefektivnější by bylo další snížení úrokových sazeb. Prostor z dnešních -0,5 % je však v případě ECB minimální. A pokud zůstanou v nejbližších dvou letech reálné úrokové sazby v USA a v eurozóně podobné, není důvod, aby dřív nebo později dolar nepokračoval ve ztrátách…, úrovně okolo 1,10 EUR/USD kdy se pohyboval v posledních dvou letech, byly zjevně z dlouhodobého pohledu pro dolar neudržitelné.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading



 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Axl

    4 září, 2020

    Euro nesílí, jen momentálně padá o něco pomaleji, než dolar.
    Dva padající výtahy, jeden padá pomaleji a tak (vůči tomu rychlejšímu) má pocit, že stoupá.
    Ředí se ale všude mohutným tempem (USA, EU, JP, ČR, …).
    Abychom viděli skutečnost, potřebujeme jiný benchmark, nějaký „pevný bod ve vesmíru“, který nejde jen tak natisknout. Nemovitosti, zlato, bitcoin, starožitnosti, …
    https://www.alza.cz/bitcoin-odluka-penez-a-statu

    Odpovědět