Neděle 19. září. Svátek má Zita.

Jáč: Celková inflace má stále nakročeno k tomu, aby i po zbytek roku 2019 zůstala nad dvouprocentním inflačním cílem

Investice 16.04.2019 | 10:51 0 Komentářů

Ceny průmyslových výrobců v březnu dále zrychlily svůj meziroční růst a mírně překonaly očekávání trhu. Mírně naopak zpomalil růst výrobních cen v zemědělství, nicméně jak ceny v zemědělství, tak v průmyslu rostly v prvním čtvrtletí výrazněji, než co předpokládala ČNB.


Zrychluje se také růst výrobních cen ve stavebnictví, službách či dopravě. Na růstu výrobních cen se promítá jak vysoký stupeň využití výrobních kapacit v průmyslu včetně růstu mezd, tak absence posilování koruny, a v zemědělství úřaduje i loňské sucho.

Ceny výrobců v tuzemské ekonomice ve většině případů v březnu zrychlily svůj růst. Tahounem růstu cen je řada faktorů: jak v podobě vysokého využití výrobních kapacit a tlaku na růst mezd, vliv má také růst cen ropy, patrné jsou dopady loňského sucha na ceny v zemědělství a na cenách se projevuje také neschopnost koruny trvaleji posílit.

Za celé první čtvrtletí vykázaly ceny průmyslových výrobců meziroční růst 3,5 %, když ČNB ve své prognóze z počátku února čekala růst 2,7 %. Výrobní ceny v zemědělství pak v prvním čtvrtletí vzrostly o 6,9 %, když ČNB čekala meziroční růst 5,5 %.

Domácí poptávka v české ekonomice je stále dost silná na to, aby umožňovala výrobcům přenášet vyšší náklady na odběratele a finální spotřebitele, což se v prvním čtvrtletí projevilo v rychlejším růstu spotřebitelských cen, tedy ve vyšší inflaci. Se zpomalováním růstu české ekonomiky, včetně pomalejšího růstu spotřeby domácností, sice cenové tlaky poněkud opadnou, celková inflace má ale stále nakročeno k tomu, aby i po zbytek letošního roku zůstala nad dvouprocentním inflačním cílem.

Údaje o cenách výrobců připomínají, že v české ekonomice přetrvávají inflační tlaky, z pohledu měnové politiky ale platí, že pro další kroky ČNB bude velmi důležitý vývoj v zahraničí, především ekonomická situace v eurozóně.
Právě vnější nejistoty povedou dle mého názoru k tomu, že ČNB ponechá své úrokové sazby beze změny po celé druhé čtvrtletí letošního roku.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.