CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

09. 12. 2019

0 komentářů

Data z průmyslu a stavebnictví nevěstí nic dobrého

 

Český průmysl je příliš orientovaný na automobilovou výrobu, která zažívá technologickou revoluci. V případě, že se nám nepodaří reflektovat nové trendy, hrozí, že jeden z hlavních motorů naší ekonomiky začne rezivět.

Loading



 

„Stavební pozemky ve větších městech jsou natolik drahé, že znemožňují výstavbu levných startovacích bytů. Podstatná část mladých lidí si kvůli tomu nemůže dovolit koupit vlastní nemovitost a je nucena platit stále dražší nájmy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Průmyslová produkce v říjnu meziročně klesla o -0,4 procenta. Nejméně se dařilo v odvětvích výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba základních kovů a hutní zpracování kovů, výroba strojů a zařízení. Ukazuje se, že nízká diverzifikace výroby a přílišná závislost na evropském trhu snižují stabilitu tuzemské průmyslové výroby. To se České republice může vymstít v případě, že ve světě budou dál eskalovat obchodní konflikty.

Tržby z průmyslové činnosti v říjnu letošního roku meziročně klesly o -2,1 procenta. Pokles tržeb byl zaznamenán především u přímého vývozu průmyslových podniků. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o -4,8 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se snížily dokonce o -7,0 procenta. Znatelný pokles byl zaznamenán v odvětvích výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů.

V říjnu došlo k reálnému meziročnímu poklesu stavební produkce o -0,3 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o -0,2 procenta méně stavebních povolení. České stavebnictví nadále trápí systémový problém, který spočívá ve špatném stavebním zákoně a pomalém fungování stavebních úřadů. Děje se tak za situace, kdy na trhu panuje silná poptávka po výstavbě a hodnota staveb skokově narůstá.

REKLAMA

Velkým problémem na realitním trhu je nedostatek startovacích bytů v Praze a větších městech. Lidé s nízkými příjmy se musí připravit na situaci, kdy více než třetinu své mzdy budou vydávat za nájemné. Ceny nemovitostí a podmínky pro čerpání hypotečních úvěrů jim přitom neumožní pořídit si vlastní nemovitost.

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *