CZK/€ 24.995 -0,12%

CZK/$ 23.189 -0,41%

CZK/£ 29.176 -0,21%

CZK/CHF 25.620 -0,19%

31. 01. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Za rok 2019 ekonomika eurozóny vzrostla o 1,2 %

 

Ekonomika eurozóny dle předběžných údajů vykázala v závěrečném čtvrtletí loňského roku růst HDP 0,1 % v mezičtvrtletním a 1,0 % v meziročním vyjádření.
Mezičtvrtletní růst HDP na úrovni 0,1 % odpovídá signálům, jež pro růst ekonomiky eurozóny dávaly průzkumy PMI.
Zároveň ale jde o určité zklamání pro trh, jenž pro závěrečné čtvrtletí očekával mezičtvrtletní růstu HDP tempem 0,2 %.

Za celý rok 2019 ekonomika eurozóny vzrostla o 1,2 %, když v roce 2018 růst HDP činil 1,9 %.
Pro letošek čekám další zpomalení celoročního růstu HDP eurozóny, jenž může činit méně než 1,0 %.
Zároveň ale očekávám, že v průběhu roku 2020 dojde k oživení tempa mezičtvrtletního růstu ekonomiky eurozóny.
Mezičtvrtletní růst HDP na úrovni 0,1 %, tak jak byl vykázán v závěrečném čtvrtletí 2019, by v tomto ohledu měl představovat minimum a mezikvartální nárůsty v roce 2020 by měly být v průměru silnější o jednu až dvě desetiny procentního bodu.

Loading



 


Předběžný údaj o výkonu HDP eurozóny za závěrečné čtvrtletí roku 2019 přišel mírně pod očekáváním trhu.
Mezičtvrtletní růst 0,1 % znamená nejslabší výsledek od prvního čtvrtletí roku 2013, zároveň ale odpovídá tomu, co naznačovaly průzkumy PMI.
Zatím jde o tzv. předběžný bleskový odhad a údaj o výkonu HDP za závěrečné čtvrtletí roku 2019 tak může být dále zpřesňován.

Předběžný údaj o výkonu HDP v závěru loňského roku zatím zveřejnilo jen několik členských zemí eurozóny.
Na jedné straně byl reportován solidní růst ekonomiky Španělska, Belgie či Rakouska, na druhou stranu ale zklamaly Francie a Itálie, v jejich případě je hlášen mezičtvrtletní pokles HDP.
U Francie ale nepříznivě zaúřadoval vývoj zásob a z tohoto pohledu se zdá být hodně pravděpodobné, že se francouzská ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí vrátí k růstu.
Pro eurozónu jako celek u tohoto předběžného čísla nejsou k dispozici žádné detailnější údaje, co se struktury HDP týče.

Na hospodářský výkon v letošním roce bude mít vliv jak situace v mezinárodně-obchodních vztazích včetně dojednávání obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím, tak například vývoj situace okolo koronaviru a souvisejících dopadů na světovou ekonomiku.
Signály přicházející z řady regionů světové ekonomiky byly přitom na přelomu loňského a letošního roku většinou příznivé.
Sdílím názor, že se mezičtvrtletní růst HDP v eurozóně v průběhu letošního roku oživí, v celoročním vyjádření ale nebude snadné, aby růst HDP eurozóny v roce 2020 dosáhl anebo dokonce překonal úroveň jednoho procenta.

Z pohledu středoevropských ekonomik není předběžný údaj o HDP eurozóny za loňské závěrečné čtvrtletí dobrou zprávu, zároveň si ale dovolím říci, že ani nejde o nějaké velké překvapení.
Pro středoevropský region – a platí to samozřejmě i pro českou ekonomiku – je žádoucí, aby se situace na poli mezinárodního obchodu dále nekomplikovala, a aby se dynamiku růstu v eurozóně podařilo restartovat.

Pro středoevropské centrální banky čerstvý údaj o HDP eurozóny zároveň představuje signál, že se žádný výrazný růst v nejbližším ekonomickém okolí momentálně neodehrává.
Středoevropským centrálním bankám tak zprávy z eurozóny pomohou i nadále držet vyčkávací pozici ohledně nastavení úrokových sazeb v situaci, kdy vidíme bobtnání inflačních tlaků napříč regionem.

REKLAMA

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *