CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

Text: Karel Pučelík

16. 10. 2019

1 komentář

Libra od Facebooku: Ekonomický smysl dává, úspěch ale jistý není

 

S kryptoměnami různých druhů i od různých vydavatelů se v posledních letech roztrhl pytel. Některé jsou relativně úspěšné, ale většina z nich propadla téměř ještě dříve, než vůbec začala. Na toto pole se rozhodl vstoupit i Facebook s měnou Libra. Co nového chce přinést.

Loading



 

Když se vysloví termín kryptoměna, řadě lidí se nepochybně vybaví bitcoin. Ovšem tato kryptoměna rozhodně není synonymem, ve světě obíhá kryptoměn mnohem více, jmenujme pro příklad třeba Ethereum nebo Litecoin.

Kryptoměny ve velké většině fungují na technologii zvané blockchain, ovšem v případě zmíněné Libry tomu tak není. Lze tedy namítnout, že se v podstatě o kryptoměnu nejedná. Má být spíš běžnou virtuální měnou, která by navíc byla poměrně stabilní.

V čem tkví inovace?

„Přestože se o to snaží, Libra není ani tak inovativní technologicky, jako ekonomicky. V digitální formě nás totiž chce vrátit do doby, kdy bylo přirozené, že obří firmy, obvykle banky, vydávaly své vlastní peníze. To je to hlavní. Když se nahlas mluví o blockchainu, tak to je spíše jen marketing, a nakonec tam žádný patrně nebude. Důležité je, že se o to Facebook vůbec pokusil. Otevřel tak otázku, jak by měly vypadat peníze, čím by měly být kryté a kdo by je měl mít možnost vydávat. To jsou jedny z nejdůležitějších otázek ekonomie a nyní si je přirozeně může klást úplně každý,“ uvádí hlavní ekonom skupiny Roklen a autor několika knih o kryptoměnách Dominik Stroukal. „Jestli by Facebook spravoval peníze lépe, než centrální banka je už jiná otázka, ale je skvělé, že se o tom vůbec bavíme,“ dodává.

I přestože libra nepřináší nic revolučně nového z technického ani ekonomického hlediska, svou logiku zamýšlený systém má. Decentralizovaná měnová soustava, pokud by byla i spolehlivá a výrazně nefluktuovala, by mohla najít využití například v politicky nebo ekonomicky (což často jde ruku v ruce) nestabilních zemích – ale nejen tam.

REKLAMA

„Představa, že snadno přetáhnu peníze z jednoho okna v Messengeru do druhého, je lákavá. Ostatně to i dnes často děláme, že si přes Facebook napíšeme číslo účtu, abychom si rozdělili útratu za večerní pivo. Uživatelsky to smysl dává, a to je základ úspěchu. Dává to smysl i ekonomicky. Nemusíme se bavit o České republice, ale jsou země, kde by lidé moc rádi věřili čemukoliv jinému, než vlastní vládě a centrální bance. Některé jihoamerické a africké země jsou tím notoricky známé. Nahrát si své úspory na Facebook a nenechat je ztratit hodnotu by doslova mohlo zachraňovat životy. Jen pokud to místní vlády nějak nezakážou. Ekonomicky je rozumné mít v globalizovaném světě globální prostředek směny. Můžeme se bavit o tom, jestli ho má vydávat korporace, ale rozhodně je to produkt, který dává smysl, a tedy má šanci na úspěch. Alespoň na trhu. Před regulátory se mu to nejspíš nepodaří,“ vysvětluje Stroukal.

Prvenství se počítá

Má to ale háček. Proti snaze Zuckerbergova impéria proniknout i do měnové oblasti, by se mohli postavit regulátoři. Ostatně i Mastercard a Visa, kteří se v počátcích projektu za myšlenku postavili, z důvodu právě těchto obav ze svých časných plánů ustupují.

„Facebook musí vědět, že mu to neprojde. Rozhodnul se být ale první. Až to v budoucnosti někomu vyjde, Facebook se přidá a Libra bude mít stále punc průkopníka. A to přidává hodnotu. No a kdyby se to náhodou povedlo už nyní, tak na tom královsky vydělá,“ uzavírá Stroukal.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Richard Fuld

    16 října, 2019

    Libra jsou v principu jen stravenky, za ktere by se dalo kupovat i vse ostatni nejen jidlo. Soucasne to blaznivy a velmi nebezpecny pokus o zavedeni soukrome celosvetove paralelni meny. Libra je jen dalsi z jedovatych plodu globalizace. Libru neni treba regulovat nejakou novou regulaci. Libra by porusovala jiz tu soucasnou.

    Odpovědět