CZK/€ 24.995 -0,12%

CZK/$ 23.189 -0,41%

CZK/£ 29.176 -0,21%

CZK/CHF 25.620 -0,19%

29. 11. 2018

0 komentářů

Subjekty:

Češi nevědí, co očekávat od důchodu a jak se na něj finančně připravit

 

Odejít do důchodu s našetřeným milionem korun je pro Čechy reálnou možností, přesto to většina považuje za nesplnitelný sen. Důvodem je nedostatečná znalost podmínek penzijního spoření a života v důchodu. Správné odpovědi na otázky týkající se penze totiž Češi znají jen ve dvou pětinách případů. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala vypracovat ČSOB Penzijní společnost.

Loading



 

Češi mají o životě v důchodu a o tom, jak se na něj připravit, jen mlhavou představu. “Aby mohl člověk odejít do důchodu s milionem korun, musel by podle většiny respondentů na tuto částku šetřit od dvaceti let měsíčně nejméně tisíc korun. Ve skutečnosti ale stačí jen 700 korun,” vyvrací jeden z hlavních mýtů Marie Zemanová, generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti.

Více než polovina lidí se zase domnívá, že současní důchodci se mají stejně, nebo dokonce hůře než důchodci před padesáti lety. Ve skutečnosti se jim však žije lépe a jejich kupní síla roste. “I když se to třeba někomu nezdá, kupní síla penzistů v České republice dlouhodobě narůstá. Stačí se podívat na jejich situaci před padesáti, třiceti i deseti lety. Ať už důchody přepočítáme na jednotlivé potraviny nebo další spotřební zboží. Jedna jistota ovšem penzistům dlouhodobě zůstává, a sice že bez dostatečných úspor se jejich finanční situace po odchodu do důchodu výrazně propadá,” říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Naopak dobrou představu mají lidé o výši průměrného důchodu – dvě třetiny respondentů ji určily ve správné výši deset až třináct tisíc korun, a také o věku odchodu do důchodu (62 – 68 let). Stejně tak respondenti dokázali dobře odhadnout průměrný věk dožití mužů (76 let) a žen (82 let). “Mužům ve svých odhadech ubrali jeden rok, ženám dva. Přesto ale nedokázali správně určit dobu, kterou průměrný Čech stráví v důchodu,” poukazuje Petr Dufek na to, že pouze pět procent dotazovaných určilo správnou dobu strávenou v důchodu na rozmezí 21 až 25 let. Více než sedmdesát procent lidí je přesvědčeno, že v penzi nebude více než 15 let.

Dá se říci, že se lidé na důchod a možnosti přípravy na něj dívají skepticky a žijí v zajetí zažitých klišé a dílčích informací, což je škoda, protože možnosti tu jsou,” shrnuje Marie Zemanová výsledky průzkumu. Příkladem může být částka 300 korun, kterou dvě pětiny dotázaných správně uvedly jako minimální částku pro získání státního příspěvku, a kterou většina i spoří, nebo věk, ve kterém by lidé měli začít spořit na penzi. Respondenti i odborníci se shodují na tom, že hlavní je začít odkládat peníze na důchod co nejdříve, protože každých 5 nebo 10 let pak hraje v celkové naspořené částce velkou roli.

REKLAMA

Z oslovených respondentů nedokázal nikdo správně zodpovědět všechny otázky vstupující do tzv. Indexu znalostí o životě v důchodu. Nejlepší dosažený výsledek byl 83 procent, průměr celé české populace je 41,5 procenta.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Průzkum: Polovina Čechů, kteří si nespoří na důchod, na to prostě nemá

Dvě třetiny Čechů si odkládají tak, aby si mohly zpříjemnit důchod. Více než polovina lidí, kteří si z různých důvodů neodkládají, jednoduše nedisponuje dostatkem peněz, a vše obratem využije na živobytí. Ukázal to průzkum, který pro investiční platformu Portu vypracovala agentura IPSOS, zúčastnilo se jej 1050 respondentů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *