CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 +100,00%

09. 12. 2013

0 komentářů

Říjen zatím pro průmyslníky nejlepším letošním měsícem

 


 

Průmyslníci v říjnu potvrdili, že česká ekonomika pokračuje v oživení, když výroba vzrostla nejrychleji v letošním roce, a to meziročně o 6 %. Letošní říjen měl oproti minulému roku nevýhodu jednoho pracovního dne, bez očištění tedy průmyslová výroba vzrostla o 3,5 % po
7,2 % v minulém měsíci. I to je ale druhý nejlepší výsledek od začátku roku.

Tahounem jsou především auta. Výroba motorových vozidel, včetně jejich dílů, vzrostla o necelých 10 %. Konec roku bývá v tomto odvětví silný (s výjimkou prosince) a rok 2013 tento charakter potvrzuje. Navíc nové zakázky pro automobilové výrobce vzrostly v říjnu meziročně o pětinu, což ukazuje, že poptávka zůstává solidní. Podobný obrázek je vidět i v Německu, kde produkce automobilů i vývoz vzrostl v listopadu o více než 10 %.

Automobilky v tom ale nejsou úplně samy. V říjnu se dařilo i výrobě kovových konstrukcí, elektrických zařízení, pryžových a plastových výrobků. Kromě toho se přidala na stranu tahounů českého průmyslového lana i výroba a rozvod elektřiny, plynu a tepla. Naopak elektronika a potraviny stojí na druhé straně barikády.

Nové zakázky celkově vzrostly o 9,6 % za pomoci jak domácí tak zahraniční poptávky. Oproti výsledku v září (+16,6 %) se poslední objednávková kniha může zdát tenká, nicméně svou roli sehrál již zmíněný kalendář a fakt, že v minulém roce byl říjen na zakázky relativně bohatý.

V dalších měsících by mohl průmysl držet nastavený kurz. Naznačili to i nákupní manažeři v listopadovém průzkumu.

REKLAMA

Stavebnictví zažilo jeden ze svých světlejších měsíců. Alespoň na první pohled. Produkce klesla v meziročním srovnání pouze o 1 %, přičemž rychlejší pokles inženýrského stavitelství kompenzovaly pozemní aktivity. Po očištění o pracovní dny dokonce stavebnictví vzrostlo meziročně o 0,2 %. Tím ale výčet pozitiv končí. Počet vydaných stavebních povolení, jejich hodnota i počet zahájených bytů výrazně klesl, což nejsou pro stavaře růžové předpoklady do budoucna.

Inflaci zatím slabší koruna příliš neovlivnila. Ceny pohonných hmot, které jsou slabší korunou ovlivněny jako jedny z prvních, zmírnily svůj pokles a nepřispěly tak k  meziročnímu zlevňování jako v minulých měsících. V meziměsíčním srovnání ceny benzínu a nafty dokonce klesly o
0,8 %. O něco více zdražily potraviny, především mléko a jogurty, a v konečném důsledku se postaraly o polovinu zrychlení inflace. Druhá desetinka jde na vrub právě pohonným hmotám. Navíc ceny mobilních operátorů už neklesaly tak rychle jako dříve.

V porovnání s říjnem spotřebitelské ceny klesly o 0,1 %, byť se ceny potravin snažily o opak. Převážilo tedy zlevnění oblečení a obuvi, alkoholu, dovolených s komplexními službami a kosmetického zboží.

První intervenční měsíc tedy na spotřebitelské ceny neměl zatím zásadní vliv. Psychologický efekt intervencí a změna některých reklamních kampaní motivujících spotřebitele rychle utrácet se ale například u elektra pozitivně projevily. Pro celkový pohled si budeme muset nicméně počkat na další série dat. Každopádně v příštím roce budou inflaci bránit levnější energie a vyprchání dopadu daňových změn.

REKLAMA

Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *