CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

04. 04. 2014

0 komentářů

Trhy v poklidu

 


 

Trhy jsou opět beze strachu

Obchodníci na finančních trzích po delší době jakoby znovu zapomněli co je strach a riziko. Volatilita akciového indexu S&P500 se totiž v tomto týdnu propadla na pouhých 13 % a velmi klidná atmosféra panuje i na ostatních trzích. Například volatilita hlavního měnového páru EURUSD je dnes nejnižší od roku 2006 a mimořádně klidná je i situace na trhu s evropskými dluhopisy, kde dochází k výraznému snížení spreadů mezi Německem a zbytkem eurozóny. To platí zejména o dříve problémových zemích, jako je Španělsko a Itálie, jejichž výnosy u 10yr dluhopisů dnes dosahují pouhých 3,2 %. Ještě výraznějšího pádu výnosů jsme pak byli svědky u portugalských dluhopisů, které klesly na 4 % a jen za poslední tři měsíce se propadly o více než 200 bazických bodů.

Není proto divu, že v takto klidné atmosféře zamířily akciové indexy opět vzhůru a zatímco Evropa stále dohání ztráty, které nabrala kvůli situaci na Ukrajině, americké indexy již začaly navyšovat historická maxima a S&P500 je nyní na dosah hranice 1 900 dolarů.

Přestože tento týden nabídne ještě v pátek důležité statistiky z amerického trhu práce, tématem číslo jedna bude do dalších dnů pravděpodobně měnová politika americké centrální banky. Ta sice pokračuje v jejím pozvolném utahování, jak ale v týdnu naznačila šéfka Fedu Janet Yellenová, situace v americké ekonomice ještě zdaleka není natolik dobrá, aby si Fed mohl dovolit například zvyšování krátkodobých sazeb. Trhy se tak mohou spoléhat na to, že v případě jakýchkoli problémů je centrální banka připravena zakročit, což může i nadále efektivně bránit tomu, aby si překoupené akcie a ostatní riziková aktiva v dohledné době prošly výraznější korekcí.

Autor: Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers

REKLAMA

Indexu PX se nedaří přesvědčivě překonat 1000 bodů, dividendy ale bereme!

Následující informace se mohou části investorské veřejnosti jevit jako poněkud předčasné, nicméně pojďme vyhodnotit první kvartál na domácím burzovním parketu.

Měřeno indexem PX dosáhla Pražská burza za první tři měsíce roku 2014 výkonnosti (+1,26 %). První pohled na toto číslo nás zřejmě příliš nenadchne. Pokud by tento vývoj teoreticky pokračoval ve zbytku roku, dočkali bychom se zhodnocení zhruba ve výši 5 %. Je, tento čistě hypotetický výpočet, očekávanou výkonností, se kterou bychom mohli být spokojeni?

Rizikově více zaměření investoři dozajista nebudou. Ti konzervativní, operující zejména na titulech nesoucí velmi solidní dividendu, budou velmi spokojeni. Je tedy patrné, že pouhý jednoduchý náhled na výkonnost indexu PX není zcela objektivním a jednoznačným ukazatelem. Z tohoto důvodu vítám iniciativu založit, resp. nově počítat tzv. Total Return Index výkonnosti domácího parketu. Měl by zřejmě nabídnout vyváženější pohled na již několik let skomírající pražskou burzu. Bylo by však velmi nemoudré se myslet, že snad matematickým výpočtem přitáhneme do Prahy zahraniční investory, neřku-li ty tuzemské. Ti totiž, bohužel, nedrželi pozice v akciích ČEZ, Erste Bank, Komerční bance a VIGu (spíše marginálně), ale drželi pozice na akciích CETV, ORCO, NWR a KIT Digital. Vývoj a v některých případech i osud na těchto titulech netřeba vzpomínat. Bohužel i „tradiční“ tituly si prošly výraznější korekcí a vzhledem k ekonomickým podmínkám se nelze divit, že se zkrátka a jednoduše nedaří ani akciím ČEZ, v omezené míře Erste Bank a VIG.

REKLAMA

Investoři jsou poté svědky oscilace indexu PX v rozpětí cca 80 bodů, resp. 8 % a rozpětím 960 –1040 bodů, ze kterého se zkrátka nemůžeme dostat. A to i díky fundamentu, který na „nosné tituly“ není příliš pozitivní.

Osobně jsem se smířil s myšlenkou, že na českém trhu „pořádnou dardu neutrhnu“. Tu musím hledat jinde. Ale takové jistící dividendové portfolio, složené z akcií Fortuny, Pegas, Philip Morris doplněné troškou ČEZu a VIGu. To si panečku nechám líbit. Inu, nejsou akcie jako akcie.

Autor: Karel Kabelka, GRANT CAPITAL
Zdroj : Kurzy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *