CZK/€ 25.005 +0,04%

CZK/$ 23.223 +0,15%

CZK/£ 29.136 -0,14%

CZK/CHF 25.597 -0,09%

17. 04. 2019

0 komentářů

Úrokové sazby táhnou na sever

 

Vládní dluhopisy dostávají v posledních týdnech do těla. Výnos desetiletého amerického vládního dluhopisu vzrostl od konce března přes 20 bazických bodů, což na ceně vyrobí ztrátu více než jeden a půl procenta. Růst výnosů německých vládních dluhopisů nevypadá (prozatím) tak dramaticky, ale cenově ztrácejí plus mínus stejně jako jejich americké protějšky.

Loading



 

Nicméně, nehledě na aktuální růst výnosů, resp. obecně tržních úrokových sazeb v USA a v EU, zůstává jejich hladina ve zpětném pohledu relativně nízká a především z hlediska tržních očekávání ohledně budoucí politiky centrálních bank.

Trh stále sází na to, že příští posun úrokových sazeb od Fedu bude dolů a od ECB držící úroky hluboko v záporu se neočekává v dohledné době (18 měsíců) prakticky nic. Z pohledu inflačních očekávání pak zůstává tristní situace v eurozóně, kde trh zcela ztratil víru v to, že ECB bude schopna v daleké budoucnosti naplnit svůj inflační cíl (forwardově očekávaná meziroční inflace “pět let za pět let” je na úrovni 1,39 %).

Otázka však zní, je takový inflační pesimismus a z toho vyplývající holubičí očekávání trhu na místě? Akciové trhy rostou, trhy práce jsou velmi napjaté, což se konečně i ve vyspělých zemích začíná projevovat i v růstu mezd. Do toho nám rostou ceny ropy a některých dalších komodit. Je za této makroekonomické konstelace rozumné očekávat, že nám hrozí spíše dezinflační než inflační tlaky?

Samozřejmě dluhopisoví býci se stále snaží vytáhnout argumentační trumfy typu brexitu či obchodních válek a souvisejících negativních dopadů na globálních ekonomiku. Jsou však tyto kauzy na mediálním ústupu opravdovými argumentačními trumfy pro ty co hlásají, že bude hůře? Také tomu může být přesně naopak, což konec konců již můžeme trochu vidět ve čtvrtek, kdy budou zveřejněny v eurozóně (ale i v USA) důležité indexy podnikatelských nálad za duben. Jejich, byť jen nepatrné vylepšení, může být pro stále velmi drahé vládní dluhopisy, další velmi nepříjemnou zprávou.

REKLAMA

Jan Čermák
Analytik ČSOBce

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *