CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

24. 01. 2019

0 komentářů

Jáč: Růst hospodářské aktivity v eurozóně na počátku letošního roku dále zpomalil

 

Průzkum PMI hlásí, že růst hospodářské aktivity v eurozóně na počátku letošního roku dále zpomalil a HDP dle tohoto průzkumu na mezičtvrtletní bázi takřka stagnuje. Coby hlavní příčiny zpomalení hospodářského růstu lze zmínit přetrvávající slabost v automobilovém průmyslu, zpomalující poptávku ze strany Číny a nejistoty ohledně brexitu. Specifickým faktorem jsou protesty tzv. žlutých vest ve Francii: v problémech je především tamní sektor služeb, aktivita ale klesá i ve francouzské ekonomice jako celku, což se vzhledem k váze Francie nevyhnutelně projevuje i na indikátoru PMI pro eurozónu jako celek.

Loading



 


Lednová úroveň kompozitního indikátoru PMI eurozónu činí 50,7, což je nejméně od července 2013.
PMI klesl jak ve zpracovatelském průmyslu, tak ve službách. Co se týče jednotlivých ekonomik, tak Německo hlásí mírný nárůst celkového indikátoru PMI, Francie a zbytek eurozóny ale hlásí zhoršení PMI, přičemž v případě Francie se kompozitní PMI nachází již výrazně pod kritickou úrovní padesáti bodů. Na stávající úrovni 47,9 souhrnný PMI indikátor pro Francii naznačuje, že tamní ekonomika zahajuje letošní rok poklesem.

Při pohledu na jednotlivé sektory platí na úrovni eurozóny jako celku konstatování, že nové objednávky v případě služeb v podstatě stagnují, zatímco objednávky ve zpracovatelském průmyslu prohloubily svůj pokles. Na poptávku v průmyslu dopadá obecná nejistota ohledně výhledu globální ekonomiky, specificky je pak zmiňována slabší poptávka z Číny a přetrvávající slabost v automobilovém průmyslu, kde se projevují i loni zavedené emisní normy pro automobily ze strany EU.

Celkově je lednový indikátor PMI konzistentní se zpomalením mezičtvrtletního růstu HDP eurozóny na úroveň 0,1 %, když ještě pro loňské závěrečné čtvrtletí PMI průzkum indikoval mezičtvrtletní růst HDP v pásmu 0,2 až 0,3 %.
Z průzkumu PMI je zřejmé, že hospodářský růst v eurozóně dále zpomaluje. Nicméně, předpokládám, že situace v automobilkách se stabilizuje s tím, jak se toto odvětví vypořádá s novými emisními normami a eliminovány by také měly být nejistoty související s brexitem.

PMI indikátor pro eurozónu by se tak letos měl postupně oživit, samotné první čtvrtletí ale bude pro ekonomiku eurozóny dle všeho stále ještě obdobím slabého hospodářského růstu.

Průzkum PMI z eurozóny a zejména pak další zpomalení růstu aktivity ve zpracovatelském průmyslu představují varování pro středoevropský region, jenž je s eurozónou a zejména pak s Německem silně provázán.

REKLAMA

Provázanost středoevropského průmyslu s Německem naznačuje, že slabší růst tamní průmyslové aktivity bude působit coby brzda i pro výrobce v české ekonomice, totéž platí i pro zpracovatelský průmysl v Maďarsku či Polsku.
Indikátory PMI pro zpracovatelský průmysl ostatně v uplynulých měsících zamířily dolů jak v české ekonomice, tak v Polsku. Maďarsko si dle průzkumu PMI zatím udržuje slušný růst, tato situace ale může být těžko udržitelná, pokud se zprávy z eurozóny nezačnou zlepšovat: a lednový průzkum PMI žádné takové zlepšení z eurozóny bohužel nehlásí.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *