CZK/€ 25.175 +0,04%

CZK/$ 23.482 +0,00%

CZK/£ 29.451 +0,26%

CZK/CHF 25.753 +0,09%

01. 07. 2020

0 komentářů

Veřejný dluh vzrostl na 1 894 miliard korun

 

„Řešení důsledků pandemie by nemělo zastavit reformní snahy v rámci důchodového a zdravotního systému. Nepříznivá demografická situace vede naši zemi na cestu k neudržitelným veřejným financím. Koronavirová krize nás na této cestě popohnala o mnoho kroků vpřed,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

V prvním čtvrtletí letošního roku se hospodaření sektoru vládních institucí dostalo do schodku 65,4 miliardy korun. Vinu za tento výsledek nese zhoršené hospodaření ústředních vládních institucí. Místní vládní instituce hospodařily s přebytkem 11,7 miliardy korun. Meziroční pohled na hospodaření veřejného sektoru v prvním čtvrtletí letošního roku nám říká, že nominální výše dluhu se zvýšila na 1893,8 miliardy korun. Přesto došlo k poklesu míry zadlužení na 32,8 procenta hrubého domácího produktu.

Celkové příjmy veřejného sektoru meziročně klesly o 1,5 procenta. Oproti tomu celkové výdaje meziročně vzrostly o 9,8 procenta, což v sobě zahrnovalo i vyšší nákupy zdravotnických pomůcek. Současné tendence v rámci hospodaření veřejných financí lze označit za negativní, protože zvyšují nominální výši dluhu. Pro dlouhodobou udržitelnost bude nutné snížit tempo růstu výdajů nebo zvýšit tempo růstu příjmů sektoru vládních institucí.

Oproti jiným státům Evropské unie vykazují veřejné finance České republiky stále relativně nízkou úroveň zadlužení. Naše postavení si však do budoucna nemusíme udržet, jestliže nebude provedena reforma důchodového a zdravotního systému. Oba tyto systémy nejsou připraveny na fenomén stárnutí populace, kvůli kterému bude v budoucnu docházet k výraznému růstu veřejných výdajů. Hospodaření sektoru vládních institucí se navíc bude muset v následujících čtvrtletích vypořádat s negativními důsledky pandemie koronaviru. Lze proto očekávat prudké zhoršení stavu veřejných financí.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *