CZK/€ 25.005 +0,04%

CZK/$ 23.223 +0,15%

CZK/£ 29.136 -0,14%

CZK/CHF 25.597 -0,09%

12. 03. 2019

0 komentářů

Pro ČNB se pomalu vyjasňuje

 

Nová data přicházející z tuzemské i evropské ekonomiky dávají pomalu a jistě dohromady obrázek, nad kterým se bude na konci března ČNB rozhodovat o dalším případném zvýšení úrokových sazeb.

Loading



 

Už má za sebou test prognózy HDP i mezd, který v prvním případě dopadl lépe, ve druhém hůře, a včera centrální banka mohla opět zjistit, jak přesná je ve svém odhadu inflace. Únorové inflační číslo se podle očekávání přiblížilo horní hranici tolerančního intervalu, nicméně odchylka od prognózy se tentokrát snížila z lednového půl procentního bodu na tři desetiny. I když jádrová inflace už nevzrostla a setrvala na lednových tří procentech, zůstávají inflační tlaky v české ekonomice podle ČNB silné, a to především „díky“ zvyšování mezd a pokračujícímu růstu ekonomiky.

Inflace sice doposud rostla svižnějším tempem, než centrální banka předpokládala, nicméně její vývoj nevyžaduje akutní zásah ze strany centrální banky. A to možná hned z několika důvodů. Minimálně už proto, že za polovinou inflace můžeme hledat rostoucí náklady na bydlení. Nájemným ovlivněným napětím na realitním trhu počínaje, teplem, elektrickou energií a plynem konče. Tedy faktory, na něž má politika centrální banky jen velmi omezený (ne-li žádný) vliv.

Navíc sama ČNB ve svém aktuálním komentáři předpokládá pokles inflace už ve druhé polovině roku, takže si vlastně lámat hlavu nad starým únorovým číslem ani nemusí. Brzkou reakci ČNB relativizuje i postoj ECB, která dala jasně najevo, že růst jejích úrokových sazeb může přijít na řadu nejdříve až někdy v příštím roce.

Tuzemská centrální banka opravdu nemusí nikam pospíchat minimálně do té doby, dokud se nevyjasní současná zahraniční rizika a nejistoty a možná se i trochu neozřejmí přetrvávající kontrast mezi vcelku pozitivními tuzemskými (leč starými) hard daty a aktuálními slabými měkkými ukazateli v podobě slabších podnikatelských nálad nebo průmyslového PMI atakujícího šestiletá minima.

REKLAMA

K tomu může nakonec dojít už tento pátek, kdy budou zveřejněny lednové výsledky tuzemského průmyslu vč. jeho zakázek a ještě předtím se dozvíme, jak dopadly únorové prodeje nových aut v EU. Vzhledem k výsadní pozici tohoto průmyslu v české ekonomice se může ukázat, zda letos bude motorem nebo brzdou ekonomického růstu, respektive zda pomůže naplnit velká očekávání ČNB.

Petr Dufek, ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *