CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

16. 04. 2019

0 komentářů

Jáč: Celková inflace má stále nakročeno k tomu, aby i po zbytek roku 2019 zůstala nad dvouprocentním inflačním cílem

 

Ceny průmyslových výrobců v březnu dále zrychlily svůj meziroční růst a mírně překonaly očekávání trhu. Mírně naopak zpomalil růst výrobních cen v zemědělství, nicméně jak ceny v zemědělství, tak v průmyslu rostly v prvním čtvrtletí výrazněji, než co předpokládala ČNB.

Loading



 


Zrychluje se také růst výrobních cen ve stavebnictví, službách či dopravě. Na růstu výrobních cen se promítá jak vysoký stupeň využití výrobních kapacit v průmyslu včetně růstu mezd, tak absence posilování koruny, a v zemědělství úřaduje i loňské sucho.

Ceny výrobců v tuzemské ekonomice ve většině případů v březnu zrychlily svůj růst. Tahounem růstu cen je řada faktorů: jak v podobě vysokého využití výrobních kapacit a tlaku na růst mezd, vliv má také růst cen ropy, patrné jsou dopady loňského sucha na ceny v zemědělství a na cenách se projevuje také neschopnost koruny trvaleji posílit.

Za celé první čtvrtletí vykázaly ceny průmyslových výrobců meziroční růst 3,5 %, když ČNB ve své prognóze z počátku února čekala růst 2,7 %. Výrobní ceny v zemědělství pak v prvním čtvrtletí vzrostly o 6,9 %, když ČNB čekala meziroční růst 5,5 %.

Domácí poptávka v české ekonomice je stále dost silná na to, aby umožňovala výrobcům přenášet vyšší náklady na odběratele a finální spotřebitele, což se v prvním čtvrtletí projevilo v rychlejším růstu spotřebitelských cen, tedy ve vyšší inflaci. Se zpomalováním růstu české ekonomiky, včetně pomalejšího růstu spotřeby domácností, sice cenové tlaky poněkud opadnou, celková inflace má ale stále nakročeno k tomu, aby i po zbytek letošního roku zůstala nad dvouprocentním inflačním cílem.

Údaje o cenách výrobců připomínají, že v české ekonomice přetrvávají inflační tlaky, z pohledu měnové politiky ale platí, že pro další kroky ČNB bude velmi důležitý vývoj v zahraničí, především ekonomická situace v eurozóně.
Právě vnější nejistoty povedou dle mého názoru k tomu, že ČNB ponechá své úrokové sazby beze změny po celé druhé čtvrtletí letošního roku.

REKLAMA

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *