CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

27. 02. 2020

0 komentářů

Trhy se zatím nedokáží vzpamatovat z korona-šoku

 


 

Snaha Donalda Trumpa zastavit nervozitu spojenou s koronavirem vyšla včera naprázdno. Americké akcie po masivních propadech v pondělí a v úterý nakonec ani ve středu nebyly schopné zaznamenat pozitivní korekci. Zvolání Donalda Trumpa “nepanikařte, vše máme pod kontrolou”, se akorát trefila do zprávy o tom, že Kalifornie hlásí první případ koronaviru nejasného původu (tedy bez jasné vazby na původ nákazy), což ukazuje na pravděpodobné šíření epidemie napříč lokální komunitou. Podobné obavy sužují Německo, kde se za poslední den počet případů skoro zdvojnásobil (na 27) s tím, že se objevily právě případy bez jasné vazby na původ nákazy. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn přitom otevřeně přiznal, že je Německo na počátku epidemie. Současně s tím varoval Microsoft, že epidemie narušuje jeho výrobní řetězce tak, že nebude schopen dostát svým cílům pro tento rok.

Trhy tak mají na stole řadu nových negativních zpráv, které ukazují, že epidemie koronaviru přestává být dočasným lokálním problémem asijských zemí a přerůstá v problém globální. To může zcela měnit finální propočty dopadů a pokud bude sektor služeb zasažen globálně, mohou být vedle Číny a průmyslově exportního Německa výrazněji zasaženy i jiné velké světové ekonomiky včetně USA (viz citlivostní analýza níže). I když se další šíření viru dá předvídat velice složitě, zdá se, že v nejbližších dnech přírůstky případů mimo Čínu budou spíše zrychlovat. Již nyní jsou vyšší než v samotné Číně. Trhy tak budou muset pracovat s daleko vyšší nejistotou a větší paletou scénářů včetně těch, které povedou k delším a hlubším dopadům na hospodářský výkon v rámci celého roku 2020. V našem prostředí to může znamenat především pokračující tlak na českou korunu v nejbližších týdnech (ta má silnější technickou metu až na 25,50 EUR/CZK).

Stále sice platí, že dopady epidemie by na rozdíl od obchodních válek nebo brexitu měly být dočasné – tedy časem by měla přijít úleva. Je však třeba, aby investoři nejprve viděli “světlo na konci tunelu”. Kde? Nejlépe v poklesu nových případů mimo Čínu (nahttps://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6 ) nebo pokud by se na scéně objevila účinná vakcína.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *